Schudnite v každom veku – keď máte 30

16. júna 2022

Nezáleží na tom, koľko sviečok sfúknete na narodeninovej torte tento rok, schudnúť sa dá v každom veku. Stačí si zvoliť správnu stratégiu a odmena vás neminie.

Ak si dokážete udržať zdravú hmotnosť, budete lepšie spať, budete mať dostatok energie, vaše kĺby zostanú dlhšie zdravé a znížite aj riziko chronických ochorení.

Od nevysvetliteľného občasného pichnutia tu alebo tam až po šediny vo vlasoch – po tridsiatke môžete mať pocit, že sa začínate nápadne podobať na svoju mamu. Pripočítajte k tomu opuchy, ktoré nezmiznú ako kedysi a spôsobí ich aj „kvapka“ vína či trocha syra.

Ale hlavným dôvodom, prečo po tridsiatke začnete priberať s každým otočením Zeme okolo Slnka, je, že váš metabolizmus už nie je taký efektívny. Čím ste staršie, tým viac svalovej hmoty strácate, a keďže svaly sú metabolicky najviac aktívne, spomaľuje sa aj váš metabolizmus. Každú dekádu o päť percent. To znamená, že vo veku tridsaťpäť rokov denne spálite o 75 kalórií menej, ako keď ste mali dvadsaťpäť. Možno sa vám to zdá zanedbateľné, ale ročne to môže predstavovať až osem kilogramov telesného tuku!

Obzvlášť ťažké to majú novopečené mamičky. Okrem toho, že majú menej spánku a ešte k tomu je prerušovaný, tehotenské kilá sa ich môžu držať dlho potom, čo deti nastúpia do škôlky. Počas tehotenstva si telo pýta viac kalórií, metabolizmus pracuje na plné obrátky, ale po pôrode a po ukončení dojčenia sa dostáva späť do starých koľají, čo môže sťažiť zhadzovanie kilogramov (najmä, ak si na seba nenájdete čas!).

Tip pre maminy: Jedna americká štúdia zistila, že mamičky, ktoré žili na rozľahlých predmestiach, zhadzovali kilá pomalšie ako tie, ktoré bývali vo veľkomeste a oveľa viac sa nachodili, kým sa dostali s kočíkom do obchodu alebo parku. Denne tak spálili o niekoľko stoviek kalórií viac. Ak chcete schudnúť pomocou chôdze, urobte každý deň najmenej desaťtisíc krokov.

Vaším cieľom by nemalo byť dostať sa späť do džínsov, do ktorých ste sa zmestili na vysokej. Ak sa budete snažiť žiť o niečo zdravšie, dostanete sa do celkovej pohody a dodá vám to viac energie na každý deň. Ak užívate antikoncepciu (ale niekedy majú rovnaký efekt aj lieky proti alergii), vaše telo môže zadržiavať vodu a blokovať chudnutie. Športovkyne by mali telu dodávať horčík a vitamín B6, tieto výživové doplnky im okrem iného pomôžu s odvodnením.

Váš akčný plán

1. Nájdite rovnováhu v stravovaní

Snažte sa jesť rôznorodé jedlá zo všetkých potravinových skupín vrátane mliečnych a celozrnných výrobkov. Rovnako ako sľubné diéty aj vynechávanie veľkých skupín potravín komplikuje hľadanie rovnováhy v stravovaní a vaše telo ťažšie získa všetky živiny potrebné pre dobré zdravie aj vo vyššom veku.

Jedinázmena v stravovaní, ktorá môže viesť k udržateľnej strate hmotnosti, je taká, s ktorou sa dokážete časom zžiť. Nárazové diéty sú pre dlhodobé zdravé riadenie hmotnosti zbytočné.

2. Využite svoj čas múdro

Ak patríte k veľmi zaneprázdneným ženám, ktoré žonglujú s prácou a deťmi, potrebujete, aby sa najedla naraz celá rodina. Vymyslite zdravé jedlá, ktoré sa zapáčia každému a môžete ich jesť všetci spolu. Vďaka tomu nebudete musieť pripravovať špeciálne jedlá pre deti a ak sa im snažíte ísť príkladom, môžete ich inšpirovať k lepšiemu stravovaniu.

DIY mexické tortilly alebo plnené pečené zemiaky patria k obľúbeným detským jedlám. Aby boli raňajky zábavnejšie, zapečte miešané vajíčka so zeleninou, bylinkami a postrúhaným tvrdým syrom vo forme na muffiny. Ak vás čaká skutočne bláznivý pracovný deň, naplánujte si čas na svoje jedlo rovnako, ako by ste si vyhradili čas na dôležité pracovné stretnutie. A bude to chcieť ešte viac plánovania. Na začiatku týždňa si vyhraďte čas na spísanie zoznamu ingrediencií, ktoré budete potrebovať na rýchlu prípravu zdravých jedál.

3. Zvážte pomoc odborníka

Ak sa dobre stravujete, klobúk dolu, je to vporiadku – niektoré veci si však predsa vyžadujú vedenie. Poraďte sa s odborníkom (s výživovým poradcom, trénerom, so psychológom alebo lekárom, ktorý sa venuje celostnej medicíne) a zistite, ktoré zdravé návyky nemajú pre vás zmysel a ktoré by bolo treba vylepšiť.

Odborník dokáže posúdiť, aký máte vzťah k jedlu, a presne určiť, čo sa skrýva za vašimi spôsobmi stravovania. Boli to kopy cukríkov alebo veľké porcie jedla v detstve, ktoré vám teraz pripomínajú šťastné časy? Je nekontrolovateľné napchávanie sa spôsob, ako sa zbavujete stresu? Alebo sa potrebujete naučiť, ako pripravovať zeleninu, ktorá bude dobre chutiť? Keď nájdete odpoveď, pomôže vám to dostať sa na správnu cestu.


TEXT: Redakcia RELAX
FOTO: Shutterstock, pexels.com

Vaše reakcie
Zavrieť reklamu