7 tipov na perfektnú zimnú zábavu pre (ne)lyžiarov na Slovensku

Zábava pre (ne)lyžiarov. Foto: Shutterstock

Týchto 7 zábaviek vás zahreje na kopci, pod kopcom, a dokonca aj vo vzduchu. Nikto predsa nepovedal, že zimu si môžete užiť len na lyžiach!

Nechajte sa vytiahnuť von a vezmite so sebou aj partnera alebo priateľov. Birell vám každý mesiac prináša skvelé tipy na výlety do zaujímavých kútov Slovenska. Vyraziť môžete na bicykli na lyžiach alebo len tak pešo.

  • Vysoké Tatry
  • Kremnické vrchy
  • Vyšné Ružbachy
  • Zuberec
  • Martinské hole
  • Liptovský Ján
  • Liptovský Mikuláš

1. Bežkujte

Áno, povedali sme bez lyží, ale bežkovať sa naučíte oveľa ľahšie ako zjazdové lyžovanie. To, čo potrebujete, je dobrý terén.

Jeden z najlepších bežkárskych areálov nájdete pod Kremnickými vrchmi. Skalka Aréna ponúka trate troch náročností.

Ak ste skutočný začiatočník, zamierte na štadión. Trať nemeria viac ako pol kilometra a je ideálna na prvé bežkárske pokusy. Najdlhšia a najťažšia trať s čiernym označením vedie cez Severný okruh a má 25 kilometrov.

2. Sánkujte sa

Nemáte to do Vysokých Tatier ďaleko? Vyrazte s partiou kamarátov na sánkovačku ako kedysi.

Z Hrebienka do Smokovca vedie zasnežená 2,6 kilometrová asfaltová cesta, po ktorej nepôjdete ani veľmi rýchlo, ani pomaly a niekoľko zákrut preverí vašu šikovnosť.

Kvalitné duralové sánky si môžete požičať v dolnej stanici lanovky alebo na trať vyrazte s vlastnými.

Spustite sa na sánkach z Hrebienka vo Vysokých Tatrách. Foto: Shutterstock
Spustite sa na sánkach z Hrebienka vo Vysokých Tatrách. Foto: Shutterstock

Ak sa vám nechce šliapať, vyvezte sa hore pozemnou lanovkou, ktorá jazdí v polhodinových intervaloch. Je  to tak akurát, aby ste sa dole zošmykli a stihli vypiť čaj.

Sánkarská dráha je otvorená od pol deviatej ráno do štvrtej poobede. V utorok, piatok a v sobotu od siedmej do deviatej večer si môžete vyskúšať nočné sánkovanie pri umelom osvetlení, ktoré dodá sánkovačke celkom inú atmosféru. Sánky môžete vymeniť aj za gumené koleso či raft.

Na Hrebienku bude stáť opäť Tatranský ľadový dóm. Tento rok sa naň použilo 225 ton ľadu a pracovalo na ňom 17 sochárov z rôznych krajín. Majestátna stavba vás prekvapí precíznymi detailmi. Niekoľkokrát sa vďaka živým hudobným koncertom i rozozvučí.

Na snowtubing alebo snowrafting narazíte vo viacerých lyžiarskych strediskách, napríklad v Jasnej, vo Vrátnej alebo na Štrbskom plese.

3. Vyberte sa do terénu

Ak ste milovníkom prírody, ale netrúfate si na horolezecký výstup, via ferrata by mohla byť pre vás to pravé orechové. Je to zaistená lezecká stena – cesta v náročnom horskom teréne, ktorá je vybavená železnými stúpačkami alebo istiacimi lanami. Čaká vás trochu lezenia, rebríky a aj drevené mosty.

Via ferrata HZS  Martinské hole v Malej Fatre je vôbec prvou vybudovanou ferratou pre verejnosť na Slovensku. Vedie popri Pivovarskom potoku, ktorý vytvoril  úchvatnú roklinu.

Aby ste ju prešli, potrebujete správne vybavenie – horolezecký sedák, tlmič pádov, prilbu a v zime aj horolezecké mačky. Prístupná je celoročne okrem dvoch uzáverov (prelom apríla a mája a septembra a októbra).

4. Namočte sa do teplej vody

Kým začnete hľadať kúpele alebo hotel, mali by ste si ujasniť, čo od pobytu očakávate. Luxus, hory, liečivé účinky alebo si chcete zaplávať?

Zvláštnosťou vo Vyšných Ružbachoch je jazierko Kráter s termálnou vodou, ohraničené travertínovým valom. Foto: Shutterstock
Zvláštnosťou vo Vyšných Ružbachoch je jazierko Kráter s termálnou vodou, ohraničené travertínovým valom. Foto: Shutterstock

Keď sa vonku poriadne ochladí, nie je nič lepšie, ako si zahriať telo v liečivej  vode. Kúpele vo Vyšných Ružbachoch sa nachádzajú na južnom úpätí Spišskej Magury v klimatickej oblasti tatranských horských pásiem. Okolité ihličnaté lesy prerastajú do kúpeľných parkov a dávajú im osobitný horský ráz.

Zvláštnosťou tohto miesta je jazierko Kráter s termálnou vodou, ohraničené travertínovým valom.

Na okraji obce s rovnakým názvom vás čaká prekvapenie – v lome nájdete prírodnú galériu 104 travertínových sôch od umelcov zo 14 krajín. Vznikli počas Medzinárodného sochárskeho sympózia, ktoré sa v kúpeľoch koná od roku 1964.

5. Hľadajte romantiku

Vydajte sa po stopách minulosti a navštívte učupené chalúpky zavalené snehom. V podhorí Roháčov, v Studenej doline a v Zuberci-Brestová sa nachádza unikátny skanzen Múzeum oravskej dediny.

Vydajte sa po stopách minulosti a navštívte krásne učupené chalúpky. Foto: Shutterstock
Vydajte sa po stopách minulosti a navštívte krásne učupené chalúpky. Foto: Shutterstock

Vyše 50 stavieb ľudovej architektúry – mlyn  na vodný pohon, kostol s maľovaným stropom a funkčným barokovým organom, chov domácich zvierat, to všetko dotvára atmosféru starých časov.

Aj múzeum však ide s dobou, a tak si pred návštevou môžete do telefónu stiahnuť bezplatného sprievodcu vo forme aplikácie SkanzenZuberec. Keď sa zotmie a začne padať sneh, medzi domčekmi sa budete cítiť ako v rozprávke.

6. Zohrejte sa v jaskyni

V národnom parku Nízke Tatry, na území obce Liptovský Ján, nájdete jednu z najstarších jaskýň na Slovensku. Stanišovská jaskyňa je jediná celoročne sprístupnená jaskyňa v liptovskom regióne.

Stanišovská jaskyňa je jediná celoročne sprístupnená jaskyňa na Liptove. Foto: Shutterstock
Stanišovská jaskyňa je jediná celoročne sprístupnená jaskyňa na Liptove. Foto: Shutterstock

Pre tých, ktorí sa chcú kochať jedinečným podzemím, je otvorená celý deň. Vstupuje sa do nej s čelovkou na hlave a v sprievode jaskyniarov.

Ak sa vopred dohodnete a zarezervujete si termín, môžete skúsiť aj náročnejší prechod Malou Stanišovskou jaskyňou. Teplota v jaskyni je do 7 stupňov Celzia a zimuje v nej až sedem druhov netopierov.

7. Zalietajte si

Asi to znie čudne, ale aj v zime je na pár adrenalínových experimentov priestor. Ak sa chcete pokochať pohľadom z vtáčej perspektívy, vyskúšajte paraglajding v tandeme.

Na padákovom klzáku napríklad na Donovaloch, budete mať z výšky 200 až 500 metrov zmrznutú  krajinu ako na dlani.

Ak sa chcete vznášať a lietať „tesne“ nad zemou, aj to je možné – v Liptovskom Mikuláši v  Hurricane Factory Tatralandia. V letovej komore s priemerom 4,3 metra a výškou 14 metrov prúdi vzduch rýchlosťou až okolo 270 km za hodinu, a navodzuje tak pocity ako pri voľnom páde.

Na výletoch po Slovensku nezabúdajte na pitný režim.

Na Birell sa zastavte na Donovaloch v Residence Hotel, v Reštaurácii Furkotka na Štrbskom plese alebo v Zuberci v Pizzerii Uno.

Text: Redakcia
Foto: Isifa/Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu