Ako si poradiť s ľahšou formou tráviacich problémov počas sviatkov?

26. decembra 2022
Muž pri vianočnom stromčeku, bolesť brucha, tráviace problémy.

“Pri ľahšej forme tráviacich problémov postačí nejesť a neskôr nasadiť diétu, ako nesladený čierny čaj, staršie pečivo alebo sucháre,” hovorí Alena Krčová z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

Ak sa vyskytnú vážnejšie príznaky, hodiny trvajúce úporné vracanie, prípadne silné bolesti, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc alebo kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať,” vysvetľuje Alena Krčová. K typickým príznakom pri tráviacich problémoch podľa jej slov patrí pocit plného brucha, nevoľnosť až bolesti v jeho oblasti. “Vyskytnúť sa môže aj napínanie na vracanie, prípadne vracanie,” doplnila.

Pri otrave alkoholom treba podľa OS ZZS uložiť osobu do bočnej stabilizovanej polohy, aby sa neudusila vývratkami, a pravidelne ju kontrolovať. “V prípade, že sa nepreberá a má sťažené dýchanie, voláme linku tiesňového volania 155 a riadime sa pokynmi operátora. Ak nedýcha, okamžite začneme s oživovaním, ak postup neovládame, operátor nám poradí,” dodala hovorkyňa.


Text: TASR
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu