Ako nájsť rovnováhu medzi perfekcionizmom a  ľahostajnosťou?

12. novembra 2023
šťastná žena na pláži

Niektoré zo zásad, ktorými sa v živote riadime, môžu byť prekážkou nášho šťastia a vyrovnanosti. Máme pre vás desať rád, ako zabojovať sám so sebou, odpútať sa od honu za dokonalosťou a užívať si to, čo je dobré.

1. Správny dôvod

Ak sa počas svojho voľna rozhodnete ísť napríklad do fitka, najskôr si položte otázku: Prečo robím to, čo robím? Spraví ma to šťastnejším? Alebo je to len preto, aby som si dala na Instagram fotku s činkou? Ak áno, je to pre mňa naozaj dôležité? A ako veľmi sú pre mňa dôležití ľudia, ktorí ju lajknú?

2. 30 minút chaosu

Tu a tam dovoľte svojmu vnútornému lenivcovi, aby sa prejavil, ale dôležité, je aby ste sa za to neodsudzovali. Z času na čas jednoducho mávnite rukou, zvaľte sa na polhodinku na gauč a snažte sa prijímať chaos.

Nie všetko musí byť dokonalé a nie vždy sa vyplatí snaha mať všetko pod kontrolou. Ani ten gauč, na ktorom ležíte, nemusí byť vždy povysávaný a okrasné vankúše nemusia lícovať s operadlom.

3. Prospešný pomer 90 : 10

Pohoršujete sa, keď si vaši kolegovia v práci pustia vtipné videá a smejú sa, až im slzy tečú? Svojím pohľadom im dáte jasne najavo, čo si o nich myslíte a naďalej sa zaryto venujete práci, pretože veríte, že len stopercentný výkon je kľúčom k úspechu? Chyba!

Takéto mikropauzy v práci sú výbornou psychohygienou a zároveň zlepšujú produktivitu. Ak máte tendenciu naháňať sa počas dňa, skúste pracovať 90 minút a potom na 10 minút vypnite. Toto sa dá takmer v akomkoľvek zamestnaní, dokonca na materskej „dovolenke“.

4. Vlastný rytmus

Žite viac podľa svojich biologických hodín. Ukazuje sa totiž, že pocit šťastia súvisí aj s tým, ako úspešne zvládame každodenné povinnosti. Slobodu netreba podceňovať, určenie svojho vlastného rytmu prináša uspokojenie. V tomto má výhody najmä práca z domu, pretože ak napríklad nie ste práve ranné vtáča, môžete si svoj denný režim o hodinu posunúť.

Pocit šťastia súvisí aj s tým, ako úspešne zvládame každodenné povinnosti. Foto: Shutterstock.

5. Neporovnávajte sa

Bežný človek strávi množstvo času v online svete. Je preto ťažké uniknúť všetkým tým fotkám známych či menej známych ľudí s „perfektnou“ postavou, kamarátov s „ideálnymi“ vzťahmi a známych s „dokonalou“ rovnováhou medzi pracovným a súkromným životom.

Aj vy máte pocit, že ste stále v práci a kamoši sú stále na dovolenke? A závidíte im? Samozrejme, že áno! Vezmete do rúk mobil a na sociálnych sieťach sa za niekoľko minút preskrolujete do pesimizmu. Zvedavosť, čo má kto nové, vás privedie k porovnávaniu svojho neúspechu s úspechom iných. Nerobte to!

1/2
Zavrieť reklamu