GPS na ruke – motivácia pre všetky výkonnosti

Bežkyňa s hodinkami. Foto: Garmin

V dnešnej dobe veľa ľudí nenosí na zápästí už len hodinky. Športtestre sa stále viac začínajú podobať minipočítačom s „nadupanými“ funkciami, o ktorých sa väčšine našich predkov ani len nesnívalo…

Synonymom k športtestrom bola ešte pred pár rokmi značka Polar. Najvyššie modely boli obľúbené hlavne u cyklistov – od hobby kategórií až po profi pelotón. Pred niekoľkými rokmi však na športovú scénu prišla aj značka Garmin a jej produkty začali robiť poriadny prievan.

GPS na ruke? Žiaden problém

Značka Garmin je priekopníkom vo využívaní GPS na civilné použitie a to je jej obrovská výhoda. Technológie a skúseností zo svojich navigačných zariadení pretransformovala najskôr do cyklopočítačov s navigáciou, následne do hodiniek a vznikli z toho všestranné športtestre. Výhodou týchto hodiniek je, že GPS je priamo v nich, takže nepotrebujete žiadne prídavné zariadenia, pripevnené napríklad na ramene, aby ste „chytili” satelity.

Čo je odmerané, to sa počíta

Veľa športovcov sa GPS v hodinkách bránilo, ale jeho výhody prevýšili obavy. Predstavte si, že bežíte a v každej sekunde presne viete, koľko ste odbehli, prípadne ako rýchlo bežíte alebo akým tempom. Samozrejme, to isté na bicykli, bežkách, turistike…

Motivácia čísel

Nemusíte byť výkonnostný športovec, aby ste tieto funkcie ocenili.

Aj keď beháte len pre radosť, je dobré vedieť, koľko odbehnete a za ako dlho.

Pri pravidelnom športovaní navyše uvidíte, ako sa zlepšujete, budete si môcť porovnávať svoje staršie záznamy a to vás bude tak motivovať, že budete chcieť viac… A nebudete sa môcť dočkať ďalšieho behu.

Nebehajte sami

Funkcia virtuálneho partnera možno zaváňa nabádaním k nespoločenskému správaniu, ale nebojte sa. Nechceme z vás spraviť človeka uväzneného vo virtuálnej realite. Ak si však chcete zatrénovať so sparing partnerom, ktorý pôjde presne podľa vašich predstáv, virtuálny partner vás nesklame. Ak si chcete dať do tela, v hodinkách si nastavíte, že bude bežať tempo vášho osobného rekordu a vy sa ho budete snažiť dobehnúť. Alebo môžete súperiť s vašim predchádzajúcim výkonom na rovnakej trase. Možností je viacero.

Pochváľte sa svojím výkonom

Záznamy zo zariadení Garmin si poľahky stiahnete do počítača a ak si vytvoríte účet na GarminConnect.com, môžete mať všetky svoje aktivity online so všetkými údajmi, grafmi a mapami. O svojich aktivitách tak získate dokonalý prehľad. Svoje záznamy môžete posielať mailom priateľom alebo sa s nimi pochváliť na Facebooku – získate tak podporu aj od svojich známych.

Produkty zľava: Edge 810, Foreruner 610, Forerunner 910XT, Forerunner 10, Edge 510. Foto: Garmin
Produkty zľava: Edge 810, Foreruner 610, Forerunner 910XT, Forerunner 10, Edge 510. Foto: Garmin

Forerunner 910xt v akcii

Top model, ktorý je primárne určený pre triatlonistov, sa dostal aj do našich rúk. Hodinky sú najvšestrannejším produktom značky a obľúbili si ich športovci zo všetkých odvetví. Ovládanie je neuveriteľne intuitívne napriek tomu, že sú „nadupané“ všakovakými funkciami a na základné zorientovanie sa nebolo treba ani manuál. Hádam najviac nás dostala plavecká funkcia, ktorá vám aj v bazéne zmeria, koľko dĺžok (resp. metrov) ste odplávali. Takže už sa nemusíte obťažovať počítaním. Bežecký a cyklistický mod si môžete doplniť iným športom a aktuálne údaje počas aktivity máte zobrazené na veľkom displeji, takže nemusíte nič hľadať. Garminu za tento model dávame jednotku s hviezdičkou.

Nielen pre profesionálov

Ponuka Garminu je pestrá a vyberie si v nej určite každý. Už základné, cenovo dostupné modely majú GPS, takže môžete poľahky sledovať svoje pokroky. Aby sme len tak nehovorili do vetra, prinášame osobnú skúsenosť Lenky.

SKÚSENOSŤ:

Spýtali sme sa čitateľky: LENKA HULÍNOVÁ

Väčšinu svojho doterajšieho života som nemala vzťah k športu, dnes je mojou súčasťou. Presne si spomínam na kúpu základného športestera Garmin FR 60 HR (december 2009). Prvé zimné kilometre, prvé výsledky, hodnotenia, naberania rýchlosti, nastavovanie intervalových tréningov. Bolo neskutočne motivujúce vidieť progres prostredníctvom webovej aplikácie. Chcela som viac. Keďže som sa popri behu venovala aj plávaniu, prihlásila som sa na svoj prvý hobby triatlon sama, absolútne nezorientovaná vo vode a posledná, ale s úžasným pocitom prekonania samej seba. Momentálne mi spoločnosť robí môj nádherný polročný syn, s ktorým sa už mesiac dávam do formy a nejaký ten polmaratón si určite ujsť nenecháme.

Text: Daniela Števánková
Foto: Garmin

1/1
Zavrieť reklamu