Bylinky pomôžu aj v prechode

3. januára 2025
menopauza

Návaly, poruchy spánku, ťažkosti srdca a krvného obehu, suchá pokožka, bolesti kĺbov či osteoporóza. Všetky tieto nepríjemné problémy môžu zmierniť zdravý životný štýl a bylinky.

V prírode sa vyskytuje široká škála liečivých rastlín, ktoré môžu byť veľmi osožné aj počas menopauzy. Je v nich ukrytý obrovský potenciál, ktorý by sme mali využívať v oveľa väčšej miere. Po syntetických liečivách a výživových doplnkoch by sme mali siahať skutočne len vtedy, keď je to nevyhnutné.

Zabúdať netreba ani na pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, ktorý aktivuje zdravie kostí, zlepšuje náladu, stabilizuje krvný obeh a podporuje celkovú látkovú premenu. Športovo aktívne ženy trpia návalmi horúčavy oveľa menej.

Silná menštruácia

Silná menštruácia vyčerpáva rezervy železa, ktoré sú dôležité pre tvorbu hemoglobínu. Môžete ich doplniť konzumovaním špenátu, sušeného ovocia (najmä marhúľ a fíg), pšeničných klíčkov a prosa. Veľmi vysokú biologickú dostupnosť má železo aj v niektorých liečivých rastlinách – v žihľave dvojdomej, hviezdici prostrednej a tiež petržlene záhradnom.

Návaly a depresívne stavy

Klesajúcu hladinu estrogénu vám môžu pomôcť vykompenzovať rastlinné estrogény. Fytoestrogény pôsobia podobne ako ženské hormóny. Veľké množstvá sa nachádzajú v sójových bôboch a ľanových semenách.

Z liečivých rastlín je na prvom mieste ploštičník strapcovitý. Jeho koreň rýchlo a spoľahlivo redukuje fyzické aj psychické príznaky perimenopauzy – návaly horúčavy, bolesti svalov a kĺbov, suchosť alebo depresívne stavy. Navyše vás dokáže chrániť pred osteoporózou. Prvé citeľné účinky by sa mali dostaviť po 2 týždňoch užívania.

PLOŠTIČNÍK STRAPCOVITÝ
Užívanie: 4 až 6 mesiacov, potom je potrebná 2-mesačná prestávka.
Vedľajšie účinky: Až na náhodné žalúdočné ťažkosti žiadne.
Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku sušeného koreňa zalejeme 250 ml horúcej vody, necháme 5 až 10 minút lúhovať, následne precedíme a užívame dvakrát denne jednu šálku.

menopauza

Poruchy krvného obehu

Ďalšou liečivou rastlinou zmierňujúcou príznaky perimenopauzy je vitex jahňací. Semená tejto rastliny pomáhajú upravovať predovšetkým ťažkosti spojené s poruchou krvného obehu srdca.

VITEX JAHŇACÍ
Užívanie: Až 6 mesiacov.
Vedľajšie účinky: Žiadne.
Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku sušených semien zalejeme 250 ml horúcej vody, necháme 5 až 10 minút lúhovať, následne precedíme a užívame dvakrát denne jednu šálku.

Estrogénny účinok

Ďatelina lúčna je už takmer 60 rokov známa rastlina s estrogénnym účinkom. Okrem toho má protirakovinové a antioxidačné účinky, znižuje hladinu tuku v krvi, čím redukuje riziko poškodenia krvného obehu srdca. Mleté kvety môžete pridávať aj do jedál, napríklad do ryže, jogurtu alebo kaší. Chutia príjemne sladkasto. V minulosti sa z nich pripravovala múka na výrobu chleba a pečiva.

ĎATELINA LÚČNA
Užívanie: 6 až 8 týždňov.
Vedľajšie účinky: Žiadne.
Príprava nálevu: 3 čajové lyžičky sušených kvetov zalejeme 250 ml horúcej vody, necháme 5 až 10 minút lúhovať, následne precedíme a užívame trikrát denne jednu šálku.

Nadmerné potenie

Šalvia lekárska je vynikajúci prostriedok zmierňujúci nadmerné potenie počas nepríjemných a náhlych návalov horúčavy. Šalviový čaj môžete nielen popíjať, pridajte si ho aj do kúpeľa. Odporúča sa večer celé telo umyť vlažným šalviovým čajom. Pozor na dlhodobé vnútorné užívanie, šalvia obsahuje tujón, ktorý môže poškodiť pečeň.

ŠALVIA LEKÁRSKA
Užívanie: 6 týždňov
Vedľajšie účinky: Dlhodobé užívanie môže poškodiť pečeň.
Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku sušených listov zalejeme 250 ml horúcej vody, necháme 5 až 10 minút lúhovať, následne precedíme a vlažný šalviový čaj popíjame trikrát denne jednu šálku.

nadmerné potenie počas menopauzy

Úľava pri bolesti kĺbov

Zázvor lekársky vďaka svojmu hrejivému pôsobeniu prináša úľavu pri boľavých kĺboch spojených s menopauzou. Zázvorová silica obsahuje gingerol, ktorý sa štruktúrou podobá kyseline salicylovej a má mierne sedatívne účinky. Bolestivé miesta si môžete masírovať zázvorovým olejom, alebo si pripravte kúpeľ.

ZÁZVOR LEKÁRSKY
Užívanie: max. dávka pre dospelého sú 4 g čerstvého alebo 1 g sušeného zázvoru
Vedľajšie účinky: laxatívne účinky, podráždenie žalúdka, riedenie krvi
Príprava kúpeľa: 1 čerstvú postrúhanú hľuzu zalejeme 2 litrami horúcej vody a po 15 minútach roztok precedíme, následne vlejeme do vtekajúcej vody na kúpanie. Kúpeľ by mal trvať 20 minút.

Osteoporóza

Najväčším postrachom žien v menopauze je osteoporóza, pri ktorej sa strácajú odolnosť kostí aj samotné kostné tkanivo, a zvyšuje sa náchylnosť na zlomeniny. Popri nedostatku minerálnych látok je za to zodpovedná predovšetkým klesajúca elasticita kolagénových vláken kostného tkaniva.

Pre zdravie kostí je najlepší pohyb na čerstvom vzduchu, stimuluje rast a stabilizáciu kostných buniek. Slnečné žiarenie navyše povzbudzuje tvorbu vitamínu D, ktorý napomáha ukladaniu vápnika v kostiach. Veľmi dôležitá je aj plnohodnotná strava s dostatkom kyseliny kremičitej, vitamínov a minerálnych látok.

Na kyselinu kremičitú je mimoriadne bohatá praslička roľná. Táto liečivá rastlina obsahuje až 8 % kyseliny kremičitej, z ktorej sa približne 10 % rozpúšťa vo vode, vďaka čomu prechádza do odvarov. Podporuje ukladanie vápnika v kostiach, a tým aj tvorbu kostného tkaniva a chrupaviek. Praslička roľná obsahuje aj flavonoidy, organické kyseliny (jablčnú, šťaveľovú, akonitínovú), horčiny, saponíny, draslík a hliník.

PRASLIČKA ROĽNÁ
Užívanie
: 7 až 10 dní
Vedľajšie účinky: hnačka, vracanie, bolesti brucha, začervenanie kože
Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku sušenej vňate zalejeme 250 ml horúcej vody, necháme 5 až 10 minút lúhovať, následne precedíme a užívame dvakrát denne jednu šálku.

Zápaly močových ciest

Vo vode rozpustná kyselina kremičitá v prasličke roľnej ľahko preniká do moču, kože a slizníc. Vyskytuje sa predovšetkým na miestach, kde prebiehajú hojivé procesy. Pri vylučovaní močom má navyše funkciu ochranného koloidu. Túto jej vlastnosť možno využiť pri liečbe a prevencii vzniku močových kameňov, ako aj pri zápale močových ciest, ktoré sa v menopauze často vyskytujú. V menšom množstve sa kyselina kremičitá vyskytuje aj v žihľave dvojdomej, hviezdici prostrednej a púpave lekárskej.


Text: Eva Ivanišová (Ústav potravinárstva a Potravinový inkubátor Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre)
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu