Spoznajte región Gron medzi Žarnovicou a Žiarom nad Hronom. Cyklotrasa popri bývalej lesnej železničke sa bude páčiť celej rodine.

Ako tretí región výzvy HYBAJ NA BAJK v Banskobystrickom kraji budeme objavovať región stredné Pohronie, ktoré zastrešuje oblastná organizácia cestovného ruchu Región Gron.

Na mape Banskobystrického kraja tvoria región Gron okresy Žiar nad Hronom a Žarnovica. Na bajkoch sa vydáme za tajomstvom starej železnice Pokutskou dolinou, ktorá končí krátkym, ale veľmi zaujímavým okruhom.

Pustite sa Pokutskou dolinou za tajomstvom starej lesnej železnice.

Najnovší prírastok v sieti cyklotrás Kľakovskou dolinou – cyklotrasa Pokútskou dolinou – bude pre vás spestrením a rodiny s deťmi ju istotne zaradia medzi svoje obľúbené. Zaručene si hneď vyberiete aj ďalšiu cyklotrasu v rámci Kľakovskej doliny alebo v regióne Gron.

Líniová trasa s dĺžkou 14 km začína na konci obce Hrabičov, z veľkej časti vedie po asfaltovej ceste, kopíruje bývalú lesnú železničku a poskytuje niekoľko možností pre oddych a občerstvenie. Ak prídete autom, odstavnú plochu nájdete pred vstupnou rampou ku chate Kollárová.

Hneď v úvode trasy sa môžete občerstviť na Ranči Blanc. Dokonca si tu môžete vopred dohodnúť jazdu na koni alebo lov pstruhov v ich chovnom rybníku, ktorých vám následne i pripravia. O niečo ďalej po trase je chata Kollárová, ktorá poskytuje i ubytovanie pokiaľ to situácia dovolí.

Približne v polovici trasy sa nachádza veľmi fotogenické miesto – Pokutský most, ktorý je pozostatkom bývalej lesnej železničky.

Od Pokutského mostu pokračujete 4 km, až sa dostanete na Pavlovu lúku.

Pokutský most je pozostatkom bývalej lesnej železničky.

Krátky okruh (4,5 km dlhý) v závere trasy je priam prehliadkou zaujímavých miest – pôjdete popri chránenom areáli Ivanov salaš, Partizánskej chate a Pokutskom vodopáde – najväčšom vodopáde pohoria Vtáčnik.

Výška vodopádu je cca 5 metrov a voda tečie sústavou vodorovných lamínovaných doskovitých andezitov. Najkrajší je po výdatných dažďoch na jar a v jeseni.

Okruh na konci trasy vám odhalí veľa zaujímavých miest.

Ivanov salaš je významný biotop na ploche takmer 20 ha s miznúcimi spoločenstvami lúk, pramenísk, horských a podhorských nív potokov a vyskytujú sa tu chránené, ohrozené i veľmi ohrozené druhy flóry a fauny.

Príjemným oddychovým miestom je aj okolie Partizánskej chaty. Je to pôvodná chata, v ktorej sa ukrývali partizáni počas 2. svetovej vojny. Blízko chaty sa nachádza les Škurátka, ktorý bol vysadený do tvaru 5-cípej hviezdy s rozpätím strán až 50 m, na počesť padlých pri príležitosti 20. výročia SNP.

Na tejto chate sa ukrývali partizáni počas 2. svetovej vojny.

Keď zdoláte tento krátky okruh vrátite sa na Pavlovu lúku a rovnakou trasou bicyklujete späť do Hrabičova.

Cesta k najvyššiemu bodu trasy, čo je Pokútsky vodopád je v stálom miernom stúpaní a trvá približne 2-3 hodiny v závislosti od toho, či návštevník začína už na konci Hrabičova ako začína i trasa, alebo o 2 km vyššie pri chate Kollárová, kde môže odparkovať auto, takisto od toho či má normálny bike alebo ebike). Cesta späť je len klesanie a dá sa absolvovať za približne hodinku.

Celú trasu aj s návratom do štartovacieho bodu je možné absolvovať za približne 4 hodiny.

Cyklotrasa Pokutskou dolinou, klikni a môžeš si ju pozrieť na mape.
Cyklotrasa stúpa pomaly a naspäť sa zveziete dolu kopcom.

Vyberte sa cestou starej železnice a vyhrajte vo výzve HYBAJ NA BAJK. Čo treba spraviť, aby ste sa zapojili do žrebovania o 8 + 1 cien.

  • V prvom rade sa treba vybrať na jeden z ôsmich výletov, ktoré sa rozhodli regióny Banskobystrického kraja do tejto výzvy dať.
  • Potom je potrebné, urobiť si na tomto výlete fotku. Kdekoľvek na trase. S vami či bez vás, s bicyklom či len bicykel, hoci aj cyklobus alebo smerovník na cyklotrase. Je to na vás.
  • Dôležité je uverejniť túto fotku na váš INSTAGRAM profil a označiť ju hashtagmi #hybajnabajk a #zahoramizadolami.
  • A potom už len čakať.

Žrebuje sa  každý pondelok počnúc 13. septembrom a do žrebovania sú zaradení tí, ktorí uverejnili fotku v predchádzajúcom týždni na svoj IG profil a označili ju #hybajnabajk a #zahoramizadolami.

Na záver kampane HYBAJ NA BAJK  v Banskobystrickom kraji prebehne 2. novembra veľké žrebovanie, do ktorého budú zaradené všetky fotky s hashtagmi #hybajnabajk a #zahoramizadolami uverejnené od 6. septembra do 1. novembra 2021.

Okrem toho, že si užijete deň na cyklovýlete, môžete vyhrať skvelé ceny!

Ste zvedaví na ceny? Tak nech sa páči:

8 cien: Víťazov pondelkových žrebovaní čakajú darčekové balíčky plné náramne užitočných vecí: : nájdete v ňom outdoorovú fľašku, gymbag, ponožky, funkčnú športovú čelenku, alebo eko friendly pohár a iné praktické veci od krajskej a oblastných organizácií cestovného ruchu Banskobystrického kraja.

1 cena: Úplne všetci, ktorí v období od 6. septembra do 1. novembra uverejnia fotku na instagram označenú hashtagmi #hybajnabajk a #zahoramizadolami budú zaradení do žrebovania o víkendový rodinný pobyt v hoteli Zerrenpach Látky….

Tak čo, užijeme si spolu jeseň v Banskobystrickom kraji? Isto áno! Tak HYBAJ NA BAJK!

Ak budete tento výlet v regióne Gron váš prvý, určite nebude posledný.

Kampaň HYBAJ NA BAJK podporilo z verejných zdrojov Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

1/1
Zavrieť reklamu