Simona Kozerawski: Nech sa má duša o čo oprieť

29. mája 2022

„Poteší ma, ak aspoň trochu inšpirujem ľudí k starostlivosti o svoje telo a svoju myseľ, o svet naokolo a k tráveniu času v prírode,“ hovorí osobná trénerka a influencerka Simona Kozerawski.

Nie je žiadnou záhadou, prečo ženy hltajú Instagram osobnej trénerky Simony Kozerawski. Vždy dokáže prísť s dobrou radou alebo perfektným cvikom. Radí, vysvetľuje a na jej odbornosť sa dá spoľahnúť. Na krátku dobu sa kvôli zdravotným problémom stiahla zo sociálnych sietí, ale je späť, a s novou víziou. Napokon, ona sama verí, že dokážeme dosiahnuť takmer všetko, ak sme ochotní na tom pracovať.

Z veľkého Londýna ste sa presťahovali do malebnej Terchovej. Z korporátnej spoločnosti do fitnescentra. Čo vás viedlo k tejto zmene?

Nemala som v pláne vrátiť sa na Slovensko. Myslela som si, že pôjdem v šľapajách môjho otca, ktorý odišiel z Poľska na Slovensko a neskôr do Švajčiarska. Všetko sa zmenilo kvôli priateľovi, ktorého som náhodne stretla v posilňovni. Náhodne preto, lebo som v tom čase mala byť na dovolenke v Južnej Afrike. Osud to zariadil tak, že máme naozaj veľmi pekný život v Terchovej.

To musela byť zmena…

Bola to obrovská zmena. Odišla som z upršaného a stresujúceho Londýna do „malebnej bublinky“, kde všetko plynie pomaly a aj starosti sú tu o trochu menšie. Terchová sa stala naším útočiskom.

Vďaka tejto skúsenosti sa asi dokážete vcítiť do ľudí, ktorí svoj život trávia v kanceláriách v železobetónových budovách v meste. Možno zakomponovať zdravý životný štýl aj do takého spôsobu života?

Určite áno, práve títo ľudia by sa mali čo najviac hýbať. Myslím si, že to väčšina z nich aj tak cíti a po práci menia čas strávený pri počítači za nejakú športovú aktivitu. Športovanie je do určitej miery meditáciou – pomôže vám odreagovať sa, byť chvíľu sám so sebou a na nič nemyslieť.

Pre mnohých je však zdravý životný štýl, naopak, synonymom luxusu, ktorý si „nemôžu“ dovoliť…   

Paradoxne, zdravý životný štýl nestojí veľa peňazí. Športovať sa dá naozaj všade – doma, v parku či v posilňovni, nepotrebujete na to outfit za sto eur. Ide o uhol pohľadu a rozhodnutie, či chcete pre svoje zdravie skutočne niečo urobiť, sami sa s tým trošku popasovať bez toho, aby ste to hodili na plecia niekomu inému. Často sa stretávam s tým, že ľudia zájdu radšej dvakrát do týždňa na masáž miesto toho, aby sa šli prejsť do prírody, alebo si aspoň trošku zacvičili doma. Každý si môže pre seba nájsť aspoň malú chvíľku v priebehu 24 hodín, ktoré nám všetkým ponúka deň.

S partnerom ste rovnako nastavení. Viete si predstaviť život s niekým, kto nemá taký zdravý životný štýl?

Som veľmi spokojná, ako to momentálne je. S Ďurim máme podobné záľuby, môžeme si ísť spoločne zacvičiť, zahrať si bedminton, ísť na turistiku, ale máme radi aj pohodu. Vieme oddychovať, lebo aj to je umenie, ktoré mnoho ľudí nezvláda.

Ako vlastne vyzerá taká zdravá domácnosť?

Úplne normálne. Nemyslite si, že v našej špajzi nenájdete žiadne sladkosti a je tam všetko len lowcarb či high protein. S Ďurim milujeme jedlo, obaja radi varíme a skúšame nové recepty a cudzokrajné kuchyne.

Simona Kozerawski spolu s priateľom Jurajom založili počas prvej vlny covid-19 projekt s názvom Home Gym.

Existuje niečo, v čom nie ste zajedno?

Svojho priateľa som vyhrala v lotérii, naozaj! Ďuri je neskutočný pohoďák. Už len svojím vyžarovaním by dokázal upokojiť aj „zajačika na baterky“. Ľudia sa v jeho prítomnosti cítia dobre a uvoľnene. Nemá problém navariť, vyprať, miluje upratovanie! Priznám sa, že ja som, naopak, veľký bordelár a práve na túto tému máme najčastejšie výmeny názorov.

Čítala som, že vstávate do posilňovne o 4.30!

Vstávam pomerne skoro, ale myslím si, že podobne je na tom mnoho ľudí. Úžasné je, že idem niekam, kde to mám rada a práca, ktorú robím, ma teší. To mi uľahčuje aj ranný budíček.

Ako často ste v pohybe?

To je rôzne. Spolupracujem s Ďuriho strýkom Ľubom Didim, s ktorým mám individuálne tréningy trikrát do týždňa. Niekedy si zacvičím aj sama, keď mi to čas dovolí. A samozrejme, nezabúdam ani na dni voľna.

Radíte ženám na IG. Kde hľadáte inšpiráciu vy?

Sledujem zahraničnú scénu, mám rada klasických trénerov ako Ben Bruno, Luke Worthington alebo Tony Gentilcore, ktorí spolupracujú s profi športovcami, alebo majú odmakaných mnoho hodín vo fitku a neradia len tak od klávesnice.

V tejto dobe sa sociálne siete hemžia pochybnými radami a osobnosťami. Vnímate to tak aj v oblasti zdravej výživy a fitnes?

Stať sa známym na sociálnych sieťach je v dnešnej dobe pomerne jednoduché. Pekný obal často predáva lepšie ako obsah, preto nie je nikdy na škodu overovať si informácie aj z iných zdrojov a neriadiť sa výhradne počtom followerov.

Na Instagrame cvičíte pilates na špeciálnom stroji. Sledujete nové fitnes trendy a technologické vychytávky?

Popri silových tréningoch rada zapájam do svojich pohybových aktivít aj iné športy alebo kompenzačné cvičenia. Pilates trénujem pod dohľadom odborníčky Katky Šupejovej, ktorá sa školila priamo u žiačky pána Pilatesa. Samozrejme, sledujem aj nové trendy, práve teraz sa chystáme uviesť v spolupráci so slovenskou značkou Forward Fitness lavičku na cvičenie vhodnú do domácnosti i fitnescentra. Veľmi sa teším, že som mohla priložiť ruku k dielu.

Raz ste spomínali, že poznáte dievčatá, ktoré bojujú s anorexiou. Ako vnímate kult štíhlosti na sociálnych sieťach?

Mám okolo seba veľa mladých dievčat, ktoré bojujú s poruchami príjmu potravy (PPP), to sa však netýka len dievčat. V mnohých prípadoch sú na vine práve sociálne siete, častá prezentácia extrémnych diét a potreba zapáčiť sa niekomu inému. S PPP sa často trápia aj profi športovci, na ktorých sú kladené extrémne požiadavky. Vedeli ste, že v Európe trpí PPP až 20 miliónov ľudí? Aj preto GYMBEAM v spolupráci s CHUŤ ŽIŤ spustili projekt Zdravá miera. V podcastoch sa okrem iného zaoberajú zdravou stravou vo svete športu a konkrétnymi diagnózami spojenými s týmto ochorením. Verím, že táto téma bude čo najdlhšie rezonovať, aby sa ľudia, ktorí trpia PPP, nebáli požiadať o pomoc.

Akú úlohu v tom môže zohrať osobný tréner?

Tréner môže svojmu klientovi ukázať svet, v ktorom je pohyb ďaleko viac ako len nástroj na chudnutie alebo naberanie svalovej hmoty. Samozrejme, aj to je súčasťou, avšak v cvičení sa skrýva väčšia „mágia“. Pri športe si uvedomíte, čo všetko vaše telo dokáže, ale tam sa to ani zďaleka nekončí. Vďaka športu budete mať pokoj v duši, pomôže vám s prekonávaním ťažkých životných období. Môj tréner vraví, že ak je telo silné, duša sa má o čo oprieť.

Často spomínate vplyv športu na psychiku. Čo by ste v tejto oblasti ostatným poradili?

Každý z nás má množstvo problémov, ťažšie životné obdobia, trápia nás nedoriešené veci z minulosti, na ktoré sme možno pri rýchlosti, akou žijeme, zabudli, ale niekde v hĺbke duše v nás ostali driemať. Nie je hanba vyhľadať odbornú pomoc, ak si nevieme poradiť. Existujú však veci, ktoré ovplyvniť dokážeme – zdravšie jesť, športovať, otužovať sa, meditovať. V neposlednom rade je dôležité, aby sme svoje starosti či radosti mohli prebrať s niekým, komu veríme. V mojom obľúbenom filme Útek do divočiny sa vraví: Šťastie je skutočné, len ak je zdieľané.

Aj vy ste mali ťažšie obdobie?  

Mala som úraz chrbta. Bolo to obdobie náročné aj psychicky, pretože bolesť veľmi vyčerpáva. Hlavná lekcia, ktorú mi zranenie dalo, je, že sa treba snažiť, neprestať bojovať, aj keď vám je občas ťažko a máte pocit, že všetko hrá proti nám.


Text: RELAX
Foto: archív Simony Kozerawski

1/1
Zavrieť reklamu