Fyzioterapeutická poradňa: ako to v športovom ošiali neprešvihnúť?

21. júna 2014
Fyzioterapia. Foto: Shutterstock

Po zimnom ničnerobení sa mnohí pustia do intenzívneho športovania. Čo treba robiť, ak sme to s prílišným pohybom prešvihli?

Módne vlny prinášajú rôzne druhy športových ošiaľov. To často vedie k tomu, že netrénovaní ľudia v nevhodnej obuvi vykonávajú neprimeraný pohyb. Logickým vyústením je bolesť alebo preťaženie.

V mnohých prípadoch, žiaľ, až tento stav donúti dotyčného navštíviť fyzioterapeuta. V prípade, že je bolesť akútna, prináša rýchlu úľavu napríklad kryoterapia.

Po odstránení akútnej bolesti sa odporúča začať s fyzikálnou liečbou. Nezáleží na tom, či ide o prístrojovú fyzioterapiu, manuálnu fyzikálnu liečbu, alebo iný druh. Primárne ciele fyzikálnej liečby sú: odstrániť bolesť, zregenerovať tkanivo a plnohodnotne ho sfunkčniť. Konkrétne liečebné procedúry predpíše lekár v závislosti od diagnózy.

Treba si uvedomiť, že jedna návšteva fyzioterapeutickej kliniky stačiť nebude. Počet sedení závisí od odpovede organizmu. Základ je pravidelné opakovanie. Je tiež dôležité, aby prístroje fyzikálnej liečby poskytovali výkon adekvátny súčasným medicínskym poznatkom.

Na fyzioterapeutickej a rehabilitačnej klinike vám navyše dokážu poradiť, ako by ste sa mali hýbať a tak sa chrániť pred zdravotnými problémami spôsobenými nesprávnym pohybom. Na vyšetrení zistíme pôvod vášho problému: či pramení z preťaženia, alebo došlo k nejakým deformačným zmenám, ktoré sa prihlásili o slovo už teraz, pretože ste ich vyprovokovali neúmernou pohybovou aktivitou, a inak by vás začali trápiť povedzme o päť rokov.

MUDr. Jozef Starícek, Fyzioterapeutická klinika PROFY, www.profy.sk
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu