Správna hydratácia aj na jeseň
Denná teplota už ani z diaľky neatakuje tridsiatku, ranná hmla sa čoraz častejšie zakráda aj do nížin, tiene siluet sa predlžujú, slnečný svit stráca na intenzite i dĺžke, farby prírody začínajú meniť kolorit – neklamný znak, že leto ustupuje v našich zemepisných šírkach chladnejšej jeseni.
To však neznamená, že môžeme zabúdať na správnu hydratáciu organizmu, ktorú treba harmonizovať aj v nižších teplotách vonkajšieho prostredia.
Samozrejme, voda bude pri hydratácii ľudského tela hrať vždy prím, ale dokážu ju alternovať aj miešané nápoje na báze nealkoholického piva Birell. Jednoducho preto, že majú nižší obsah cukru a teraz aj príťažlivé jesenné príchute. Birell si dáme aj na jeseň!
A pijete dosť?
Signály smädu
Ak vaše telo trpí a máte vďaka nedostatku tekutín aj pocit smädu, nastáva už stav, keď sa váš organizmus dostáva do červených čísiel. Signál smädu totiž prichádza, ak ste stratili 1 – 2 % telesných tekutín. Je nutné teda piť pravidelne.
Koľko by ste mali denne prijať tekutín, zistíte jednoduchým výpočtom. Na každých 15 kilogramov vašej telesnej váhy by ste mali denne zvládnuť prijať 0,5 litra tekutiny. Vzorový výpočet pri hmotnosti 75 kg by mohol vyzerať takto:
75 : 15 = 5
5 x 0,5 = 2,5 litra
Chudnutie pomocou pitného režimu
Aj keď si vhodné množstvo prijímaných tekutín môžete jednoducho vypočítať podľa váhy, váš príjem bude závisieť aj od ďalších okolností. Od vášho veku, telesnej konštitúcie, stravy a jej zloženia, teploty a vlhkosti prostredia, vášho aktuálneho zdravotného stavu, telesnej teploty a najmä od fyzických aktivít. Telesné aktivity a diétny režim sú potom rozhodujúce faktory pre množstvo prijímaných tekutín.
Pri zvýšenej fyzickej záťaži totiž stratíte za deň aj 5 litrov tekutín. Ak si nasadíte tvrdší diétny režim plný vlákniny, je potrebné myslieť na to, že tá na seba viaže vodu. Pri cielenom chudnutí, keď sa pravidelne a intenzívne hýbete a zapájate stravu plnú bielkovín a vlákniny, je potrebné dopĺňať dostatok tekutín, čomu pomôžu aj mierne sladené nápoje Birell.
Sedem príznakov dehydratácie
1. Suchá pokožka a popraskané pery
Ak nepomáha ani pravidelné krémovanie, je načase zvýšiť príjem tekutín.
2. Nízka frekvencia močenia
Ak močíte menej ako trikrát denne, zvýšte príjem tekutín, inak si to odnesú obličky.
3. Tmavá farba moču
Toto je najznámejší signál dehydrovaného organizmu.
4. Ak si hladný, napi sa vody
Známy výrok Ak si hladný, napi sa vody! je naozaj dobre mienená rada, ako zabrániť dehydratácii organizmu. Platí najmä vtedy, ak ste hladní aj krátko po jedle.
5. Bolesť hlavy
Namiesto tabletky proti bolesti skúste siahnuť po štedrom pohári vody, alebo po opojnej chuti jesene od Birellu.
6. Nedostatok slín
Ak máte často sucho v ústach a nezapríčinila to prekúrená miestnosť, ide o príznak dehydratácie. Okrem zvlhčovača vzduchu je prospešný aj príjem tekutín.
7. Závraty
Závraty a strata rovnováhy predstavujú častý problém nielen u seniorov. Ak sa vám točí hlava, vypite aspoň pohár vody, pretože môžete odpadnúť.
Fakty o (de)hydratácii
- Pri strate 1 % vody v organizme sa telo hlási smädom.
- Pri strate 5 % vody sa často objaví zvýšená telesná teplota.
- Pri 10 % úbytku vody z organizmu prestávajú fungovať dôležité orgány ako obličky či pečeň, dostavia sa svalové kŕče, opuch jazyka, môže nastať dočasný stav ochrnutia dolných končatín.
- Keď stratíme 20 % vody v tele, orgány úplne prestávajú pracovať, koža praská a hrozí smrť.
Nové jesenné limitované radlery Birell
Birell predstavuje dve nové nealkoholické pivá, ktoré prekvapia svojou bohatou chuťou
Text a foto: Birell