Cukru si môžete dopriať iba toľko, koľko si zaslúžite

9. apríla 2023
Žena v kuchyni s miskou zdravého jedla

Výživový poradca Boris Bajer prezradí, ako si nastaviť vyvážený jedálniček z hľadiska príjmu makroživín a tiež to, že správna výživa pomáha nielen pri liečbe, ale aj pri prevencii rôznych ochorení.

Zloženie makroživín v jedle je zásadná súčasť nastavovania nutričných plánov. Poznáme tri základné makroživiny – bielkoviny, sacharidytuky. Ich nedostatok alebo nevyváženosť spôsobujú vyplavovanie hormónov, po ktorých sme hladní a máme chúťky. Na čokoládu. Na čipsy. Na čokoládu s čipsami.

Všeobecne platí, že telo sa najťažšie vysporiada s kombináciou tukov a sacharidov. Jeden z dôvodov je nízky termický účinok tejto kombinácie – telo spaľuje menej kalórií pri ich trávení, pričom tuky majú približne dvakrát viac kalórií ako bielkoviny. Problém je v tom, že ide o tie najchutnejšie kombinácie jedla. Napríklad vyprážaný syr so zemiakmi a tatárskou omáčkou je v skutočnosti tuk obalený v sacharidoch, vypražený v tuku so sacharidmi vyprážanými v tuku, a s tukovou omáčkou. A naše chuťové poháriky sa idú zblázniť.

Štatistiky jednoznačne ukazujú, že odkedy jedávame kombináciu sacharidov s tukom a menej sa hýbeme, obezita, cukrovka a ostatné chronické civilizačné choroby prudko stúpajú. Je to aj otázka kvality potravín. Jedávame viac polotovarov a spracovaných potravín. Keďže sa nehýbeme tak ako kedysi, svalové bunky nepotrebujú toľko cukru a ten sa premení na tuk a uloží do tukových zásob.

Boris Bajer, nutričný špecialista

Kto je MUDr. Boris Bajer, PHD.?

Vyštudovaný lekár, fyziológ a patofyziológ. Pracuje ako výživový špecialista a pedagóg dietológie. Vo svojom Centre výživy sa neorientuje len na redukciu hmotnosti, ale aj na celkovú zmenu životného štýlu. Spolupracuje tiež s obchodným reťazcom BILLA pri výbere sortimentu potravín so zameraním na zdravý životný štýl.

Hormón hladu

Cukru si môžete dať toľko, koľko si zaslúžite. Ak by to tak nebolo, všetci športovci, ktorí si bežne dajú v potréningovej dávke aj 200 gramov cukru, by boli do jedného diabetici. Problém nastáva, keď má niekto sedavý spôsob života, trpí obezitou a prijíma viac cukru, ako potrebuje.

Paradoxom je, že čím viac vysokokalorických jedál denne zjete, tým ste hladnejší. Postará sa o to hormón hladu odborne nazývaný grelín. Ide o regulátor chuti do jedla. Na jednej strane ju zvyšuje, na druhej spôsobuje vyplavovanie rastového hormónu, ktorý je spaľovačom tukov. Nič nie je iba čierno-biele a platí to aj v medicíne. Hormóny nie sú zlé alebo dobré a grelín nie je výnimkou. Hormón hladu však býva pri obezite zmenený a nefunguje správne. Telo si potom pýta viac a viac kalórií.

Určite ste už počuli o cheating days, teda o dňoch, keď si aj modelky doprajú čokoľvek, na čo majú chuť a nezabudnú sa s tým pochváliť. Ak sú tieto „podvádzacie“ dni pravidelné, mozog sa nastaví na tento deň a vzniká závislosť. Z hľadiska dlhodobej zdravej životosprávy to nie je dobré.

Sme však len ľudia a nikto nie je dokonalý. Pokojne si raz za čas dajte nezdravé jedlo, ale hneď po ňom sa vráťte k optimálnej strave. Budujte si pozitívne návyky na stravu. A hlavne sa neobviňujte za občasné prehrešky.

Nutričná poradkyňa tvorí nutričný plán.
Zloženie makroživín v jedle je zásadná súčasť nastavovania nutričných plánov. Foto: Shutterstock.
1/3
Zavrieť reklamu