Bežci, nebojte sa zimy!

23. novembra 2022

Príchod chladnejšieho počasia nie je dôvod, aby ste bežeckú výbavu odložili do skrine. Práve naopak, zimu môžete využiť na vybudovanie dobrého bežeckého základu.

Bežecký základ treba budovať v relatívne pomalom tempe. To znamená, že počas behu by ste mali vedieť konverzovať. Ak to nejde, bežíte prirýchlo. Ak používate chytré hodinky, potom vedzte, že takéto behy by ste mali absolvovať pri 60 až 75 percentách maximálnej pulzovej frekvencie.

Bežecké tréningy v tejto intenzite vám posilňujú a spevňujú svaly, spojivové tkanivá, väzy a šľachy. Zvyšujú vám silu a zároveň znižujú riziko, že sa v budúcnosti zraníte. Behy v pomalom tempe vám tvarujú telo, zoštíhľujú vás, spaľujete pri nich viac tuku ako pri rýchlych behoch. Zvyšujú vám aeróbnu kondíciu, rozvíjajú pomalé svalové vlákna, zvyšujú prietok krvi a zväčšujú zásoby svalového glykogénu.

Nezabúdajte na to, že v zime bývajú šmykľavé cesty, ktoré zvyšujú riziko zranenia. Foto: Shutterstock.

Na chladné mesiace si naplánujte práve tréningy na budovanie bežeckého základu. Nezabúdajte však na to, že v zime bývajú šmykľavé cesty, ktoré zvyšujú riziko zranenia. Nezabúdajte sa pred behom dobre rozohriať dynamickým strečingom a naučte sa správne vrstviť funkčné oblečenie.

Je kľúčové, aby vaša bežecká výbava dobre odvádzala pot a udržiavala vás pekne v teple. Pamätajte aj na to, že vás môže odrovnať ľadový vietor. Ak vonku fúka, prvú polovicu tréningu absolvujte proti vetru, druhú po vetre.


Text: Running
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu