Pime to, na čo máme chuť. Všímavo a bez výhovoriek!

3. marca 2023
Partia priateľov oslavuje na terase.

Dnes už nemusíme za priateľmi prichádzať so zvláštnym pocitom, pretože jednoducho nemáme chuť vysvetľovať, že nechceme piť alkohol. Iste, mohli by sme si vymyslieť nejakú výhovorku, ale načo? Najlepšou odpoveďou je predsa úprimnosť.

Mladí ľudia na celom svete začínajú popíjať v podnikoch trochu inak. Ponuka nealko nápojov sa za posledné roky výrazne rozšírila a spestrila. A s ňou sa vyvíjajú aj preferencie ľudí. 

Plnohodnotná alternatíva bez výhovoriek 

Alkohol vám nerobí dobre? Alebo vás ráno po prehýrenej noci bolí hlava? Sú to bežné dôvody, ktoré stačí pomenovať a netreba sa za ne hanbiť. Je dôležité brať ohľad na svoje potreby a udržiavať sa vo forme. Dobrá správa je, že éra praveku, keď ste mali na výber len alkohol alebo sódu, je nenávratne preč. Nealkoholické verzie miešaných nápojov vyzerajú dnes už na prvý pohľad veľmi lákavo a svojou chuťou, a často aj zložením, sú samy osebe skvelou alternatívou. 

Ak sa vás priatelia predsa opýtajú na dôvod, prečo si nedáte alko drink, pomenujte ho korektne. Pocit úprimnosti voči sebe aj ostatným je na nezaplatenie a vaši blízki určite ocenia, keď jasne vyjadríte svoj názor. Je však úplne v poriadku, aj keď na to žiadny dôvod nemáte. Úplne postačí, že máte na nealko chuť.  

Každý sme iný a jeden zo znakov vnútornej dospelosti je rešpekt voči ľuďom okolo nás. 

Ak úprimnosť nepomáha, zaštrngajte kľúčmi od auta 

Rovnaký meter platí ale aj v opačnom prípade. Ak oslavujete a vaši priatelia nechcú na narodeninovej párty piť alkohol, nenúťte ich, nebuďte manipulatívni a nehrajte im na city. Radšej im dajte najavo, že s ich rozhodnutím nemáte žiadny problém a prichystajte im chuťovo zaujímavé nealko drinky. Každý sme iný a jeden zo znakov vnútornej dospelosti je rešpekt voči ľuďom okolo nás. 

Štrnganie s pohármi
Keď sa stanete „ambasádorom“ triezvej voľby medzi vašimi priateľmi a podelíte sa o jej benefity, je pravdepodobné, že inšpirujete aj ďalších. Foto: Shutterstock.

Ak sa ocitnete v spoločnosti, kde by vaša voľba mohla vyvolať prekvapenie alebo diskusie v širšom kruhu, pojmite to vizuálne. Príďte na stretnutie autom a vyložte kľúče na stôl. To povie viac ako tisíc slov. Je možné, že sa vyskytnú otázky typu: Veď si vedel, že ideme oslavovať, prečo si si to nezariadil inak? Vtipná odpoveď môže začať zábavný večer a otvoriť diskusiu, ako to majú oni.  

Keď sa stanete „ambasádorom“ triezvej voľby medzi vašimi priateľmi a podelíte sa o jej benefity, je pravdepodobné, že inšpirujete aj ďalších. A keď uvidia lákavý nealko drink vo vašom pohári, možno budú chcieť ochutnať. 

Užite si skvelú chuť a pocit sviežej mysle na druhý deň 

Kedysi sa naši predkovia stretávali pri zapálenom ohni, dnes sa často stretávajú pri pive, víne alebo pri pohári džintoniku. Čím ďalej, tým viac sa však do popredia dostáva aktívny životný štýl, ktorý sa spája s vedomou voľbou. Mladí ľudia na celom svete čoraz viac preferujú to, čomu sa hovorí všímavé pitie a vychutnávajú si alkohol v malom množstve.  

Cvičenie všímavosti nám pomáha užívať si prítomný okamih a venovať pozornosť tomu, čo skutočne robíme, na rozdiel od toho, keď náš život riadi len autopilot. Je to skvelý nástroj na posilnenie vďačnosti, hľadanie radosti v malých každodenných veciach a prežívanie života naplno. Všímavé pitie je nový trend, ako si vedomejšie vychutnať alkohol s mierou. Dôraz sa kladie na kvalitu alkoholu a náhradu alkoholických drinkov za nízkoalkoholické alebo nealko drinky. 

Recepty na skvelé nealko miešané drinky 

Máte chuť na dobrý miešaný drink, ale bez alkoholu? Vyskúšajte si doma vyrobiť tieto dve skvelé „virgin“ verzie tradičných alkoholických drinkov, s ktorými si zachováte čistú hlavu. Možno vás prekvapí, že medzi zložkami sú aj nealko pivo alebo miešaný nealkoholický nápoj z nealkoholického piva s chuťou maliny a limetky od Birellu. 

Barman nalieva do pohára Birell
Vyskúšajte si pripravit nealko drinky spolu s nealkom od Birellu. Foto: Birell.

B-Spritz 

Nealko pivný variant známeho talianskeho aperitívu skvelo Do vínového pohára vložte niekoľko kociek ľadu, 5 cl originálneho aperitívu Crodino Biondo, 6 cl Viante Frizzante, 6 cl Birellu Svetlého a 1 cl Monin Grenadina. Nápoj stačí zľahka premiešať, ozdobiť kúskom marakuje a nech sa páči, na svete je B-Spritz!  

Nápoj pravých samurajov 

Skvelá chuť, ktorá kombinuje chuť Birellu a Samurai shotov, vás oslní bez ohľadu na to, či dávate prednosť zázvoru, skvelej ovocnej chuti alebo nealko varenému vínu. Birell Samurai Shot sa stal kultovým nápojom u nás aj v zahraničí. Očarí ako prípitok, skvele chutí aj ako dezert a vďaka obsahu kofeínu nahradí kávu. Potrebovať budete 10 cl Birellu Malina & Limetka, 10 cl Bohemsca záhradní limonáda malina & máta a 4 cl Samurai Sweet Flower. Všetky ingrediencie v šejkri zľahka premiešajte lyžičkou a nalejte do štamperlíkov. Na zdravie!  


Text: RELAX
Foto: Shutterstock, Birell

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu