Crossfit: len vy môžete prekonať seba

19. novembra 2013
Crossfit v Bratislave. Foto: Lubo Balko

Cvičíte už roky, ale cítite, že výsledky nie sú podľa vašich predstáv? Rady „makáte“, no niečo vám chýba? Presedlajte na Crossfit. Obyčajný šport, s ktorým dosiahnete neobyčajné výsledky a budete sa cítiť skvele.

Čo je Crossfit?

Cieľom Crossfitu je zmeniť spôsob, akým vnímate a definujete cvičenie a telesnú kondíciu a tiež zmeniť vaše skúsenosti a ukázať, že kondícia vám môže pomôcť so všetkým, čo na športe milujete.

Crossfit je program vyvinutý na to, aby pomohol človeku získať lepšiu kondíciu a silu. Je vytvorený tak, aby vás pripravil na akúkoľvek fyzickú výzvu či už v bežnom živote, alebo v športe. Sústredí sa na neustále obmieňanie funkčných pohybov pri vysokej intenzite a pomocou nich prispieva k vytvoreniu celkovej fyzickej kondície.

Je to veľmi komplexné cvičenie, ktoré prináša prvé výsledky už po pár týždňoch.

Trénovať je motivácia

Všetky tréningy sa dajú upraviť podľa konkrétnej úrovne kondície, veku alebo skúseností a sú plné zábavy a „hecovania“. Rôznorodosť cítite na každej hodine.

Trénovať môžete kdekoľvek – v garáži, doma, v parku, v škole –, ale odporúčame začať tréning v miestnej posilňovni zameranej výbavou a trénermi priamo na Crossfit, najlepšie RRCFT CrossFit.

Účastníci absolvujú „tréning dňa“ (WOD – Workout of the Day) a svoje výsledky si zapisujú na tabuľu v telocvični. Tréning dňa poskytuje účastníkom Crossfitu jedinečnú možnosť súťažiť, sledovať svoje pokroky, podeliť sa o skúsenosti a dosahovať vlastné ciele.

Neodkladajte bokom cviky, ktoré zo začiatku neviete a sú trochu ťažšie. Naopak. Namiesto výhovoriek verte, že neexistuje nič, čo nezvládnete. Ide to hravo, len treba chcieť.

Životný štýl a komunita

Crossfit je nielen silovým a kondičným programom, ale zároveň životným štýlom inšpirovaným dobrou kondíciou. Úzko spätá komunita Crossfitu veľkým dielom prispieva k úspechu programu. Usilovná práca, delenie sa o skúsenosti s ostatnými, cesta k spoločnému cieľu a možnosť súťažiť sám so sebou, s časom alebo s ostatnými v skupine poskytuje motiváciu, ktorú možno nájsť v mnohých športoch. A toto je jeden z dôvodov, prečo sa program Crossfit nazýva kondičným športom.

Sila skupiny k výsledku jednotlivca

Program CrossFit ľudí povzbudzuje, aby vždy, keď sú v posilňovni, pracovali na svojich slabých stránkach rovnako ako na tých silných. Nadobúdanie nových schopností, dosahovanie osobných rekordov, prebúdzanie ducha súťaživosti a posilňovanie mužov a žien každého veku – to všetko je v telocvični na každodennom poriadku.

Vyznávači Crossfitu zároveň podporujú vyváženú, ľahšiu stravu, ktorá optimalizuje výkon, zdravie a pohodu, keďže správna výživa je základom kondície.

Ak sa vám zdá už len po prečítaní týchto riadkov, že je to náročné, alebo sa nebodaj môžete zraniť – nezavrhujte Crossfit vopred. Skúste ho, nechajte si vysvetliť od trénera, ktoré cviky sú na začiatok pre vás najvhodnejšie a až potom Crossfit súďte. Až keď ho vyskúšate a pochopíte.

Dominik Hopjak

Dominik Hopjak. Foto: Lubo Balko
Dominik Hopjak. Foto: Lubo Balko

Sympatický spolumajiteľ gymu RRCFT CrossFit Bratislava. Absolvent FTVŠ a fitness akadémie v Austrálii je, samozrejme, aj aktívnym trénerom Crossfitu. Spolu s propagáciou športu, ktorý vyznáva silu tela, je zástancom komplexnej filozofie zdravého životného štýlu.

Text: Redakcia
Foto: Lubo Balko, Marek Kikinder

1/1
Zavrieť reklamu