Deväť potravín, ktoré vám pomôžu zbaviť sa cholesterolu

21. januára 2024
Nádych-výdych v prírode

Mrazivé zimné počasie ovplyvňuje aj našu pečeň. Spôsobuje, že vytvára viac tzv. zlého cholesterolu, ktorý upcháva tepny. Čo s tým?

A vedeli ste, že vápnik pomáha vyplavovať tuky zo stravy skôr, ako sa stihnú vstrebať a premeniť na LDL? Zahryznite sa do syra a do týchto zaujímavých vedeckých faktov. Možno vám odpovedia na vašu otázku – ako sa zbaviť cholesterolu.

Rybí olej

Tzv. dobrý HDL cholesterol odstraňuje škodlivé tuky z tepien a znižuje riziko srdcových ochorení o vyše 38 percent. V austrálskom výskume sa preukázalo, že omega-3 mastné kyseliny v rybom oleji (existujú dva druhy: EPA a DHA) môžu zvýšiť hladinu HDL rýchlejšie ako lieky na predpis.

Čierny čaj

Jedna alebo dve šálky čierneho čaju denne znižujú hladinu LDL o takmer päť bodov v priebehu 8 týždňov. Zásluhu na tom majú flavonoidy v čiernom čaji, ktoré znižujú vstrebávanie LDL v čreve.

Šálka čierneho čaju

Horúce kakao

Dve šálky kakaa denne alebo konzumácia 55 g horkej čokolády spomalia odbúravanie užitočného HDL v tele a zvýšia jeho hladinu až o 12 percent. Ak si kakao ochutíte karobovým práškom, ktorý blokuje vstrebávanie zlého LDL cholesterolu, môžete jeho hladinu znížiť počas 4 týždňov až o 10 percent.

Vedeli ste, že vysoký cholesterol súvisí aj so stresom?

Strukoviny

Začnite jesť viac fazule, cícera, šošovice a hrachu v polievke, cestovinových jedlách a humuse. Konzumácia 3/4 šálky strukovín denne znižuje hladinu cholesterolu o 5 percent v priebehu 6 týždňov. Strukoviny znižujú vstrebávanie LDL v krvnom obehu, dostanú ho z tela a znížia jeho produkciu v pečeni.

Rooibos

Denná konzumácia 4 až 5 šálok čaju rooibos môže znížiť hladinu LDL o 10 bodov za 8 týždňov. Roobois je jediný prírodný zdroj aspalatínu, zlúčeniny, ktorá pomáha pečeni udržiavať rovnováhu tukov v krvi, aj keď vaša strava nie je každý deň perfektná.

Jogurt

Denná konzumácia šálky jogurtu so živými aktívnymi kultúrami zníži hladinu LDL až o 9 percent za 2 mesiace. Mastné kyseliny a probiotické baktérie v jogurte urýchľujú rozklad LDL v pečeni.

Relax

Stresový hormón kortizol spôsobuje zvýšenie LDL aj vtedy, ak sa stravujete vzorne. Nemáte čas na oddych? Počúvajte počas dňa upokojujúcu hudbu. Stačí si ju púšťať v pozadí, dokáže znížiť hladinu kortizolu až o 25 percent.

Žena relaxuje vo vani, horúci kúpeľ

Ovsená kaša & bobule

Šálka ovsených vločiek s 1/2 šálky bobuľového ovocia znížia hladinu LDL o 10 percent za jeden mesiac. Ovsená kaša je bohatá na jedinečnú vlákninu (betaglukán), ktorá blokuje vstrebávanie tukov v črevách. Bobule sú plné antokyánov, ktoré pomáhajú pečeni obmedziť produkciu LDL.

Ovocie & orechy

Ak denne zjete 1/3 šálky orechov a jednu šálku ovocia, tento krok vám pomôže znížiť hladinu cholesterolu o 22 percent vďaka antioxidantom v ovocí a omega-3 tukom v orechoch. Spoločne pomáhajú znižovať produkciu cholesterolu v pečeni a urýchľujú odbúravanie prebytočných tukov.

Podobné články o zdravej strave nájdete nielen na našom webe, ale aj v tlačenom magazíne RELAX. Predplaťte si ho hneď teraz na tejto stránke.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu