Prečo sa bicyklovať

Prečo bicyklovať. Foto: Shutterstock

Zvoliť si bicykel za svoj dopravný prostriedok má veľa výhod. Nielen finančných a zdravotných. Otrepaná pesnička? Pozrite sa na naše dôvody, ktoré vás určite motivujú…

Je to pohodlné

23 percent všetkých jázd autom sú kratšie ako 3 kilometre (vzdialenosť, ktorú poľahky odbicyklujete do 15 minút) a 56 percent sú kratšie ako 8 kilometrov, takže pole pôsobnosti pre váš bicykel je značne široké.

Eliminujte emisie

Takmer štvrtina našej produkcie CO2 emisií pochádza z výfukov vozidiel na cestách. A očakáva sa, že toto číslo bude naďalej rásť. Doprava je tak na najlepšej ceste k tomu, aby predbehla priemysel v tvorbe CO2 emisií.

Takmer 43 percent tohto znečistenia spôsobuje osobná doprava, takže presedlať na bicykel alebo ísť na nákup radšej peši zníži produkciu emisií a zároveň aj našu závislosť na rope.

Zaútočte na tuk

Obézni ľudia zomierajú v priemere o deväť rokov skôr ako tí, ktorých hmotnosť je primeranejšia. Obezita v dnešnej dobe postihuje tretinu dospelých a 10 percent detí.

Šetrite peniaze

Nejde len o to, koľko peňazí ušetríte na električenke, na autobusovom, prípadne vlakovom lístku, alebo o koľko sporadickejšie budete potrebovať navštíviť benzínku.

Vďaka zdravšiemu životnému štýlu a posilnenej imunite budú vaše návštevy u lekára menej časté – sami dobre viete, aké slušné sumy sa v lekárni dajú utratiť.

Buďte šťastnejší!

Máte pocit, že dlhodobé vysedávanie v kancelárii vám privádza depresiu? Nemusí to byť len pocit! To, čo potrebujete, je vyjsť von a doplniť hladinu hormónu serotonín, ktorý sa postará o to, aby ste sa cítili dobre.

Ide o to, že väčšina kancelárií má osvetlenie s hodnotou len 300 lux, zatiaľ čo slnečné lúče dosahujú viac ako 1 000 luxov aj počas zamračeného dňa. Plné denné svetlo má rozmedzie 10 000 až 25 000 luxov. Tak na čo ešte čakáte? Šup von!

Vysedávanie v kancelárii vám privádza depresiu? To, čo potrebujete, je vyjsť von a doplniť hladinu hormónu serotonín, ktorý sa postará o to, aby ste sa cítili dobre. Foto: Shutterstock
Vysedávanie v kancelárii vám privádza depresiu? To, čo potrebujete, je vyjsť von a doplniť hladinu hormónu serotonín, ktorý sa postará o to, aby ste sa cítili dobre. Foto: Shutterstock

Buďte v práci skôr

Zároveň to môžeme otočiť aj na: Buďte skôr doma.

Zvlášť, ak bývate vo veľkom meste a váš pracovný čas sa zhoduje s pracovným časom hádam celej planéty. Ak každé ráno a poobedie vzdycháte v nekonečných zápchach, sadnite radšej na bicykel.

Schválne si svoju cestu do práce odstopujte a vypočítajte priemernú rýchlosť. Nezvládnete to na bicykli oveľa lepšie?

Spite tvrdšie

Máte problémy so spaním? O dôvod viac bicyklovať! Vedci skúmajúci nespavosť nakázali skupine ľudí s poruchou spánku, ktorí mali sedavé zamestnanie, bicyklovať 20-30 minút každý druhý deň. Výsledok?

Čas, ktorý títo ľudia potrebovali na zaspanie, sa skrátil o polovicu a čas, ktorí strávili spánkom, sa o hodinu predĺžil.

Vďaka športovaniu vonku počas denného svetla sa vaše telo lepšie zbaví kortizolu, stresového hormónu, ktorý zabraňuje hlbokému spánku.

Vyzerajte mladšie

Vedci prišli na to, že vďaka pravidelnému bicyklovaniu môže byť vaša pokožka lepšie chránená pred škodlivými účinkami UV žiarenia
a pred znakmi starnutia.

Zvýšená cirkulácia spôsobená fyzickou aktivitou dopravuje kyslík a živiny do buniek kože efektívnejšie, pričom zároveň odplavuje škodlivé toxíny.

Športovanie taktiež vytvára v tele ideálne prostredie na optimalizovanie produkcie kolagénu, čo pomáha redukovať vrásky a zrýchľuje proces uzdravovania.

Zlepšite svoje trávenie

Fyzická aktivita skracuje čas potrebný na to, aby vaša potrava prešla cez tráviaci trakt, znižuje množstvo vody, ktorá sa absorbuje naspäť do tela, vďaka čomu budete mať priechodnejšiu stolicu.

Aeróbna aktivita, ako je napríklad cyklistika, taktiež zrýchľuje dýchanie a srdcový pulz, čo zlepšuje kontrakciu svalov tráviaceho traktu.

Prináša to výhodu v tom, že sa nebudete cítiť nafúknuto, zároveň je taktiež výbornou prevenciou pred rakovinou hrubého čreva.

Pohnite mozgom

Máte pocit, že váš mozog už nie je tým, čím býval? Ďalší dôvod navyše začať bicyklovať.

Vedci zistili, že päť percentný nárast času strávenom na bicykli viedol k 15 percentnému zlepšeniu v rozumových testoch. Je to preto, lebo cyklistika pomáha vybudovať nové mozgové bunky v hipokampuse – časť mozgu, ktorá je zodpovedná za pamäť.

Takže, ak sa chcete vyvarovať návšteve pána Alzheimera, práve ste sa dozvedeli výborný spôsob prevencie.

5 %-ný nárast času strávenom na bicykli viedol k 15 %-nému zlepšeniu v rozumových testoch. Foto: Shutterstock
5 %-ný nárast času strávenom na bicykli viedol k 15 %-nému zlepšeniu v rozumových testoch. Foto: Shutterstock

Porazte choroby

Bicyklovanie je to, čo vám pomôže vyhýbať sa lekárskym ordináciám veľkým oblúkom. Športová aktivita vykonávaná v miernej intenzite pomáha bunkám udržiavať svoju aktivitu, takže sú nachystané bojovať proti infekciám.

Žite dlhšie

Vedci porovnávali viac ako 2 400 jednovaječných dvojičiek a zistili, že tí, ktorí trikrát do týždňa strávili 45 minút jazdou na bicykli, boli
o deväť rokov „biologicky mladší” – aj potom, čo sa odpočítali ďalšie vplyvy, ako napríklad BMI a fajčenie.

Tí, ktorí pravidelne športujú, majú oveľa nižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení, diabetu typu dva, všetkých druhov rakoviny,
vysokého krvného tlaku a obezity.

Zlepšite svoj spoločenský status

Je zaujímavé, že čím sú ľudia bohatší, tým viac bicyklujú. Podľa výskumov, tí najvyššie postavení v rebríčku najbohatších ľudí, odbicyklujú v priemere dva a pol-krát viac ako tí na spodných priečkach rebríčka.

Zlepšite svoj milostný život

Fyzická aktivita zlepšuje vaskulárne zdravie, čo podľa odborníkov súvisí aj so sexuálnym apetítom. Podľa štúdií, sexuálna výkonnosť mužov, ktorí športujú, je približne taká, akú majú muži o dva až päť rokov mladší. Ženy si zase aktívnym životným štýlom môžu oddialiť menopauzu o približne rovnakú dobu.

Navyše, výskumníci prišli na to, že muži starší ako 50 rokov, ktorí bicyklujú aspoň tri hodiny týždenne, majú o 30 percent nižšie riziko
impotencie ako tí, ktorí nešportujú alebo športujú menej.

Sexuálna výkonnosť mužov, ktorí športujú, je približne taká, akú majú muži o dva až päť rokov mladší. Foto: Shutterstock
Sexuálna výkonnosť mužov, ktorí športujú, je približne taká, akú majú muži o dva až päť rokov mladší. Foto: Shutterstock

Pre bábätko to najlepšie

Bicyklovanie prináša benefity nielen bábätkám, ale aj maminkám-čakateľkám. Podľa výskumov, ak budúce maminky pravidelne
športujú, ľahšie sa prispôsobia zmenám, ktoré tehotenstvo prináša (nielen tým fyzickým) a celých deväť mesiacov prežijú v oveľa lepšej pohode a v lepšej nálade.

Výhody, samozrejme, plynú aj pre vaše bábätko – to má o 50 percent menšiu pravdepodobnosť, že bude obézne a môže si taktiež užiť lepší vnútromaternicový vývin.

Uzdravte svoje srdce

Štúdie uvádzajú, že pravidelné bicyklovanie môže znížiť riziko srdcových ochorení o 50 percent. Lekári upozorňujú, že veľkému
množstvu srdcových ochorení by bolo možné predchádzať, keby sa ľudia udržovali viac vo forme.

Podľa výskumov, už len bicyklovanie 30 kilometrov týždenne môže znížiť riziko srdcových ochorení o viac ako o polovicu v porovnaní s tými, ktorí nešportujú.

Váš šéf vás bude milovať

Samozrejme, nemyslíme tým, že vaše pozadie v obtiahnutých cyklistických nohaviciach je absolútne neodolateľné. Hoci… Ale teraz vážne.

Podľa štúdií, zamestnanci, ktorí pravidelne športujú pred prácou alebo počas obednej prestávky, dokážu podávať aj na pracovisku lepšie výkony, sú odolnejší voči stresu a aj ich pracovná motivácia je na tom oveľa lepšie v porovnaní s „normálnymi” kolegami.

Štúdie taktiež ukazujú, že samotní športovo založení zamestnanci cítia, že ich interpersonálne výkony sú oveľa lepšie, že potrebujú počas práce menej prestávok a je pre nich oveľa ľahšie dokončiť požadované úlohy včas.

Odbicyklujte rakovine

Existuje veľmi veľa dôkazov, že akýkoľvek šport je užitočný v boji proti rakovine, ale niektoré štúdie idú ešte ďalej – tvrdia, že práve cyklistika je ideálny šport, vďaka ktorému budú naše bunky fungovať v poriadku.

Jedna dlhodobá štúdia fínskych vedcov ukázala, že muži, ktorí športovali aspoň 30 minút denne v miernej intenzite, mali o polovicu menšiu pravdepodobnosť rakoviny. A aký bol šport, ktorí muži v tejto štúdii najčastejšie uvádzali? Áno, bolo to bicyklovanie do práce.

Iné štúdie zistili, že ženy, ktoré často bicyklujú, majú o 34 percent menšie riziko rakoviny prsníka.

Schudnite

Veľmi veľa ľudí, ktorí sa chcú zbaviť nalepených prebytočných kíl, si povedia, že svoj cieľ dosiahnu behaním.

Áno, je pravda, že beh je vynikajúci spôsob pálenia kalórií a tukových vankúšikov, ale ak máte nejaké tie kilečká navyše, mali by ste to ešte zvážiť. Prečo?

Vaše kĺby sa snažia odpružiť celú tú hmotnosť, ktorú sa snažíte rozbehnúť. Viete si predstaviť, ako  pri tom trpia? Namiesto toho sadnite radšej na bicykel, ktorý je ideálnym športom pre ľudí s nadváhou a behanie si nechajte až na obdobie, keď svoju hmotnosť dostanete pod kontrolu.

Bicyklovanie je šport, ktorý neničí kĺby. Foto: Shutterstock
Bicyklovanie je šport, ktorý neničí kĺby. Foto: Shutterstock

Buďte bohatší

Spoza oceánu k nám dorazil veľmi zaujímavý výskum. Medzi rokmi 1985 až 2000 vedci opakovane skúmali na vzorke 7 300 ľudí ako súvisí ich hmotnosť, prípadne obezita, s výškou ich konta. Zistili zaujímavú vec – jednotkové zvýšenie BMI indexu znamenalo v priemere stratu 1 000 €, alebo v inom prepočte, stratu približne 8 percent z výšky bohatstva. Takže, čo z toho vyplýva? Vytiahnite bicykel, zhadzujte kilečká a začnite zarábať.

Vyhnite sa znečisteniu

Ak žijete vo väčšom meste, pravdepodobne za jedno z negatív využívania bicykla ako dopravného prostriedku považujete znečistenie.
Nebudete sa predsa kontaminovať dýchaním všetkých tých výfukových plynov. Vedci však zistili, že to vôbec nie je tak, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Prišili na to, že pasažieri v autobusoch, taxíkoch a autách vdychujú oveľa viac nečistôt ako cyklisti a chodci.

V priemere, pasažieri v taxíkoch sú vystavení viac ako 100 000 ultrajemným časticiam (ktoré sa môžu usadiť v pľúcach a a poškodiť bunky) na kubický centimeter. Pasažieri v autobusoch vdýchnu len niečo menej ako 100 000 a tí, ktorí cestujú v aute, 40 000.

Cyklisti sú však vystavení „len“ približne 8 000 ultrajemným časticiam na kubický centimeter. Pravdepodobne je to vďaka tomu, že na bicykli jazdíme na kraji cesty a, na rozdiel od šoférov, nie sme v priamej línii výfukových plynov.

Užite si rodinnú zábavu

Bicyklovanie je aktivita, ktorú môže robiť spolu celá rodina. Aj tých najmenších členov rodiny môžete uložiť do cyklovozíka alebo, ak už sú na to dosť veľký, môžu sa vyškriabať do sedla bicykla aj oni.

Navyše, sami veľmi dobre viete, že pre deti sú rodičia prvé a veľké vzory – takže, ak budete jazdiť na bicykli vy, pre ne bude úplne prirodzené, že budú bicyklovať tiež a ani im nenapadne, že by to nebolo bežné a normálne.

Budú sa snažiť nasledovať váš príklad a čo vy viete – možno u vás rastie ďalší malý Peter Sagan.

Bicyklovanie je aktivita, ktorú môže robiť spolu celá rodina. Foto: Shutterstock
Bicyklovanie je aktivita, ktorú môže robiť spolu celá rodina. Foto: Shutterstock

Zlepšite sa v akomkoľvek športe

Či sa chcete len udržať v kondícii, alebo sa chcete zlepšiť v squashi, ktorí chodíte s kamarátmi hrávať každý týždeň, bicyklovanie je dobrý začiatok. Štúdie totiž dokazujú, že aeróbny vytrvalostný tréning má značný počiatočný impulz pre ostatné športy.

Buďte kreatívni

Spisovatelia, hudobníci, umelci, manažéri a rôzni ďalší, ktorí pracujú na rôznych frontoch, využívajú šport, aby im pomohol vyriešiť mentálne bloky a pomohol im pri rozhodovaní.

Podľa štúdií, už len 25 minút aeróbneho cvičenia zlepšuje naše kreatívne myslenie. Kyslík, ktorý prúdi do šedej mozgovej kôry, podnecuje neuróny a vám dáva životný priestor – ako únik od každodenného stresu.

Buďte fit s minimom tréningu

Svoje športovanie môžete vyriešiť tak, že budete chodiť do práce na bicykli. Lekári odporúčajú denne venovať športu 30 minút, a keď si toto odporúčanie vyriešite bicyklovaním, môžete ušetriť slušné financie na permanentkách do fitka.

Stále váhate? Vedci tvrdia, že tí, ktorí pravidelne bicyklujú, sú na tom fyzicky ako ľudia o 10 rokov mladší. A to by už mohla byť slušná motivácia.

Zlepšite svoje pľúca

Pri bicyklovaní dospelý človek v priemere spotrebuje 10-krát viac kyslíka v porovnaní s vysedávaním pred telkou za rovnaký časovú úsek.

Čo je však ešte lepšie, pravidelné bicyklovanie vám pomôže posilniť kardiovaskulárny systém, vďaka čomu bude vaše srdce a pľúca pracovať oveľa efektívnejšie a vaše telo bude schopné dopravovať rýchlejšie a viac kyslíka tam, kde ho bude potrebovať. Z čoho zároveň vyplýva, že budete môcť vykonávať viac fyzickej činnosti s menšou námahou. A to znie celkom dobre, nemyslíte?

Páľte viac tuku

Vedci zistili, že efektivita, s ktorou telo páli kalórie a tuk, nie je vyššia len počas bicyklovej aktivity, ale ostáva vyššia aj niekoľko hodín po jazde. Platí to aj vtedy, keď na bicykli strávite len 30 minút – už aj po takejto krátkej športovej aktivite bude ešte pár hodín páliť viac kalórií ako zvyčajne. A čím ste viac fit, tým sú tieto pozitívne efekty výraznejšie.

Chcete ísť však ešte ďalej? Dajte si intervaly! Jedna nedávna štúdia ukázala, že cyklisti, ktorí si do svojho výjazdu začlenili zopár rýchlych intervalov, pálili až trikrát viac telesného tuku ako tí, ktorí bicyklovali v konštantnej, ale pomalšej intenzite.

Staňte sa závislí. Pozitívne

Nahraďte negatívnu závislosť (ako sú napríklad cigarety, alkohol alebo prejedanie sa čokoládou) pozitívnou. Výsledok? Budete šťastnejší a zdravší človek, ktorý si dokáže užívať všetko dobré, čo život prináša.

Zdrogujte sa. Legálne

Nemajte strach. Nebudeme vás nabádať na žiadne zničujúce závislosti. „Droga“, ktorú vám ponúkame my, je perfektne legálna a nemusíte sa báť žiadnych negatívnych účinkov.

Totiž endorfíny, hormóny šťastia, ktoré vylučujeme vďaka vytrvalostnej športovej aktivite, sú absolútne legálne a neškodné.

Vravíte, že to je výmysel športových nadšencov? Vedci dokázali, že nie je!

Pri skúmaní mozgov športujúcej populácie sa im podarilo nájsť endorfíny – porovnávali snímky pred a po dvojhodinovej aeróbnej aktivite a vo frontálnom a limbickom laloku (miesta, ktoré sú známe tým, že sú dôležité pri spracovávaní emócií a pri vyrovnávaní sa so stresom) našli dôkazy, že endorfíny nie sú výmysel.

Socializujte sa

Možno ste už na toto slovo alergický – práve ste deaktivovali svoj účet na niektorej zo sociálnych sietí, pretože vaši (virtuálni) „kamaráti“ z vás vysávali energiu.

Nie je však kamarát ako kamarát.

Ak je vo vašom meste cyklistický klub, skúste šťastie tam – pokúste sa nájsť partiu ľudí vašej výkonnosti, ku ktorým by ste sa mohli pridať na spoločné výjazdy. Zdieľanie spoločnej aktivity môže vytvoriť prirodzené kamarátske puto, ktoré nebudete cítiť ako jednostranné.

Navyše, jedna deväťročná štúdia z Harvardu potvrdila pozitívum priateľstva – tí, ktorí mali vo svojom okolí ľudí, na ktorých sa mohli spoľahnúť, mali až o 60 percent nižšiu pravdepodobnosť predčasnej smrti – mali nižší tlak a silnejší imunitný systém.

Vedci taktiež objavili spojitosť medzi „deficitom“ priateľstva a fajčením alebo nadváhou.

Cítite sa unavení? Choďte sa bicyklovať!

Áno, my vieme – znie to prinajmenšom nelogicky. Ale, ak sa cítite príliš unavení na to, aby ste sadli na bicykel, najlepšia vec, ktorú môžete spraviť, je ísť sa bicyklovať.

Fyzická aktivita, ktorá môže trvať len pár minút, je vynikajúcim budíkom. 12 nezávislých štúdií medzi rokmi 1945 až 2005 potvrdilo, že športovanie znižuje únavu.

Odbicyklujte si rande

Vôbec nezáleží na tom, že nie ste na tom výkonnostne rovnako. Keď rýchlejší cyklista prispôsobí svoje tempo svojej pomalšej polovičke, môžete si spolu užiť parádne rande, ktoré nenahradí žiadna reštaurácia.

Ak ste pozorne čítali vyššie riadky, pri vytrvalostnej športovej aktivite vylučujeme hormóny šťastia, endorfíny, takže, keď sa vrátite domov, váš pocit radosti bude o to silnejší, že bude zdieľaný s niekým, koho milujete. Vaše city k sebe navzájom budú tak oveľa vrúcnejšie a jej zrazu nebude prekážať ani tá zdvihnutá záchodová doska a on sa s úsmevom prenesie nad to, že jej vlasy znova upchali sprchu.

Nebojte sa zlého počasia

Áno, je pravda, že metre snehu a veľké mrazy nie sú počasie ideálne na bicyklovanie, ale čudovali by ste sa, v akom rôznorodom počasí sa dá jazdiť.

Nenechajte sa limitovať počasím – poobzerajte sa po dobrom cyklistickom oblečení aj do nepriaznivých poveternostných podmienok a berte vrtochy počasia ako výzvu! Uvidíte, budete sa cítiť ešte viac ako superhrdina!

Text: Daniela Števánková
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu