Ako byť sebestačný a byť pripravený aj na nedostatok potravín
Za posledné obdobie sa toho toľko udialo, lockdowny, klimatická zmena, vojna na Ukrajine. Ak by ste si chceli byť istejší, vziať budúcnosť do vlastných rúk a stať sa sebestačnejšími, máme tu pre vás niekoľko dôležitých tipov.
Pripravili sme pre vás článok, ako si pripraviť zásoby všetkého, čo potrebujete v prípade, že by niekedy nebola elektrina, voda a nedali by sa bežne nakupovať potraviny.
V žiadnom prípade vás nechceme strašiť. Aj keď sa však budúcnosti nebojíte, sú to výborné tipy, ako si napríklad zabezpečiť vlastné a kvalitné zásoby na zimu, kedy máme málo čerstvých potravín, málo kvalitnej zeleniny a ovocia.
Tieto tipy vám pomôžu aj cez zimu žiť oveľa zdravšie.
Kristina FullyRaw žije zdravým životným štýlom, a aj keď my sa nemusíme hneď stať vegánmi ako ona, ale môžeme si od nej zobrať niekoľko výborných tipov, ako si nielenže zabezpečiť vlastné kvalitné zdroje obživy, ale zároveň aj žiť zdravo a dokonca trvalo udržateľnejšie. Niektorými jej tipmi sme sa inšpirovali a doplnili ich o ďalšie, ktoré sa hodia do našich podmienok.
Netreba sa ničoho báť, ale môžeme byť pripravení
To, že by ste boli odkázaní sami na seba vôbec neznamená, že by ste sa museli celý rok živiť konzervami. Neznamená to ani spraviť si zásoby jedla pre astronautov, ktoré má dátum spotreby celé roky, ani nakupovať uvarený a zmrazený fast food. To by z dlhodobého hľadiska nebolo zdravé, pretože hlavným cieľom firiem, ktoré takéto potraviny predávajú, je zisk, nie naše zdravie alebo sebestačnosť.
Stále, aj ak by sa náhodou prerušilo zásobovanie alebo cez zimu, sa dá jesť veľa zdravých a dokonca aj čerstvých potravín. A vaša sebestačnosť bude mať pozitívny dopad na planétu. Tu sú body, ako sa pripravovať počas celej sezóny:
1 Čerstvé potraviny
Prvým bodom sú čerstvé potraviny, ktorých sa nielenže nemusíme vzdávať, ale ani by sme sa ich vzdávať nemali, pretože sú dôležité pre naše zdravie a vitalitu.
a) Naučte sa pestovať si vlastné klíčky
Nepotrebujete k tomu žiadnu pôdu ani slnko. Je to dokonca veľmi jednoduché a lacné. Pritom klíčky sú veľmi bohaté na minerály a bielkoviny.
Stačí si nakúpiť semienka (najlepšie organické), a za lyžicu z nich si dať naklíčiť. Najskôr sú namočené vo vode, po jednom dni alebo noci sa voda zleje a už ich sa iba preplachujú. Skúste to na začiatok s fazuľkou mungo alebo so šošovicou, už o 2-3 dni môžete jesť čerstvé klíčky.
b) Pestujte si vlastné „microgreens“, malé zelené listy
Na táckach alebo podnosoch s trochou pôdy si môžete vypestovať vlastné čerstvé zelené listy rôznych šalátov, špenátu, mladé hrachové výhonky, atď. Je to tiež veľmi lacná metóda, ktorou si zadovážite extra dávku vitamínov.
c) Vlastná záhrada
Áno, vieme, nie každý si môže dovoliť vlastnú záhradu, ale pestovať po troške sa dá možno aj u kamaráta, u babky na záhrade alebo aspoň na vlastnom balkóne. Či už si navrhnete vlastnú vysnívanú záhradu napríklad s vyvýšenými záhonmi, alebo len semienka zasadíte do pôdy, od apríla do októbra budete môcť konzumovať všetko od reďkovky, šalátov, paradajok, baklažánov až po cviklu či ružičkový kel.
Medzi druhy zeleniny, ktoré vám pri dobrom uskladnení vydržia až do jari, patrí hlavne mrkva, petržlen, cvikla, tekvica, zemiaky, cibuľa a cesnak. Z ovocia sú to jablká.
Naším extra tipom je kučeravý kel, ktorý v záhrade nezamrzne ani pri teplotách do -12°C, a tak môžete jesť zelené listy aj počas zimy.
Snažte sa pestovať pestré odrody a ďalšiu zeleninu si môžete zadovážiť prostredníctvom lokálnych farmárov a podporiť miestnu ekonomiku.
Mimochodom, vedeli ste, že také zemiaky sa dajú vypestovať aj na sene? Napríklad na sene rozprestretom na trávnatej lúke.
Ak máte na dvore nevyužité miesto, môžete si zasadiť ovocné stromy. Počuli ste už o starých odrodách ovocných stromov, ktoré sa dožívajú vyššieho veku a po pár rokoch sú sebestačnejšie ako moderné?
Ovocný poklad v Bielych Karpatoch
2 Potraviny, ktoré vydržia
Tieto potraviny zahŕňajú veľmi širokú škálu rôznych semienok a zŕn. Sú výživné, majú dostatok kalórií a chutia vynikajúco.
Patria sem orechy a semienka, ktoré obsahujú zdravé tuky a ich mastné kyseliny. Už len týchto je nespočetné množstvo: vlašské, mandle, lieskovce, konopné semienka, ľanové, sezamové, tekvicové… Môžete ich zobať len tak, vyrábať si z nich dressingy, zdravé maškrty, či rastlinné mlieka. Orieškové maslá a tahini sú veľmi kalorickou a lahodnou dobrotou.
Nezabudnite ani na obilniny (špalda, pšenica, pšeno, pohánka, ovsené vločky), ryžu, strukoviny, cestoviny…
3 Sušené potraviny
Počas celej sezóny od jari do jesene si môžete pripravovať vlastné sušené potraviny. Vyrobte si vlastné sušené rajčiny, sušené slivky, marhule, jablká…
Tá vôňa a chuť vlastných sušených sliviek… Keď si ich cez zimu otvoríte, nebudete veriť, aký veľký je rozdiel medzi domácim a kupovaným ovocím. Keďže sú dehydrované, chýba im voda, zato však energia je v nich skoncentrovaná.
4 Mrazené potraviny
Potraviny, ktoré nemajú dlhú trvanlivosť, si môžete aj zamraziť.
Aké jedlo si zbaliť na túru? Tu je šesť funkčných a chutných tipov a recepty.
5 Voda
Voda je snáď najdôležitejšou survival ingredienciou na tomto zozname, pretože bez nej sa žiť nedá.
Úplne najideálnejšou voľbou je, ak si môžete dovoliť mať vlastný zdroj vody alebo studňu. Ak ste obecnej alebo mestskej vode, je výborné mať kvalitný vodný filter, ak by voda bola znečistená. Základom je mať v zásobe aspoň 50 litrov vody.
Čo sa týka vody, ktorú piť nebudete, je výborné zbierať dažďovú vodu. Môžete ju používať na umývanie alebo polievanie záhrady. A v prípade, že by pitná voda naozaj nebola, dá sa táto voda prefiltrovať.
Zistite si, kde sa vo vašom okolí nachádzajú pramene a zdroje pitnej vody.
6 Fermentované a zavárané potraviny
Na fermentovanie je vhodná kapusta, ale aj cvikla a mrkva napríklad s jablčným octom, citrónom a soľou. Kyslá kapusta vám dodá dostatok vitamínu C po celú zimu.
Ak vám chutia zavárané potraviny, môžete cez leto zavárať všetky prebytky ovocia a zeleniny.
7 Bylinky, koreniny a čaje
Síce to nie je esenciálna kategória, môže vám to z času na čas spestriť jedálniček a chute.
8 Výživové doplnky
To, čo nezískavate z potravy, si môžete doplniť z výživových doplnkov. Slúžia na podporu imunity, nedokážu však nahradiť zdravú stravu. Prirodzenejšou voľbou budú prírodné doplnky pochádzajúce z celistvých potravín ako doplnky vyrobené synteticky.
Vychutnajte si najjednoduchšie odšťavovanie
9 Domáce vajíčka
Ak nie ste vegáni, ale jedávate vajíčka a máte na dvore dostatok miesta, môžete si zadovážiť zopár sliepok.
Sliepky si nevyžadujú veľa starostlivosti. Potrebujú mať priestor, kde si budú hrabať v zemi. Spolovice sa uživia aj bioodpadom z kuchyne alebo červíkmi, ktoré si vyhrabú. Z druhej polovice sa sliepky kŕmia pšenicou. Počítajte s tým, že im raz za pár dní budete musieť podstlať seno, kde budú znášať vajíčka a vyčistiť ich obydlie.
10 Jedlo pre domácich miláčikov
11 Energia
Ak by ste chceli mať elektriku aj v prípade výpadku prúdu, potrebovali by ste generátor alebo aj solárne panely. Oheň ako svetlo a teplo, uistite sa, že máte zapaľovače, zápalky, sviečky, baterky, deky…
Uistite sa tiež, že máte aj dosť hygienických produktov, praktické sú aj vedrá, rôzne náradie, lepiace pásky…
Taktiež je dobré zorganizovať si vlastné dokumenty, papiere, cestovné pasy a spraviť si z nich kópie. Nuž, aspoň v tom budete mať poriadok.
A začať tvoriť komunitu rodiny a priateľov, s ktorými sa môžete navzájom podporovať.
Máte radi Birell? Tak tento kvíz je určený pre vás!
Text: MS
Foto: Shutterstock