Správna hydratácia aj na jeseň

8. októbra 2023
Pitný režim

Denná teplota už ani z diaľky neatakuje tridsiatku, ranná hmla sa čoraz častejšie zakráda aj do nížin, tiene siluet sa predlžujú, slnečný svit stráca na intenzite i dĺžke, farby prírody začínajú meniť kolorit – neklamný znak, že leto ustupuje v našich zemepisných šírkach chladnejšej jeseni.

To však neznamená, že môžeme zabúdať na správnu hydratáciu organizmu, ktorú treba harmonizovať aj v nižších teplotách vonkajšieho prostredia.

Samozrejme, voda bude pri hydratácii ľudského tela hrať vždy prím, ale dokážu ju alternovať aj miešané nápoje na báze nealkoholického piva Birell. Jednoducho preto, že majú nižší obsah cukru a teraz aj príťažlivé jesenné príchute. Birell si dáme aj na jeseň!

Signály smädu

Ak vaše telo trpí a máte vďaka nedostatku tekutín aj pocit smädu, nastáva už stav, keď sa váš organizmus dostáva do červených čísiel. Signál smädu totiž prichádza, ak ste stratili 1 – 2 % telesných tekutín. Je nutné teda piť pravidelne.

Koľko by ste mali denne prijať tekutín, zistíte jednoduchým výpočtom. Na každých 15 kilogramov vašej telesnej váhy by ste mali denne zvládnuť prijať 0,5 litra tekutiny. Vzorový výpočet pri hmotnosti 75 kg by mohol vyzerať takto:

75 : 15 = 5
5 x 0,5 = 2,5 litra

Pitný režim

Chudnutie pomocou pitného režimu

Aj keď si vhodné množstvo prijímaných tekutín môžete jednoducho vypočítať podľa váhy, váš príjem bude závisieť aj od ďalších okolností. Od vášho veku, telesnej konštitúcie, stravy a jej zloženia, teploty a vlhkosti prostredia, vášho aktuálneho zdravotného stavu, telesnej teploty a najmä od fyzických aktivít. Telesné aktivity a diétny režim sú potom rozhodujúce faktory pre množstvo prijímaných tekutín.

Pri zvýšenej fyzickej záťaži totiž stratíte za deň aj 5 litrov tekutín. Ak si nasadíte tvrdší diétny režim plný vlákniny, je potrebné myslieť na to, že tá na seba viaže vodu. Pri cielenom chudnutí, keď sa pravidelne a intenzívne hýbete a zapájate stravu plnú bielkovín a vlákniny, je potrebné dopĺňať dostatok tekutín, čomu pomôžu aj mierne sladené nápoje Birell.

Pitný režim

Sedem príznakov dehydratácie

1. Suchá pokožka a popraskané pery

Ak nepomáha ani pravidelné krémovanie, je načase zvýšiť príjem tekutín.

2. Nízka frekvencia močenia

Ak močíte menej ako trikrát denne, zvýšte príjem tekutín, inak si to odnesú obličky.

3. Tmavá farba moču

Toto je najznámejší signál dehydrovaného organizmu.

4. Ak si hladný, napi sa vody 

Známy výrok Ak si hladný, napi sa vody! je naozaj dobre mienená rada, ako zabrániť dehydratácii organizmu. Platí najmä vtedy, ak ste hladní aj krátko po jedle.

5. Bolesť hlavy

Namiesto tabletky proti bolesti skúste siahnuť po štedrom pohári vody, alebo po opojnej chuti jesene od Birellu.

6. Nedostatok slín

Ak máte často sucho v ústach a nezapríčinila to prekúrená miestnosť, ide o príznak dehydratácie. Okrem zvlhčovača vzduchu je prospešný aj príjem tekutín.

7. Závraty

Závraty a strata rovnováhy predstavujú častý problém nielen u seniorov. Ak sa vám točí hlava, vypite aspoň pohár vody, pretože môžete odpadnúť.

Fakty o (de)hydratácii

  • Pri strate 1 % vody v organizme sa telo hlási smädom.
  • Pri strate 5 % vody sa často objaví zvýšená telesná teplota.
  • Pri 10 % úbytku vody z organizmu prestávajú fungovať dôležité orgány ako obličky či pečeň, dostavia sa svalové kŕče, opuch jazyka, môže nastať dočasný stav ochrnutia dolných končatín.
  • Keď stratíme 20 % vody v tele, orgány úplne prestávajú pracovať, koža praská a hrozí smrť.

Nové jesenné limitované radlery Birell

Birell Jablko & Slivka

Ďalší nový variant miešaných nápojov na báze nealkoholického piva Birell Jablko & Slivka. Ani táto verzia s chuťou typicky slovenského ovocia, rovnako ako všetky nápoje Birell, neobsahuje umelé farbivá ani konzervanty a obsahom cukru 3,4 g na 100 ml poteší spotrebiteľov preferujúcich nápoje s nižším množstvom cukru. S variantom Jablko & Slivka, ktorý obsahuje 21 kcal na 100 ml, si vychutnáte šťavnaté chute ovocia známeho z našich záhrad v praktickom balení pollitrových plechoviek.
Birell Hruška Dula
Birell Hruška & Dula

Miešaný nápoj na báze nealkoholického piva Birell s príchuťou Hruška & Dula. Tento variant spájajúci druhy ovocia patriace k slovenskej jeseni je bez umelých farbív a konzervantov, pričom obsahuje 20 kcal na 100 ml. S obsahu cukru 3,1 g na 100 ml je určený pre spotrebiteľov, ktorí dávajú prednosť nápojom s nižším obsahom cukru. Vychutnajte si variant Hruška & Dula, ktorý v sebe snúbi vyvážené a šťavnaté jesenné chute, naozaj kdekoľvek vďaka pollitrovému baleniu v plechovke.

Text a foto: Birell

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu