Toto sú znamenia, že váš mozog starne príliš rýchlo

28. novembra 2023
Starnutie mozgu

Veda hovorí, že tieto signály by mohli byť indikátormi príliš rýchleho starnutia vášho mozgu.

1. Ste cynickí

Fínski vedci publikovali veľmi zaujímavú štúdiu. Zistili, že príliš cynickí starí ľudia majú oveľa vyššiu mieru demencie. Prečo? Vinníkom by mohol byť negatívny stres.

Napríklad vieme, že vysoká hladina kortizolu, stresového hormónu, môže mať veľmi nezdravý efekt na mozog a zapríčiňuje, že človek nemyslí jasne. Ak váš svetonázor zvykne byť cynický (definovaný ako presvedčenie, že ostatní sú sebeckí alebo nečestní), začnite si všímať, kedy k niekomu alebo niečomu prichádza tento postoj a v týchto chvíľach sa snažte aktívne zmeniť svoje nastavenie: Zhlboka sa nadýchnite a rozhodnite sa myslieť na niečo pozitívne.

Aj týchto päť aktivít dokáže nakopnúť váš mozog.

2. Vaša pozornosť je veľmi nestála

Všetci vieme, aké je ťažké sústrediť sa, najmä keď sme nadšení alebo nervózni. Ak vám to príde naozaj, naozaj veľmi ťažké, pretože ste permanentne v strese, mali by ste to prekonzultovať so svojím lekárom. Štúdia z Univerzity v Južnej Kalifornii preukázala, že byť nesústredený je jeden zo znakov kognitívneho starnutia.

Tento signál sa môže objaviť už v tridsiatke aj ako jeden z prvých príznakov eventuálneho alzheimera. Nesústredenosť sprevádza pocit vzrušenia. Ak ste napríklad zrazu konfrontovaní s nejakou šokujúcou, stresovou situáciou, frontoparietálna sieť vášho mozgu nemusí dostatočne reagovať na signály zlocus coeruelus (tzv. modrá škvrna), ktorá vám pomáha sústrediť sa.

Častejšie sa to stáva starým ľuďom, ale ak máte problém sústrediť sa, keď ste v strese, kognitívne testy by vám mohli ozrejmiť, či máte alebo nemáte predispozíciu ku kognitívnemu poklesu. Schopnosť koncentrácie môžete zlepšovať hraním hier alebo skladaním puzzle.

Žena konzultuje s lekárkou zdravie svojho mozgu

3. Priatelia si všimli, že zabúdate

Zahmlené myslenie pri večeri s kamarátmi môže byť spôsobené aj tým, že ste toho zjedli priveľa; dobre, ak sa to stane raz. Ale ak sa vám to stane viackrát a bez vysvetlenia, môže to signalizovať problém. Ak priatelia podotknú, že je vaše správanie čudné, berte ich feedback vážne. Ľudia, ktorí majú problémy s pamäťou, si ich spočiatku neuvedomujú.

Sú presvedčení, že sa s nimi nič zvláštne nedeje, preto je názor priateľov alebo rodiny veľmi dôležitý. Ak máte problémy s pamäťou, je načase vyhľadať odbornú pomoc.

4. Počas dňa ste unavení

Ide o kľúčový znak potvrdený viacerými štúdiami. Ospalosť počas dňa znamená, že váš mozog nedostal v noci potrebný odpočinok na reset a to môže spôsobiť priame fyzické zmeny spojené so starnutím. Dobrý a kvalitný spánok je veľmi dôležitou ochranou mozgu. Spánková apnoe môže spôsobiť, že hipokampus – kľúčová časť mozgu spojená s učením sa a pamäťou – sa zmenší.

Spôsobuje nedostatok kyslíka, čo môže mozog dokonca poškodiť. Dobrá správa je, že liečba spánkovej apnoe môže stav navrátiť do normálu. Ak chcete mať zdravý mozog, potrebujete sedem a pol hodiny až osem hodín nočného spánku.

Podobné články nájdete aj v časopise RELAX. Predplaťte si ho teraz a získajte k predplatnému pekný darček.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu