Ako jazdiť bezpečne po cestičkách pre cyklistov? Prinášame 9 zásad!

Cyklistka na cyklochodníku v meste

Nielen cyklisti jazdiaci v premávke sa často dopúšťajú chýb, ktoré môžu mať fatálne následky. Sú pomerne časté aj u jazdcov, ktorí sa pohybujú výlučne po cestičkách pre cyklistov. Vinu za to nesú nedostatočná informovanosť alebo podceňovanie pravidiel bezpečnej jazdy.

Je super, ak žijete v mestách, ktorých cyklistická infraštruktúra umožňuje bezpečnú prepravu na bicykli. Neznamená to však, že ak sa nepohybujete na cestách pre motorové vozidlá, ale jazdíte na cyklopruhoch, cestičkách pre cyklistov alebo spoločných cestičkách pre cyklistov a chodcov, nie je potrebné jazdiť ohľaduplne a dodržiavať isté pravidlá.

Pozrime sa spolu na zásady, ktoré môžu prispieť k zvýšeniu bezpečnosti, od správneho predchádzania až po ustriehnutie rýchlosti pre prípad, že budete nútení nečakane brzdiť.

Noste prilbu

Mnohí tvrdia, že bicyklovanie je oveľa bezpečnejšie, akosi väčšina ľudí myslí a k bezpečnosti stačí, že máte svoj stroj na dvoch kolesách pod kontrolou, nejazdíte rýchlo a zbytočne neriskujete. No existujú aj náhody, keď sa vám v zlomku sekundy môže zmeniť celý život a ľutovať, že ste nemali na hlave prilbu, môže byť po nehode neskoro.

Cyklistka si zapína prilbu

Ľutovať, že ste nemali na hlave prilbu, môže byť po nehode neskoro. Foto: SK Profi Bike.

1. Dbajte na funkčnosť bicykla

Tak ako by ste nešoférovali auto, o ktorom viete, že má technickú poruchu, ste rovnako povinní zabezpečiť, aby bol váš bicykel funkčný, kým na ňom vyrazíte nielen do premávky, ale aj na cyklochodníčky. Jazda na bicykli s pokazenými brzdami, ojazdenými plášťami, uvoľneným blatníkom či nosičom alebo rozladenými prevodmi je nebezpečná pre vás i vaše okolie.

Pred každým výjazdom tiež skontrolujte, či máte funkčné osvetlenie a vôbec sa nehanbite používať zadnú blikačku aj počas dňa.

Zadné svetlo na bicykli
Pred každým výjazdom tiež skontrolujte, či máte funkčné osvetlenie a vôbec sa nehanbite používať zadnú blikačku aj počas dňa. Foto: SK Profi Bike.

2. Zabezpečte náklad

Každý, kto si sadá na bicykel, potrebuje na ňom aj niečo odviezť – od kľúčov od domu cez vetrovku, notebook až po nákup z potravín. Mikina obviazaná okolo pása sa vám môže zachytiť do kolesa, kľúče zavesené na brzdovej páčke stratíte, ani neviete ako a dať si igelitku na riadidlá, alebo ju niesť v jednej ruke, tiež nie je bezpečné.

Investícia do taštičky pod sedlo, batoha či cyklistickej tašky na zadný nosič, kde si všetko potrebné bezpečne uložíte, je vždy lepšie riešenie. Nielenže vám veci nebudú zavadzať, ale ani nezmoknú a nestratíte ich.

3. Riaďte sa pravidlami cestnej premávky

Cyklisti pohybujúci sa na akejkoľvek ceste okrem diaľnice musia, tak ako šoféri áut, sledovať zvislé aj vodorovné dopravné značky a riadiť sa nimi. Šoféri sa s týmto značením oboznámia v autoškole, ale mnohí cyklisti, ak nemajú vodičák, tak nepoznajú značky ani dopravné predpisy. A niektorí dokonca ani nevedia, že sú účastníkmi cestnej premávky.

Ako sa hovorí, neznalosť zákona neospravedlňuje a každý, kto si sadne na bicykel, nesie za svoje konanie rovnakú mieru zodpovednosti, ako keby si sadol za volant automobilu, či už pravidlá ovláda alebo nie. Prerušované čiary v cyklopruhoch síce znamenajú, že môžete križovať cestu pre motorové vozidlá alebo odbočiť, no kým tak urobíte, musíte dať pozor na motoristov a ostatných cyklistov okolo vás.

V opačnom prípade to nebude bezpečné ani pre vás, ani pre ostatných.

4. Jazdite defenzívne

V dokonalom svete by si každý účastník cestnej premávky, teda chodec, cyklista aj vodič automobilu, nielen naštudoval a zapamätal vyhlášku o dopravných predpisoch, ale písané aj nepísané pravidlá dodržiaval a nikto by si nemusel robiť žiadne starosti.

Lenže v dokonalom svete nežijeme, takže aj keď jazdíte na cestičkách a v pruhoch vyhradených pre cyklistov, nemali by ste automaticky predpokladať, že ostatní cyklisti a chodci pre vás nepredstavujú potenciálne nebezpečenstvo.

Je nutné dávať pozor, predvídať a byť pripravený včas zabrzdiť, ak vám pred kolesá vbehnú pes alebo dieťa, prípadne ak sa cyklista pred vami rozhodne neočakávane zastaviť.

Neopakujte po ostatných

Väčšinou to chodí tak, že ľudia napodobňujú to, čo vidia robiť iných. Takto jednoducho a prirodzene získavajú zlé (niekedy aj dobré) návyky ako v detstve, tak i v dospelosti. A ako sa hovorí, zvyk je železná košeľa, takže ak chcete zmeniť zlé návyky, musíte vedome precvičovať tie nové – správne. Poproste teda skúseného cyklistu, či by ste s ním mohli niekedy vyraziť na testovací výjazd a naučte sa, ako sa bezpečne pohybovať v doprave.

5. Udržujte rovnomerné tempo

Ak váš bicykel nie je široko-ďaleko jediný na ceste, nesnažte sa o prekonávanie rýchlostných rekordov. Na verejných cestičkách pre cyklistov by sa mali cítiť bezpečne všetci cyklisti, takže to nie je priestor na predvádzanie sa. Najmä v mestách sa snažte udržiavať rovnomerné a primerané tempo podobné cyklistom jazdiacim okolo vás a bude to úplne v poriadku.

6. Nikdy neblokujte premávku

Ak potrebujete náhle prijať hovor, chcete urobiť fotku, vybrať si mušku z oka, alebo musíte z akéhokoľvek iného dôvodu zastaviť a zložiť nohy z pedálov, zamierte plynule k okraju komunikácie, po ktorej sa pohybujete. Ak jazdíte v mestskej premávke, tak zosadnite a presuňte sa na chodník.

Pomôžete tak udržať plynulosť premávky a bezpečnosť ostatných cyklistov alebo korčuliarov, pre ktorých predstavujete prekážku na ceste.

7. Vždy predchádzajte správne

Ak viete, ako sa správne predbieha autom, rovnaký postup je vhodné použiť aj pri predbiehaní na bicykli, a to aj keď jazdíte napríklad po hrádzi alebo cestičkách pre cyklistov. Ak ste pomalší jazdec a predchádzajú vás ostatní cyklisti, držte sa vpravo a nejazdite schválne stredom cesty.

Ak sa chystáte predísť iného cyklistu, urobte tak zľava a ešte predtým skontrolujte, či niekto nejde oproti a tiež, či cyklista za vami nezačína predchádzať vás. Keď cyklistu pred vami predídete, zaraďte sa znovu doprava a pokračujte v plynulej jazde. Nepredbiehajte zbytočne, ak máte následne spomaliť alebo zastaviť a vytvoriť prekážku na ceste.

Pamätajte na to, že nikto nemá rád pocit preľaknutia. Prefrčať popri inom cyklistovi príliš rýchlo a blízko a zastihnúť ho nepripraveného môže byť nebezpečné. V ideálnom prípade by ste mali na svojom bicykli mať zvonček, alebo aspoň zakričať Zľava!, keď sa chystáte míňať pomalšieho jazdca.

Bicykel na cyklochodníku
Každý, kto si sadne na bicykel, nesie za svoje konanie rovnakú mieru zodpovednosti, ako keby si sadol za volant automobilu. Foto: Shutterstock.

8. Nejazdite po chodníku

Márne by sme hľadali cyklistu, ktorý nikdy nejazdil po chodníku, hoci je to vo väčšine krajín zakázané. Deti na cestu nesmú a dospelí sa na ňom cítia bezpečnejšie, alebo intuitívne počítajú s úsporou energie a radšej prejdú 50 metrov po chodníku, než aby si jazdou v súlade s predpismi spravili dvestometrovú zachádzku.

Často je na vine aj nelogicky riešenácyklistická infraštruktúra, ktorej „výpadky“ v istých úsekoch riešia cyklisti jazdou po chodníku, kde sú zas zásadne ohrození chodci, pretože sú viac zraniteľní. Hoci cyklisti jazdia po chodníku najmä preto, že sa tam cítia bezpečnejšie, nemusí to byť vždy tak. Vo väčšine prípadov totiž cyklisti neutrpia zranenia v dôsledku kolízie s iným účastníkom premávky, ale preto, že nezvládnu kontrolu nad bicyklom, stratia rovnováhu, dostanú šmyk, zavadia o prekážku, prehliadnu kanál… jednoducho spadnú.

Cyklisti, ktorí často jazdia po chodníku, navyše nemajú dostatok skúseností na to, aby sa pustili do bežnej premávky a nepoznajú dopravné predpisy. Chýba im schopnosť správneho odhadu a zdravé sebavedomie pre jazdu medzi autami, čím sú na najlepšej ceste k úrazu.

9. Tolerancia na prvom mieste

Napriek všetkým štúdiám a nariadeniam cyklisti z chodníkov nikdy nadobro nevymiznú. Je však veľký rozdiel medzi agresívnymi jazdcami, ktorí si mýlia chodník s cestičkou pre cyklistov a tými, ktorí prispôsobia svoje tempo chodcom, poďakujú sa a neváhajú zosadnúť z bicykla, ak prechádzajú popri autobusovej zastávke, alebo míňajú väčšiu skupinu ľudí.

Vo všeobecnosti by pomohli vzájomná tolerancia a povzbudzovanie ľudí k rešpektovaniu zákona. Ďalšie preventívne opatrenie, ktoré by malo byť prijaté v oblasti cyklistickej infraštruktúry, je budovanie oddelených pruhov pre cyklistov, ktoré by boli izolované od ostatných spôsobov prepravy, či už pešej alebo automobilovej. Ale toho sa zrejme tak skoro nedočkáme.

Je dôležité byť milý

Všetci máme lepšie aj horšie dni, robíme chyby a cítime sa nesvoji, keď skúšame niečo nové. Preto sa snažte povzbudzovať a informovať ostatných cyklistov a buďte skôr milý a nápomocný, než by ste mali zvoliť agresívny či pohŕdavý prístup, keď sa vám zdá, že niekto zmätkuje. Ak dokážete pomôcť inému cyklistovi opraviť mechanickú poruchu, alebo mu požičať náhradnú dušu či pumpu, urobte tak. Aj vďaka vašej snahe sa cestičky pre cyklistov môžu stať obľúbenejšou a dostupnejšou voľbou prepravy pre všetkých.


Elegantné aj praktické doplnky

Vďaka cyklistickým doplnkom, ktoré zvyšujú bezpečnosť a pohodlie jazdy, sa na cyklocestičkách môžete plne venovať ovládaniu bicykla a sledovaniu situácie okolo vás.

Viac doplnkov a oblečenia pre cyklistov nájdete na skprofibike.sk.

Ľahká cyklistická bunda Castelli Squadra Stretch

Ľahká cyklistická bunda Castelli Squadra Stretch

Poskytuje ochranu pred vetrom, pričom jej elastické panely ju držia tesne pri tele a eliminujú trepotanie vo vetre.

69,95 €


Pohodlný cyklistický dres Castelli Pezzi

Pohodlný cyklistický dres Castelli Pezzi

Z priedušného materiálu a s vreckami na všetky nevyhnutné drobnosti.

84,95 €


Univerzálna prilba BBB BHE-151 Hawk

Univerzálna prilba BBB BHE-151 Hawk

Je veľmi ľahká a dobre odvetraná, dostupná v dvoch veľkostiach a piatich farbách.

Od 39,95 €


Dvojitá taška Basil Mara XL Double Bag

Dvojitá taška Basil Mara XL Double Bag

Je určená na zadný nosič bicykla, a vďaka vodoodpudivej povrchovej úprave je ideálna na bezpečný prevoz objemnejších vecí.

39,99 €


Zvonček na bicykel Basil Bloom Big Bell

Zvonček na bicykel Basil Bloom Big Bell

Je dosť hlasný na to, aby vás jasne počuli ostatní účastníci cestnej premávky a chodci.

14,99 €


Extra odolná reťazová zámka BBB BBL-49R Codelink

Extra odolná reťazová zámka BBB BBL-49R Codelink

Je v reflexnom nylonovom obale a s odomykaním na kód.

49,95 €


Práčka BBB BTL-21 Bright and fresh

Práčka BBB BTL-21 Bright and fresh

Určená je na čistenie reťaze.

29,95 €


Odmasťovač BBB BTL-250 BIO Drivetrain

Odmasťovač BBB BTL-250 BIO Drivetrain

Určený na reťaz a ozubené kolieska prevodov bicykla.

11,95 €


Predné a zadné svetlo BBB BLS-153 SPARK 2.0 Combo

S USB nabíjaním a jednoduchým systémom montáže.

39,95 €

Viac doplnkov a oblečenia pre cyklistov nájdete na skprofibike.sk.


Text: RELAX
Foto: SK Profi Bike, Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu