Na čo nezabudnúť pri bicyklovaní v chladnom počasí

Cyklistická výbava na jeseň. Foto: Shutterstock

Leto pominulo a jeseň je predo dvermi. Náročné jazdy pri vysokých teplotách a páliacom slnku vystrieda chladný vzduch, nepríjemný vietor či dážď. Pripraveného cyklistu zmena ročného obdobia nemôže nijako zaskočiť, ani odradiť od cyklovýletov či tréningov.

Je však potrebné mať vo svojej cyklistickej výbave správne oblečenie a doplnky. Ste dobre vybaveným cyklistom do každého počasia?

Súčasťou vašej jesennej výbavy by malo byť nasledovné:

Odolný dres

Najjednoduchšou voľbou ako sa pripraviť do chladného počasia je zadovážiť si dres s dlhým rukávom a cyklistické nohavice. Zimné kolekcie dresov sú vyrobené z odolných materiálov, ktoré dobre udržujú teplo, odvádzajú vlhkosť a zároveň odpudzujú vodu. Kvalitné cyklistické nohavice chránia kolená, dobre obopínajú lýtka, ale nezamedzujú pritom pohyblivosť.

„V prípade veľmi nepriaznivého počasia môžete siahnuť aj po termoprádle. Funkčné tielko, nátelník s krátkym či dlhým rukávom vám zabezpečí ochranu všetkých partií, ktoré sú na prechladnutie najviac náchylné.“ odporúča Pavol Krnáč, dlhoročný predajca bicyklov a majiteľ SK-Profi Bike.

Funkčné tielko na cyklistiku.
Funkčné tielko na cyklistiku.

Ak nechcete investovať do zimnej varianty dresu a vyhovuje vám váš dres s krátkym rukávom, máte ešte jednu možnosť ako udržať vaše končatiny v teple. Zadovážte si návleky na ruky  a na nohy. Vďaka silikónovému prúžku sa dobre udržia na svojom mieste a poskytnú vám hrejivý komfort.

Nepremokavá bunda

V jesennom období musí cyklista rátať s prehánkami i silnejším dažďom. Najvhodnejšie je mať zbalenú bundu do dažďa, ktorá je z nepremokavého materiálu a má nízku priepustnosť vzduchu, aby ste ostali čo najviac v suchu a teple. Navyše sú takéto bundy ľahké a super skladné, takže ich zmestíte aj do zadného vrecka svojho dresu.

Rukavice

V chladnom počasí určite oceníte aj ochranu rúk. Cyklistické rukavice vám poskytujú dobrý úchop a odľahčenie tlaku na dlane. Kvalitné rukavice bývajú z vetru odolného materiálu a zvyčajne majú flísovú výstielku, vďaka čomu budú vaše ruky ako v bavlnke.

Dôležité doplnky

Jedným z vynikajúcich multifunkčných doplnkov pre cyklistov je nákrčník, ktorý poslúži na ochranu krku, ale v prípade potreby ho môžete využiť aj ako čelenku, kuklu na tvár či čiapku pod prilbu. Tak budete skvelo nachystaní aj na mrazivé rána na horách či nočné jazdy.

Rovnako dbajte aj o udržanie tepla a komfortu vašich chodidiel. So skrehnutými členkami len veľmi ťažko dosiahnete dobrý výkon. Preto je vhodné zadovážiť si návleky na tretry, ktoré výrazne pomôžu pri izolácii vašich chodidiel od chladu a vetra.

Keďže sa dni začínajú skracovať, rýchlejšie sa stmieva a často sa môže vyskytnúť aj hmla, je nevyhnutné byť na ceste viditeľným. Reflexné prvky a dobré predné i zadné osvetlenie musia byť samozrejmosťou.

Ako sa hovorí, neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený turista. To isté platí aj v cyklistike. Nedajte sa odradiť chladným vzduchom a buďte správne oblečeným cyklistom aj v jesennom období.

Autor: Natália Olexová
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu