Deväť vecí, ktoré potrebujete vedieť pred prvými bežeckými pretekmi

5. januára 2024
Bežecký maratón

Krásna skúsenosť prichádza ruka v ruke so stresom a nepokojom z neznámeho. My vám radíme – užite si váš deň čo najviac. Pomôcť vám môže aj našich deväť dobre mienených rád.

Prvé preteky sú významným míľnikom vo vašej bežeckej kariére. Pritom vôbec nezáleží na vzdialenosti, ktorú sa chystáte zdolať. Dôležité je, že si niečo zaumienite a aj to dodržíte, prekonáte samých seba a bude vám dopriaty ten nezabudnuteľný pocit slávy, keď pobežíte cieľovou rovinkou pretekov, na ktoré ste sa poctivo pripravovali.

1. V deň pretekov žiadne novinky

Dizajnové kúsky

Toto je veľmi podstatná rada. Skúsení bežci vám vedia porozprávať plno príhod o tom, ako si v deň pretekov slávnostne obuli nové tenisky, pričom tie príhody sú v konečnom dôsledku vlastne o tých krvavých pľuzgieroch a slzách v očiach, s ktorými dobehli do cieľa.

A počuli ste už príbeh o tom, ako si bežec obliekol na preteky úplne nové šortky (bolo na nevydržanie horúco a vážne to bol dizajnový kúsok) a odišiel s odretými trieslami (a áno, aj tesným okolím). Takže bez ohľadu na to, ako veľmi cool je vaša nová výbava, nechajte si ju na beh po nábreží pri západe slnka. Inak sa budete ešte ďaleko pred cieľom preklínať za vlastnú hlúposť.

Vyberané pochúťky

To, čo pre oblečenie, platí v deň pretekov aj pre jedlo. Nech vám ani nenapadne skúšať jesť na raňajky niečo iné, ako ste pred behom bežne zvyknutí. Preteky občas štartujú až smiešne skoro ráno, takže ak vám robí problémy dostať do seba niečo hneď po zobudení, mali by ste si už počas tréningu odskúšať, čo vám robí dobre, a čomu sa, naopak, radšej vyhnúť.

2. Na štart sa postavte včas

Buďme k sebe úprimní – v deň pretekov už od skorého rána nemyslí človek na nič iné, len na to, ako to celé dopadne. Tým, že ste sa prihlásili na preteky, ste sa obrali o spánok až do obeda, tak sa s tým v tento deň zmierte, nastavte si budík a urobte maximum pre to, aby ste sa na štart dostali v dostatočnom predstihu.

Potrebujete si predsa ešte vyzdvihnúť štartové číslo, absolvovať rozcvičku a trošku popanikáriť, avšak bez absolútne zbytočného stresu, ktorý by vyplýval z toho, že uviaznete v dopravnej zápche.

Kamarátky na bežeckých pretekoch.
Prvé preteky sú významným míľnikom vo vašej bežeckej kariére. Foto: Shutterstock.

3. Majte nutričný plán

Ak je vašimi pretekmi desiatka alebo beh na päť kilometrov, v pohode sa zaobídete bez nejakej väčšej stratégie. Ak sa však chystáte na dlhšie preteky, plánovanie je kľúčové. Najlepší spôsob, ako zistiť, čo vám a vášmu behu robí dobre je systém pokus – omyl.

Vaše dlhšie tréningové behy využívajte na skúšanie energetických gélov, aby ste získali predstavu o tom, čo s vaším telom robia, a aby si na ne organizmus dokázal zvyknúť. Možno ste totiž už počuli aj príhody o tom, čo dokážu gély narobiť s nezvyknutým telom.

Nacvičte si nosenie fľaše na vodu alebo vopred zistite, či a kde na trati budú občerstvovacie stanice, a podľa toho prijímajte tekutiny aj počas tréningu.

4. Udajte optimálne tempo

Dobrou správou je, že bez ohľadu na svoj finálny čas si na prvých pretekoch vytvoríte osobný rekord. Takže sa nestresujte. Aj tak je však dobré mať približnú predstavu o tom, aké tempo chcete udržiavať, teda aj o tom, za aký čas chcete preteky zabehnúť. No a po prvých pretekoch môžete začať usilovne pracovať na tom, aby ste na tých ďalších skončili ešte lepšie.

1/2
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu