Cyklus podľa semienok. Dokážu si semienka poradiť s PMS, upraviť menštruáciu či dokonca zlepšiť plodnosť?

16. februára 2022

Počuli ste už o „seed cycling“? Do slovenčiny by sme túto metódu mohli voľne preložiť ako „cyklus podľa semienok“.

Nejde o žiadnu novinku. Odborníci na alternatívnu medicínu ju odporúčajú, pretože podľa nich dokáže prírodným spôsobom ovplyvniť ženské hormóny.

Táto metóda je založená na myšlienke, že niektoré semienka by sme mali jesť počas presne určeného obdobia v mesiaci, aby nám pomohli regulovať menštruačný cyklus.

Podľa naturopatov dokáže „cyklus podľa semienok“ obnoviť hormonálnu rovnováhu po vysadení antikoncepcie, zmierniť menštruačné bolesti, bojovať so zmenami nálad počas predmenštruačného syndrómu a dokonca zlepšiť plodnosť. Ale ak dúfate, že včerajší puding s chia semienkami urobí zázraky, musíme vás sklamať.

Zlepšite si menštruáciu semienkami, ktoré jete v prvej a v druhej polovici cyklu. Foto: Shutterstock

Čo by ste mali vedieť na začiatok?

„Cyklus podľa semienok“ je metódou alternatívnej medicíny, o ktorej sa predpokladá, že pomáha regulovať reprodukčné hormóny. Dôkazy o jej účinkoch zatiaľ neexistujú. Vyskúšať túto metódu nepredstavuje veľké riziko. Kým sa na vás prejavia účinky „cyklu podľa semienok“, bude to trvať tri až štyri mesiace.

Semienka sú ingredienciou bohatou na výživné látky, sú zdrojom zdravých tukov, vlákniny a dôležitých vitamínov a minerálov. Perfektne sa hodia do smoothies alebo si nimi môžete posypať šalát na obed.

Čo to obnáša?

Počas bežného 28-dňového menštruačného cyklu sú predpísané denné dávky zložené z určitého druhu semienok.

Menštruačný cyklus sa dá rozdeliť na dve fázy: folikulárnu a luteálnu. Ak máte pravidelný 28-dňový cyklus, začiatok folikulárnej fázy sa zhoduje s prvým dňom menštruácie a končí sa na 14. deň, keď je vajíčko zvyčajne uvoľnené.

Počas folikulárnej fázy sa odporúča jesť jednu až dve polievkové lyžice surových mletých ľanových a tekvicových semienok na posilnenie produkcie estrogénu.

Zástancovia tejto metódy tvrdia, že funguje, pretože oba druhy semienok obsahujú vlákninu, ktorá sa volá lignan. Počas toho, ako ju telo metabolizuje, má slabý estrogénny efekt.

Ľanové semienka majú slabý estrogénny efekt. Foto: Shutterstock

Luteálna fáza nastáva po ovulácii, zvyčajne trvá od 15. do 28. dňa, keď vaječníky produkujú progesterón, ktorý pomáha zhrubnutiu výstelky maternice, aby sa pripravila na potenciálne tehotenstvo.

Ak je progesterón v rovnováhe, prejavy PMS vrátane zmien nálad, nadúvania a nespavosti sú oveľa miernejšie.

Ak sa rozhodnete dodržiavať pravidlá „cyklu podľa semienok“, počas týchto dní by ste mali vymeniť semienka ľanu a tekvice za rovnaké množstvo sezamu a slnečnicových semienok. Je to preto, lebo obsahujú zlúčeniny, ktoré sú príbuzné lignanu a dokážu zlepšiť produkciu progesterónu (hoci tento názor zatiaľ vedci nepotvrdili).

Nemáte 28-dňový cyklus? (Netrápte sa, veľa z nás ho nemá.) „Cyklus podľa semienok“ si môžete prispôsobiť tak, aby vyhovovalo dĺžke vášho cyklu. Je to jednoduché. Začnete v deň, keď sa začína vaša menštruácia, a skončíte deň predtým, než vám začne ďalšia.

A pokiaľ menštruáciu nemáte, môžete sa riadiť 28-dňovým cyklom mesiaca. S folikulárnou fázou začnete, keď bude mesiac v nove, a luteálnu fázu odštartuje spln. Aj na to vraj existuje logické vysvetlenie.

Je to preto, lebo pred zavedením elektrického osvetlenia boli ženské menštruačné fázy veľmi silno prepojené s lunárnym cyklom.

Celé semiačka sa v čreve nerozložia úplne. Ak ich pomeliete, umožníte telu získať viac živín.

Čo z toho budete mať?

Okrem zlepšenia plodnosti a zmiernenia PMS syndrómu je „cyklus podľa semienok“ vhodný aj pre ženy po pôrode, v menopauze aj trpiace stavmi, ktoré sú výsledkom hormonálnej nerovnováhy. Dokáže obnoviť a zregulovať menštruačný cyklus po narodení dieťaťa, minimalizuje prejavy nepohodlia, ako sú návaly, ktoré trápia ženy prechádzajúce menopauzou, a údajne zmierňuje aj bolestivé prejavy, ktoré sprevádzajú syndróm polycystických vaječníkov a endometriózy.

V druhej fáze cyklu používajte viac sezamu (tahini) a slnečnice. Foto: Shutterstock

Aj keď neexistujú presvedčivé vedecké dôkazy o tom, že má „cyklus podľa semienok“ na všetky tieto zdravotné problémy skutočný vplyv, štúdie o hormonálnych účinkoch individuálne predpísaných semien priniesli sľubné výsledky.

Táto metóda pravdepodobne nepredstavuje žiadne riziko pre naše zdravie, a tak – ak chcete mať istotu, alebo si neviete pomôcť s nepohodlím a bolesťami počas menštruačného cyklu – vyskúšajte pôsobenie semienok na vlastnej koži. Obsahujú množstvo zdravých látok a pravdepodobne (aj keby na ženské problémy nezabrali) z nich bude mať úžitok celé vaše telo. Kým však uvidíte prvé výsledky, mali by ste trpezlivo vyčkať tri až štyri mesiace.

3 praktické tipy

  1. Celé semiačka sa v čreve nerozložia úplne. Ak ich pomeliete, umožníte telu získať viac živín.
  2. Pomeľte si semiačka na jeden týždeň vopred (ľanové sú však najlepšie čerstvé). Uchovávajte ich uzavreté v chladničke, aby sa zachovala ich čerstvosť.
  3. Každý deň skonzumujte dve polievkové lyžice semien. Môžete ich pridávať do štiav, šalátov, cestovín alebo kaší.

Text: Sára Vavrová
Foto: Isifa/ Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu