Dostaňte sa zo začarovaného kruhu výhovoriek
Aktívny životný štýl máte na dosah – stačí sa rozhodnúť. Ak čakáte na správnu konšteláciu hviezd, aby ste brali svoje zdravie vážne, vedzte, že sa nič nezmení, kým si neuvedomíte, že výsledky tkvejú najmä v pravidelnosti.
Kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody. Táto veta platí v každej životnej sfére, či už ide o zmenu práce, riešenie partnerských nezhôd alebo hľadanie možností, ako mať viac času na šport a prípravu výživného jedla. Skutočne stačí iba chcieť a prestať sa vyhovárať. Spôsobov, ako žiť zdravšie, je neúrekom.
Krátkodobá stagnácia vs. jojo efekt
Leto je pre mnohých z nás silnou motiváciou, aby sme „niečo so sebou začali robiť“ už v zime. Zároveň si však uvedomujeme, že sa na dovolenku tento rok možno ani nedostaneme, a tak nám napadne, že by sme mohli v snahe na pár dní poľaviť. Zmeny, na ktorých sme od začiatku roka poctivo pracovali, snažili sa osvojiť si lepšie návyky v stravovaní, cvičiť podľa plánu, sa už nejavia ako potrebné. Počas opaľovania sa na záhrade či na balkóne totiž nikto neuvidí to, čo sa hanbíme odhaliť.
Mnohí pozvoľna podľahnú presvedčeniu, že pár dní strávených na gauči a salámová pizza z donášky predsa nemôže ublížiť. A keďže sme na sebe makali „až“ dva či tri mesiace, zaslúžime si odpočinok. Ale skôr, ako začnete absolútne stagnovať, zamyslite sa nad tým, aký to na vás môže mať dopad. Ani nie tak krátkodobé ničnerobenie, ako skôr fakt, že vidina zdravšieho, krajšieho a silnejšieho tela bude pre vás o pár mesiacov opäť silná motivácia a znovu sa to začne. Kolotoč diét, snaha o pravidelné cvičenie a výčitky, že ste na jar nič nerobili. Leto opäť prejde, príde zima, začnete, potom skončíte, a tak to bude každý rok, až kým nezistíte, že vyzeráte stále horšie a horšie a aj sa tak cítite.
Viera v zázraky za krátky čas
Vyššie popísané „jojo“ športovanie a stravovanie je ako vírus, pretože moderný životný štýl nás núti mať všetko hneď a zaraz. A tak s vidinou úspechu intenzívne cvičíme a diétujeme počas krátkeho obdobia, ale keďže to preháňame, nie je to dlhodobo udržateľné, a tak po určitom čase skončíme. Prestane nás to baviť aj z dôvodu, že nevidíme výsledky už o dva týždne, a slabší jedinci si povedia, že nemá význam sa snažiť. Pokúšajú sa aplikovať teóriu o tom, že človek sa má mať rád taký, aký je, ktorá však nefunguje, pretože si ju zamieňajú za zmierenie sa s ľahostajnosťou voči sebe samým.
Ďalším problémom je aj to, že často máme nereálne predstavy o tom, koľko času musíme investovať do športu a plánovania stravy. Krátkodobo to dokážeme udržať, dlhodobo to však môže byť problém. Na prístupe, že chceme všetko hneď, nie je nič prekvapujúce, keďže tak funguje celá spoločnosť. Všetci chceme dokonalé telo hneď, nie o pár mesiacov, nedajbože rokov.
10 spôsobov, ako zmeniť cvičenie na zábavu!
Ale krátkodobý prístup je krátkozraký – má negatívny vplyv nielen na kondíciu, ale aj na zdravie. Nie je nič zlé na tom, keď na určitý čas pridáte vo svojej aktívnej stránke života – začnete viac behať, častejšie cvičiť, pár týždňov jesť ľahké zeleninové jedlá a potom sa vrátite na svoj udržateľný štandard. Zlé však je, keď sa nevrátite na zlatú strednú cestu, ale prestanete úplne. Okrem kondície totiž utrpí aj vaša emočná a mentálna stránka. Je totiž deprimujúce vidieť, ako sa pomaličky šplhá nahor vaša hmotnosť, a keď váš životný štýl stratí systematickosť, veľmi ľahko sa stratí aj motivácia vrátiť sa k pravidelnému cvičeniu.
Výhovorka: „Necvičím, pretože na to nemám čas.“
Riešenie: Áno, áno, v súčasnosti nikto nemá čas. Ale ruku na srdce – koľko času zo dňa strávite surfovaním po internete alebo pozeraním seriálov? Hádam každý z nás počas dňa premrhá aspoň hodinu, ktorú môže využiť na cvičenie. Potrebujete trochu motivácie? Myslite na to, čo z toho získate. Už len 150 minút fyzickej aktivity v miernej intenzite týždenne môže značne znížiť riziko niekoľkých ochorení, ako je napríklad ochorenie srdca, cukrovka, vysoký krvný tlak a mŕtvica.
Nepravidelnosť bez motivácie ničí telo aj dušu
Telo je veľmi inteligentný orgán a nepravidelnosť ho dokáže rozhodiť natoľko, že sa takpovediac naučí ukladať si viac tuku v období, keď nešportujete, aby sa pripravilo na intenzívnu aktivitu, ktorá bude o nejaký čas znova nasledovať. To je presne vtedy, keď sa previnilo pozriete do zrkadla a poviete si, že zase raz začnete behať. Takisto je veľmi dobre známe, že ľudia, ktorí nešportujú pravidelne, majú vyšší krvný tlak a vyššie percento telesného tuku. A aby toho nebolo málo, intenzívne cvičenie, pokiaľ nie je súčasťou pravidelného tréningu, môže prepínať srdce, pretože telo nie je na takú vysokú záťaž zvyknuté.
Dôležité je si už v začiatkoch uvedomiť, že vybudovanie zdravého tela si žiada čas, takže nebuďte netrpezliví. Dôležitá je aj vaša motivácia. Ak chcete cvičiť len preto, aby ste sa zmestili do oblečenia, ktoré máte odložené v skrini, môže to byť síce dobrá motivácia, ale je dosť možné, že keď dosiahnete svoj cieľ, onedlho to začne ísť znova dole vodou. Preto je lepšie zamerať sa na to, aby prioritou číslo jeden bol zdravý životný štýl, pretože pravidelný šport a uvedomelé stravovanie sa stanú vašou súčasťou vtedy, keď si uvedomíte, že nimi môžete predchádzať chorobám a iným zdravotným problémom v budúcnosti.
Text: RELAX
Foto: Shutterstock