Nebráňte sa chudnutiu! Najčastejšie otázky & odpovede o efektívnom spaľovaní tuku

6. septembra 2022

Ako pochopiť, oživiť a zefektívniť spaľovanie tuku? Okrem svalov a vytrvalosti musíte zapojiť aj rozum a fantáziu.

Ak ste už roky frustrovaní z kilečiek, ktoré vás pevne objímajú okolo pása a nechcú sa vás pustiť, niečo robíte nesprávne. Presnejšie povedané, jednu z dvoch vecí. Buď v skutočnosti nechcete schudnúť, pretože ste leniví, alebo jednoducho veríte skratkám namiesto zapojenia rozumu a pevnej vôle a ste obeťou jojo efektu. S tým vám, bohužiaľ, nedokážeme pomôcť, pretože ak sami nechcete v živote niečo zmeniť, nezmení sa ani vaša postava.

Druhou príčinou je, že neviete, ako na to, alebo to už roky skúšate, cvičíte, športujete, no výsledky sú minimálne. V tom prípade čítajte ďalej, pretože s týmto vám pomôcť dokážeme. Na začiatok si však musíme ujasniť to, čo sme načrtli už v predchádzajúcich riadkoch. Žiaden najrýchlejší, najlepší a najkratší spôsob chudnutia neexistuje.

V prvom rade je dôležité, aby ste si sami uvedomili, že si zaslúžite mať takú postavu, akú si želáte, no nebude to zadarmo. Ale to ste počuli už miliónkrát, no nie je na škodu to počuť aj miliónprvýkrát. Ak chcete zmeniť svoje telo, musíte zmeniť svoj život. Preto sme pre vás pripravili odpovede na tie najčastejšie otázky, ktoré vám pomôžu zbaviť sa frustrácie z nejasností v súvislosti s chudnutím.

Určite ste počuli už miliónkrát, no nie je na škodu to počuť aj miliónprvýkrát, že ak chcete zmeniť svoje telo, musíte zmeniť svoj život.

1. Prečo ide dole hmotnosť, no centimetre nie? 

Ak vážite menej, ale nohavice sú vám stále rovnako tesné ako na začiatku, zvyčajne to znamená, že sa buď vyhýbate posilňovaniu, alebo prijímate málo bielkovín. Laicky povedané, preferujete kardio, teda sa idete po práci ubehať, a stravujete sa na báze šalátov a celozrnného pečiva a cestovín. Lenže ak chcete eliminovať tukové zásoby a budovať svaly, aj posilňovanie, aj bielkoviny sú nesmierne dôležité.

Ak je vaším cieľom chudnúť a zároveň vyzerať dobre nahí, svaly jednoducho potrebujete, pretože práve ony budú dávať vášmu telu ten sexi tvar. Vďaka silovému tréningu budete páliť kalórie nielen počas aktivity, ale aj po nej. Po tréningu nezabudnite telu doplniť dostatočné množstvo bielkovín. Ideálne vo forme klasického jedla s dostatočným množstvom bielkovín alebo proteínového prášku zmiešaného s vodou, alebo mlieka do koktailu. Hlavne sa po cvičení neodmieňajte v cukrárni.  

Ak nechudnete, ste unavení a hladní, tak preferujete kardio pred posilňovaním a jete málo bielkovín. Laicky povedané, idete sa ubehať, a stravujete sa na báze šalátov a pečiva.  

2. Sú proteínové doplnky pre každého? 

Áno, áno a ešte raz áno! Je pravda, že obrázky kulturistov už z ich obalov zmizli, pretože boli dosť zavádzajúce, ale z podobných doplnkov výživy nemajú osoh len svalnáči. Bielkovinové prášky sú obzvlášť prospešné, ak máte problém dodávať telu  požadované množstvo bielkovín v každodennej strave, či už pre nedostatok času alebo možností denne si pripravovať jedlo.

A stavíme sa, že ak bielkoviny zaradíte do svojho života, a uvidíte výsledky, ku ktorým vám pomôžu, budete sa cítiť oveľa viac sexi. Nezabúdajte, že proteínové prášky sú len doplnkom výživy a nenahrádzajú vyvážené jedlá. Tiež si dávajte pozor na proteínové tyčinky, smoothie a iné produkty nabité cukrom. Čistý proteínový prášok si môžete v mixéri dochutiť ovocím, kakaom alebo orechovým maslom.  

Žiaden najrýchlejší, najlepší a najkratší spôsob chudnutia neexistuje. Foto: Shutterstock.

3. Ako často musím cvičiť, aby mi zmizol tuk? 

Možno to pre vás bude prekvapujúca informácia, ale na to, aby ste sa zbavovali svojich tukových zásob, nepotrebujete cvičiť. Stačí, keď budete prijímať menej kalórií, ako spálite. Ale… Keď sa budete vyhýbať cvičeniu, nevybudujete si toľko svalov, čo znamená, že pre vás bude ťažšie zbaviť sa tukových vankúšikov zakrývajúcich vaše ploché bruško.

Schudnúť môžete teoreticky aj bez pohybu, ale ak si cvičením nevybudujete svaly, váš metabolizmus nebude taký efektívny, čo znamená, že budete musieť jesť stále menej, aby ste videli rovnaké výsledky. Koľko cvičenia teda potrebujete, aby vám pomohlo s redukciou tuku? Potešujúca správa pre všetkých, ktorým cvičenie nijak zvlášť nevonia, je, že stačí naozaj málo! Len 30 minút denne za predpokladu, že cvičíte podľa efektívne zostaveného tréningového plánu.   

1/4
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu