Bežecký klub SHEruns: spolu sa nám behá lepšie

3. septembra 2013
SHEruns. Foto: Kubo Krížo Photography

Hovorí sa, že najťažším krokom pre bežca je ten prvý – vybehnúť z pohodlia svojho domova. Preto je dobré mať niekoho, kto vás ten prvý krok motivuje spraviť. Aj to je jeden z dôvodov, prečo vznikol SHEruns bežecký klub – komunita zameraná výlučne na ženy.

Behanie je super. Nie len preto, že je to jeden z najefektívnejších spôsobov ako spáliť kalórie, ale aj preto, že na jeho konci sa vždy dostaví ten perfektný pocit šťastia. A tento pocit sa o to viac znásobuje, keď ho máte s kým zdieľať. Preto behanie už dávno nie je individuálnym športom. Na Slovensku vzniká čoraz viac skupiniek a malých komunít, ktoré sa pravdielne stretávajú, aby spoločne trénovali, napredovali, radili sa, či chodili spolu na súťaže.

SHEruns je bežeckým klubom, ktorý vznikol výlučne na podporu ženskej bežeckej komunity. Každý štvrtok organizuje v Bratislave spoločné bežecké tréningy, poskytuje svojim členkám rôzne benefity v podobe zliav, organizuje spoločné bežecké výlety a v spolupráci s rôznymi značkami dáva ženám motiváciu aj v podobe súťaží o oblečenie alebo štartovné na bežecké eventy v Európe i mimo nej.

Ženy motivuje niečo úplne iné

„Na prvý pohľad sa môže zdať, že tak trochu diskriminujeme mužov, ale z vlastnej skúsenosti z tréningov s mužmi viem, že motivácia žien – bežkýň je úplne iná, ako dôvody, prečo behajú muži,“ hovorí Petra Holéczy Prekopová, jedna zo zakladateliek klubu. Ženy behajú, pretože sa rady o seba starajú, rady robia niečo dobré pre svoje zdravie a rady sa cítia byť krásne. A pravidelné behanie im toto všetko poskytuje.

Potreba prekonávania svojich vlastných limitov, zlepšovanie svojho výkonu a súťaživosť sa pri ženskom behaní prejaví až neskôr, a u niektorých ženách dokonca vôbec. A to je dôvod, prečo si väčšinou ženy s mužmi pri behaní až tak nerozumejú. Ženské behanie je viac o dobrom pocite, zábave, formovaní postavy, či vyčistení si hlavy.

Čo všetko vám behanie v komunite môže priniesť?

Je jasné, že začať s behaním a následne vydržať behať pravidelne nie je vôbec jednoduché.  A tu nastupuje úloha komunity. Okrem správnej motivácie začať a neprestať, komunita poskytne podporu v podobe:

  • poradenstva, čo si obliecť, v akých teniskách behať, ako trénovať, čo jesť a piť, ako regenerovať
  • inšpirácie pomocou prepojenia príbehov skúsených bežkýň a odhodlania tých, ktoré s behaním len začínajú
  • motivácie prostredníctvom súťaží o produkty rôznych značiek, či štartovné na rôzne podujatia
  • benefitov v podobe zliav na bežecké oblečenie, bežecké podujatia a iné športové aktivity

Pridať sa môže každá

SHEruns je otvorený klub, pridať sa môže naozaj každá žena/dievča, ktorá behá, alebo chce s behaním začať.

Aktuálne máme na našej stránke www.sheruns.sk zaregistrovaných cez 50 aktívnych členiek v rôznom veku, a naša komunita sa neustále rozširuje najmä na Facebooku,“ hovorí Miška Fingerlandová, ďalšia zo spoluzakladateliek.

Našim snom je spojiť čo najväčší počet bežkýň a dať im podporu v ich začiatkoch, ako aj v pravidelnom tréningu,“ dodáva Jane Kutlíková, tretia spoluzakladateľka SHEruns klubu.

SHEruns. Foto: Kubo Krížo Photography
SHEruns. Foto: Kubo Krížo Photography

Spoločné štvrtky

Pravidelnou aktivitou SHEruns klubu sú spoločné tréningy SHEruns Thursday, ktoré sa konajú v Bratislave, sú zadarmo, a sú otvorené pre všetky bežkyne aj nebežkyne.

Cieľom spoločných tréningov je sa stretnúť, zabehať si pod odborným dozorom, ako aj porozprávať sa, čo nové sa udialo v bežeckom aj nebežeckom svete. Je to akási zdravšia forma posedenia si pri káve.

Aby sme naše bežecké štvrtky spravili viac atraktívne, snažíme sa pre baby vždy pripraviť nejaké prekvapenie. To je buď v podobe náhodnej súťaže napríklad o SHEruns tričko, alebo v podobe špeciálneho hosťa, ktorý sa tréningu zúčastní a tým ho ozvláštni,“ hovorí Petra.

So SHEruns do San Francisca

Aktuálne má klub SHEruns pre svoje členky rozpracovaných viacero projektov. Jedným z aktuálne najväčších je spolupráca so značkou Nike – súťaž o týždenný výlet na najväčší ženský maratón a polmaratón do San Francisca, ktorá vyvrcholí v októbri.

Samotnej súťaži sú prispôsobené aj bežecké tréningy SHEruns Thursday, ktoré sú koncipované tak,  aby jednotlivé súťažiace zvládli polmaratónsku dĺžku trate. Súťaž je otvorená ktorejkoľvek bežkyni, prihlásiť a začať trénovať môže naozaj ktokoľvek.

SHEruns baby

Ak by ste si mysleli, že za SHEruns stoja profesionálne bežkyne, nie je tomu úplne tak. Zakladateľkami sú 3 mladé „baby“, pre ktoré sa behanie stalo súčasťou života popri každodenných starostiach práce v reklamnej agentúre.

Miška, bývalá plavkyňa a kajakárka sa venuje v SHEruns klube najmä skupinke bežkyniam začiatočníčkam a drží nad nimi prísnu ruku, Jane zasa čerpá zo svojich trénerských skúseností z tenisu a vďaka tomu, že dlhé roky pracovala pre veľkú športovú značku, zabezpečuje pre členky klubu rôzne benefity, a Petra, ktorá aj napriek tomu, že má úplne nešportovú minulosť dáva bežkyniam inšpiráciu, že je možné po dvoch rokoch pravidelného tréningu stáť na stupni víťazov lokálnych bežeckých eventov.

Text: Daniela Števánková
Foto: Kubo Krížo Photography

1/1
Zavrieť reklamu