Test: Salomon Thundercross

3. novembra 2023
Salomon Thundercross test

Tentokrát sa mi do rúk dostali Salomon Thundercross a na tento test som sa naozaj tešil, keďže sú určené do náročných podmienok a ťažkého terénu, a to mám rád. Po vybalení zo škatule ma príjemne prekvapil dizajn a tiež agresívne 5 mm výstupky na podrážke. Poďme ale pekne postupne.

Na prvé obutie sú skutočne pohodlné a vďaka technológii SensiFit mi perfektne obopli nohu, takže sadli ako uliate aj napriek tomu, že mám chodidlo v prednej časti pomerne široké. To ma vážne potešilo, pretože pri väčšine bežeckých topánok cítim, že noha je v nich natlačená.

Bez šnurovania pomocou Quicklace si už neviem bežecké Salomony ani predstaviť. Je rýchle a na nohe vďaka nemu zároveň držia presne tak, ako si ich nastavíte. Zvršok mi na prvý dotyk pripadal pomerne hrubý, čo však môže byť veľká výhoda v horšom počasí a v zime. Zároveň je po celom obvode pogumovaný, takže je určite veľmi odolný.

Topánky sú pomerne vysoké, a teda aj viac tlmené (27 mm pod špičkou a 31 mm pod pätou), pričom drop je 4 mm. Použitá pena Energy Foam má za úlohu tlmiť nárazy a súčasne vracať energiu späť do odrazu. Pri prvom skúšaní doma som sa cítil ako v bavlnke a tenisky mi pripadali pomerne mäkké, čo však pri dlhých behoch nohy bežcov určite ocenia, a to najmä tých, ktorí spadajú do vyššej hmotnostnej kategórie.

Prvý beh som v nich absolvoval v teplom letnom počasí a bolo mi v nich celkom teplo, ale potreboval som sa s nimi „skamarátiť“ pred dlhšími behmi v horách. Napriek tomu nedochádzalo k žiadnemu nežiaducemu treniu a nespôsobili mi otlaky. V horách to bolo už úplne o inom, tam sa Thundercrossy cítia ako doma a nerobí im problém beh po tatranskej žule, koreňoch či blate.

Salomon Thundercross

V blate som z nich cítil absolútnu istotu vďaka agresívnym 5 mm výstupkom, ktoré sú od seba dostatočne vzdialené, aby sa medzi nimi nezachytávalo blato, ale stíhalo opadávať. Gumová zmes Contagrip použitá na podrážke si svoju prácu odvádza perfektne a drží na každom povrchu vrátane mokrých kameňov, keďže pri behu dole z Chopku na ubytovanie som kvalitne zmokol. Pri spomínanom behu z kopca sa mi išlo jedna báseň, veľmi som ocenil tlmenie, ktoré ponúka medzipodrážka, a vďaka jej šírke sú tenisky aj veľmi stabilné.

Čím viac kilometrov som v nich nabehal, tým viac som mal pocit, že sa prispôsobujú mojim nohám, a beh v nich ma naozaj bavil. Vyberal som si tie najhoršie a najťažšie traily, aké behávam, a Thundercrossy si so všetkým poradili až s nevídanou ľahkosťou. V šikmých blatových traverzoch držia na nohe perfektne a do terénu sa doslova zahryzávajú. Mám rád, keď sa môžem na topánky spoľahnúť a robiť to, čo mám rád.

Testoval som model bez GTX membrány, osobne považujem membránu na bežeckých topánkach za zbytočnú, keďže voda, ktorá do nich natečie zvrchu, potom jednoducho nemá kadiaľ vytiecť a v topánkach „žblnká“. Napriek tomu sa do nich voda len tak nedostane, mokrá tráva a beh po daždi im nerobia žiadny problém a udržia vás v suchu. Aby premokli, musel som naozaj bežať v potoku, kde voda do tenisiek jednoducho natiekla zvrchu.

Osobne považujem Salomon Thundercross za perfektnú voľbu na jesenné, zimné a jarné behanie. Udržia vaše nohy v teple aj v chladnom počasí, podržia na rôznych druhoch terénov a zároveň vďaka mäkkej a pohodlnej medzipodrážke budú vaše objemové kilometre doslova radosťou. Ja osobne sa už teraz teším, ako ich otestujem v zime na snehu.

Vidíme sa na trailoch!

Viac sa dozviete na salomon.com.

Cena: 140 €


Bežecká vesta Salomon Sense Pro 5

Názov bežecká vesta je v tomto prípade naozaj namieste. Aj keď bola naložená litrom vody, náhradným termo tričkom, vetrovkou do dažďa a jedlom na dlhý tréning, na tele až neuveriteľne dobre sedela a nikde „neposkakovala“. Tým pádom vám v nej nehrozia žiadne odreniny. Zapínanie na gumičku je veľmi jednoduché a ľahko sa odopína, aj keď treba doplniť vodu pri prameni alebo na občerstvovačke na pretekoch.

Mimoriadne treba oceniť „užitočnosť“ jednotlivých priečinkov, vytiahnuť mobil na rýchlu fotku alebo gél je fakt jednoduché, vždy som vedel, kde čo hľadať. Veľmi príjemné je aj to, že dve fľaše s objemom 500 ml sú súčasťou balenia. Ja jej dávam 10/10!


Ponožky Salomon S/Lab NSO

Ponožky Salomon S/Lab NSO

Keďže ponožky sú jediným kontaktným bodom medzi vašimi nohami a topánkami, považujem správny výber ponožiek za veľmi dôležitý. Určite si dajte pozor na výber veľkosti a zároveň aj typ terénu, v ktorom sa chystáte behať. Tieto ponožky ponúkajú veľmi vysoký komfort nosenia a odreniny alebo otlaky pri nich ani nie sú téma. Sú výnimočné priedušnými prvkami NSO, ktoré sú umiestnené tak, aby zlepšovali svalový tonus a mikrocirkuláciu krvi na zvýšenie výkonnosti, a to aj vďaka jemnej kompresii.

Ja najviac oceňujem silikónové pásiky umiestnené v prednej časti chodidla, ktoré zabraňujú kĺzaniu nôh v topánke a udržujú ponožky na mieste aj v náročných a dlhých behoch z kopca.


Text a foto: Richard Chrappa

1/1
Zavrieť reklamu