Hacknite svoje letné tréningy
Ortuť teplomera atakuje tridsiatky a prázdniny sú v plnom prúde. Leto dáva bežcom mnoho príležitostí, ale zároveň so sebou prináša aj veľa výziev.
Behanie pod slnečnými lúčmi nabíja bežcov energiou, radosťou a tiež poriadnou dávkou vitamínu D. Beh vo vyšších teplotách si však vyžaduje dôkladné plánovanie a prípravu od kvalitného SPF cez oblečenie až po dostatočnú hydratáciu.
V tomto článku vám preto prinášame niekoľko tipov, s ktorými môžete hacknúť letné tréningy, cítiť sa počas výkonu komfortne a mať z dosiahnutého výkonu dobrý pocit.
Na časti dňa záleží
Pri behaní v lete je kľúčové načasovanie. Behať je ideálne skoro ráno a neskoro večer, pretože teploty aj intenzita slnečného žiarenia sú vtedy nižšie. Ak si zvolíte ranný beh, zaručíte si svieži začiatok nového dňa a naštartujete svoj metabolizmus.
Večerným behom zase znížite riziko prehriatia a fyzická aktivita vám pomôže vyčistiť si myseľ a zlepšiť náladu po celom dni. Nech si bežec zvolí ktorúkoľvek z možností, vyhne sa horúčave a užije si pohodlný tréning na maximum.
Hydratácia je kľúčová
Správna hydratácia je pri behu v horúcom počasí najdôležitejšia. Vypite preto 10 až 20 minút pred výkonom 200 až 300 ml vody. Pite aj počas behu, aby telo dobre pracovalo a správne regulovalo telesnú teplotu. Vyhnete sa tak dehydratácii a vyčerpaniu z horúčavy alebo úpalu zo slnka.
Ak stratíte veľa tekutín, stavte na elektrolyty a doplňte ich počas behu prostredníctvom športového nápoja. Rýchlo sa hydratujete a navyše telu doplníte minerálne látky.
Ako vydržať behávať aj po osemdesiatke?
Prispôsobte si tempo a trasu
Beh vo vysokých teplotách môže byť pre telo náročný. Nebojte sa preto prispôsobiť svoje tempo a spomaliť alebo si robiť prestávky na chôdzu. Vždy je lepšie bežať pomalšie, beh si užiť a dokončiť ho s radosťou, než riskovať prehriatie a vyčerpanie z vysokých teplôt. Pomalý beh vám navyše pomôže viac nasať atmosféru krásnych letných dní a vyčarí vám úsmev na tvári.
Keď si zvolíte trasu v tieni na lesnej cestičke alebo v parku, budete sa môcť skryť pred silným UV žiarením a beh si užijete naplno. Myslite tiež na kvalitné SPF a ideálne sa pred tréningom natrite opaľovacím krémom.
Chlaďte sa
Počas horúcich letných dní je dôležité dbať aj na správnu chladiacu stratégiu. Pred behom vypite studený nápoj, ktorým si znížite telesnú teplotu. Počas behu si potom môžete postriekať hlavu, krk a zápästia vodou. Priebežnému ochladzovaniu pomôže aj namočená šiltovka alebo iná pokrývka hlavy.
Po výkone sa môžete odmeniť studenou sprchou alebo ľadovými obkladmi na pulzné body. Nič vás v lete neosvieži viac než chladná voda po športovom výkone. Niektorí bežci sa polievajú vodou počas pretekov, čo je fajn, ale pozor na sladené nápoje, aby sa vám nelepilo telo.
5-minútový bežecký warm-up na chladné dni
Kvalitná obuv a oblečenie sú základ
Behanie v lete môže byť osviežujúcim zážitkom, ak dáte na signály svojho tela a nebudete sa prepínať. Váš výkon a pohodlie môže ovplyvniť aj správne zvolené oblečenie a bežecké topánky. Siahajte preto po ľahkých, priedušných tkaninách, svetlých farbách a nezabudnite na pokrývku hlavy. Nepodceňte ani výber topánok. Kvalitné vybavenie totiž robí z behu skutočný zážitok.
Obľúbeným modelom sú napríklad tréningové Deviate NITRO 3 od značky PUMA. Hodia sa na všetky typy povrchov a pevne obopínajú nohu, aby sa vám bežalo pohodlne. Sú priedušné a udržia tak nohu počas letných horúčav v chlade a suchu.
Modely tenisiek PUMA Nitro si obúva aj česká maratónkyňa a štrnásťnásobná majsterka ČR Tereza Hrochová. „PUMA je pre mňa voľbou číslo jeden, pretože spĺňa všetko, čo ako vytrvalostná bežkyňa od tenisiek očakávam. Chcem sa pri behu cítiť dobre v akúkoľvek ročnú dobu a baví ma, že PUMA to vďaka svojim technológiám a materiálom dokáže ponúknuť. Teším sa, ako sa v ich topánkach postavím na štart ďalších pretekov,“ hovorí Tereza Hrochová, olympijská maratónkyňa a nová ambasádorka značky PUMA.
Text a foto: Puma