Plávanie s deťmi – prečo je dobré?

Plávanie s bábätkom. Foto: Shutterstock

Prečo je vhodné a prospešné navštevovať kurzy plávania už od útleho veku dieťaťa?

Mnoho rodičov si kladie otázku, či je vhodné plávať s malým bábätkom, veď naučiť sa plávať môže aj neskôr.

Určite nie je naším prvoradým cieľom vychovať zdatných plavcov. Pre každého rodiča je spokojnosť a zdravie svojho dieťaťa na prvom mieste a práve činnosť ako je baby plávanie spája mnoho výhod naraz.


Po prvom polroku života si dieťa musí začať budovať svoj vlastný imunitný systém a plávanie ako jedinečná možnosť imunitného „tréningu“ prostredníctvom otužovania prináša dva- až trikrát stabilnejšie zdravie pre dieťa.

Primeranou námahou je priaznivo ovplyvňovaný aj srdcovo-cievny systém. Nácvik správnej techniky dýchania je pri plávaní uľahčovaný tlakom vody na hrudný kôš a žalúdok, čo uľahčuje výdych do vody. Plávanie ďalej napomáha aj k rovnomernému a rýchlejšiemu pohybovému vývoju.

Vplyvom aktívnej činnosti dolných končatín vo vode sa zlepšuje črevná peristaltika. Deti majú ďaleko menšie problémy s odchádzaním črevných plynov a bolesťami bruška než deti, ktoré neplávajú.


Pohyb vo vode napomáha odstráneniu rôznych nedostatkov a porúch držania tela, keďže pri plávaní je ľudské telo nadľahčované. V neposlednom rade pobyt vo vode a aktívne cvičenie príjemne unavuje a podporuje chuť na jedlo.

Väčšina rodičov plávajúcich detí si pochvaľuje, že deti dobre jedia, ale aj spia, sú akoby vyrovnanejšie, pokojnejšie a celkovo zdravo prospievajú.

Okrem zdravotných prínosov plávanie vplýva aj na celkovú socializáciu dieťaťa a pozitívne ovplyvňuje vzťah matky (rodiča) k dieťaťu.

Deti si prirodzenou a nenásilnou formou zvykajú na kolektív detí aj dospelých, čo v neskorom veku uľahčí vstup do predškolských zariadení.


Radí PhDr. Zuzana Pintérová, inštruktorka plávania dojčiat a batoliat
www.aquababy.sk

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu