Ako si vybrať trailové bežecké tenisky?

V trailových bežeckých teniskách sa lepšie udržíte na šmykľavých kameňoch. Foto: Shutterstock

Trailová obuv sa od tej cestnej zase až tak veľmi nelíši. Jednoducho povedané, obe majú v prvom rade ochrániť chodidlá. Beh v členitom, blatistom teréne si však, celkom prirodzene, vyžaduje o čosi väčšiu ochranu

A práve tým sa trailová obuv od ostatnej bežeckej významne líši.

Väčšina trailových tenisiek je navrhnutých tak, aby riešila dve základné potreby bežca: tenisky majú fungovať ako akýsi nárazník medzi chodidlom a podložkou a ich podrážka, teda vonkajšia spodná časť topánky, má byť vybavená hlbšími výčnelkami na lepšie a bezpečnejšie zvládnutie terénu a ochranu pred pošmyknutím.

Ak sa obzeráte po teniskách do terénu, úprimne si v prvom rade odpovedzte na otázku, či sa chystáte behať po upravených lesných cestičkách alebo skutočne plánujete zdolávať technický terén.

Väčšina bežcov, ktorí behávajú v lese a občas sa vyberú do skalnatého terénu, si vystačí s obuvou porovnateľnou s cestnými teniskami. Ak teda nechcete behávať po náročných tratiach, najlepšie urobíte, ak si vyberiete tenisku podobnú tej, v ktorej behávate po asfalte.

Mnohé firmy vyrábajú trailové tenisky, ktoré sú využiteľné aj mimo terénu. Tie sú vhodné pre bežcov, ktorí preferujú cestu, občas sa však vyberú aj do terénu. Takéto tenisky sú dostatočne odolné a poskytujú dobrú ochranu, pritom sú však komfortné. Hybridné tenisky sa predávajú (z pochopiteľných príčin) najlepšie, pretože sú jednoducho všestranné. Je možné, že vaša bežecká trasa pozostáva z niekoľkých kilometrov asfaltu od domu po les, po ktorých nasleduje zopár ďalších kilometrov po lesnej ceste a po nich opäť asfalt smerom domov. Ak je to váš prípad, spomínané tenisky sú to pravé pre vás.

Bežci odhodlaní zdolávať náročnejší terén by sa mali poobzerať po teniske s podrážkou poskytujúcou lepšiu priľnavosť, stabilitu a ochranu. Väčšina výrobcov v súčasnosti vyrába trailové tenisky, ktoré môžu bežcov pre toľké rozličné možnosti zmiasť. Práve tie vám však umožňujú vybrať si obuv, ktorá bude presne vyhovovať požiadavkám terénu.

V teréne by ste sa v podstate zaobišli aj v cestných teniskách, ale…

V tých špecificky navrhnutých na traily vás však menej zabolí zakopnutie, lepšie sa udržíte na šmykľavých kameňoch, no azda najkľúčovejší je celkový komfort, ktoré vám poskytnú.

Ak máte tenisky, ktoré obľubujete a ktorým veríte, noste ich. Jednoducho povedané, mali by ste nosiť obuv, v ktorej sa cítite bezpečne a pohodlne.

V teréne bez prevýšení a technických úsekov vám bude dobre aj v cestnej obuvi. Ak však prší a na ceste je blato, lepšie vám aj v menej náročnom teréne padnú trailové tenisky, ktoré majú nepremokavý zvršok.

Komfort nepremokavej trailovej tenisky však čosi stojí, a to nie je reč o cene. Ak chcete lepšiu priľnavosť, stabilitu a väčšiu ochranu, potom musíte očakávať tvrdšiu a ťažšiu topánku. Je to prosto niečo za niečo.

V trailových bežeckých teniskách sa lepšie udržíte na šmykľavých kameňoch. Foto: Shutterstock
V trailových bežeckých teniskách sa lepšie udržíte na šmykľavých kameňoch. Foto: Shutterstock

Pred výberom bežeckej obuvi (bez ohľadu na to, či ide o cestnú alebo trailovú) by ste mali byť oboznámení s typom vášho chodidla a tiež vaším bežeckým došľapom.

Odporúčame vám, aby ste si chodidlo aj bežecký krok nechali zanalyzovať v špecializovanej bežeckej predajni. Odbornú radu netreba v tomto prípade podceňovať – dobre zvolená bežecká obuv vám uľahčí a zefektívni beh a zároveň aj ochráni zdravie.

Je možné, že sa vám páčia skôr minimalistické tenisky, ak však s trailovým behom len začínate, odporúčame vám robustnejšiu obuv. Ak plánujete v teréne behávať na ultra dlhé vzdialenosti, budete v teniskách tráviť skutočne dosť času. Po niekoľkých hodinách vám chodidlá mierne
opuchnú, a tak je múdre zadovážiť si tenisky o pol čísla až jedno celé číslo
väčšie.

Bez ohľadu na to, v akom teréne teda plánujete behať, vaše tenisky by mali byť predovšetkým odolné s dobrou protišmykovou podrážkou. Správne zvolená obuv vám dodá sebavedomie, ktoré potrebujete na to, aby ste museli zbytočne dlho zvažovať každý ďalší krok, ktorý sa chystáte urobiť. Tak pobežíte rýchlejšie a efektívnejšie.

Cestná bežecká obuv zvyčajne nie je taká priľnavá ani neposkytuje v teréne dostatočnú oporu, čo zvyšuje riziko zranenia. Čo sa výšky podpätku a dropu týka, trailové tenisky zvyčajne majú nižší profil, čím sa približujú minimalistickej obuvi, a tak máte lepšiu stabilitu a dokážete pružnejšie reagovať na meniaci sa terén.

Ako sme spomínali vyššie, pred kúpou trailových tenisiek vám odporúčame absolvovať analýzu chodidla a bežeckého kroku. Odborník okrem iného zistí, či máte supinačný, pronačný alebo neutrálny došľap. Keď budete vedieť, ako na tom ste, môžete vyberať tenisky podľa toho, do akého terénu sa chystáte.

Ak kupujete tenisky na preteky alebo na rýchlostné tréningy, mali by ste siahnuť po nejakých ľahkých. Také mávajú menej členitú podrážku, poskytujú menšiu oporu a ochranu, stále sú však dostatočne dobre priľnavé.

Ak behávate rekreačne v blatistom a nestabilnom teréne, dobrou voľbou bude pevná trailová teniska s hlbokými výčnelkami a tuhou podrážkou. V náročnom technickom teréne sa vám zíde extra opora a ochrana. Poobzerajte sa po teniskách, ktoré poskytujú viac stability a majú členitejšiu podrážku, aby boli vaše členky v bezpečí a aby ste sa v teréne nepošmykli.

Trailová obuv by mala byť nepremokavá, golier okolo členkov aj jazyk by mali byť vystlané pre zvýšenú oporu a aby sa predišlo odreninám. Tieto drobné detaily zavážia veľa predovšetkým, ak sa chystáte na dlhé behy.

Text: Running
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu