Stojíte v živote zas na začiatku? Máme pre vás deväť rád

5. januára 2024
šťastná žena sa teší zo života

Ak chcete vo svojom živote zmenu, dodržte týchto deväť zásad, o ktoré sa s nami podelila koučka Silvia Langermann.

1. Kde som?

Spýtajte sa sami seba, čo vám prekáža, ako to ovplyvňuje váš život, aký problém vlastne riešite. Zamyslite nad tým, ako máte vec, ktorú riešite, usporiadanú a ľahšie prídete na to, ako to zmeniť.

2. Čo chcem dosiahnuť? Kam sa chcem dostať?

Že chcete zmenu, samo o sebe nestačí. Keď chcete nové auto, tiež sa najprv zamyslíte nad tým, na čo vám bude slúžiť, nad veľkosťou, spotrebou, dojazdom a funkciami, ktoré od neho vyžadujete. Pri životných zmenách na to často zabúdame a nakoniec sme so zmenou nespokojní.

Pýtajte sa preto: Aký výsledok chcem dosiahnuť? Čo mi má zmena priniesť?

3. Aký bude výsledok zmeny?

Najmä ak meníte dôležitú vec, alebo ak začínate niečo nanovo, myslite aj na následky, ktoré vám zmena prinesie. Ako bude potom vyzerať váš život? Aké povinnosti vám to prinesie?

Nutričná poradkyňa tvorí nutričný plán.
Pýtajte sa: Aký výsledok chcem dosiahnuť? Foto: Shutterstock.

4. Ako sa môžem poučiť z minulosti?

Aj keď sa chystáte na veľkú zmenu, nikdy nezačínate s prázdnymi rukami. Vaše predošlé skúsenosti a zážitky vás už niečo naučili: čo ste robili dobre a čo sa vám neosvedčilo, resp. čo vám ide a čo potrebujete zlepšiť, alebo sa naučiť.

Zistite, aké máte silné stránky a využite ich v novej práci alebo vo vzťahu. Predošlé zlyhanie neberte ako niečo, čo predurčuje, ako bude vyzerať váš život ďalej. Ak sa vám rozpadol vážny vzťah, zamyslite sa, čo viete zlepšiť a predošlý vzťah berte ako štart. Naučili ste sa, ako má vzťah vyzerať a teraz viete, čo už robiť nechcete.

5. Preberte zodpovednosť za svoje činy

Niekto iný môže za to, že sa vám v práci nedarí, alebo nie ste obľúbení v kolektíve? Naozaj niekomu inému dávate nad sebou takú moc? Nerobte to. Vy sami rozhodujte, čo budete robiť. Ak konáte zo strachu, riešte svoj strach, ak z hanblivosti, urobte niečo s hanblivosťou. Nikto iný to za vás neurobí.

Rovnako ako nikto iný za vás neprežije váš život. Keď prijmete zodpovednosť za to, čo robíte, uvedomíte si, že máte na výber – môžete prestať robiť veci, ktoré vám škodia.

6. Malý premyslený krok je lepší ako veľký skok

Dajte si cieľ a určite si postupnosť krokov, ktoré musíte urobiť pre jeho dosiahnutie. Veľký cieľ môže vyzerať nedosiahnuteľne. Pomôže, ak svoj veľký cieľ rozdelíte na menšie a premyslíte si, čo treba urobiť, aby ste ich dosiahli.

Malé zvládnuteľné kroky ľahšie začleníte do života, aj ich ľahšie zvládnete. Vždy, keď dosiahnete malý cieľ, viete, že ste sa posunuli. Choďte pomaly, no vytrvalo. Dosiahnutie vášho cieľa vás nemá zničiť. Pamätajte, že ani Rím nebol postavený za deň.

7. Berte nový začiatok ako novú príležitosť

My ľudia sa prirodzene bojíme nových vecí. Ibaže ako deti sme stále skúšali niečo nové. Preto použite svoju zvedavosť a pýtajte sa: Aké to bude? Čo zaujímavé sa dozviem alebo zažijem? Akých nových ľudí stretnem? Ako to urobím? Nemyslite si, že viete všetko. Môže sa stať, že objavíte niečo, čo vám uľahčí život, prinesie radosť alebo vás bude napĺňať.

Nové začiatky - sťahovanie do nového bytu
Nové začiatky berte ako nové príležitosti. Foto: Shutterstock.

8. Majte sa radi

Ak chcete žiť spokojne, naučte sa mať radi samých seba. Iní ľudia vám budú do života prichádzať a odchádzať z neho, ale vy so sebou budete žiť až do konca. Zistite, kto vlastne ste, čo vás baví a ako chcete žiť. Keď budete rozvíjať to, čo je na vás dobré a zlepšovať to, čo vám nejde, nemôžete neuspieť.

9. Verte si a dávajte pozor na to, čo si hovoríte

Aj keď sa vám niektoré veci zdajú ťažké, je pravdepodobné, že ich už niekto zvládol. Zistite, ako to urobil a použite, čo sa vám hodí. Alebo si vytvorte svoje vlastné postupy. Nikde nie je napísané, že sa veci nedajú robiť inak. Skúšajte a vyhodnocujte, čo vám funguje. Zamerajte sa na veci, čo fungujú a tie, čo sa vám nedaria, berte len ako fakt. Nespochybňujte sami seba – to, čo hovoríme sami sebe, ovplyvňuje to, či sa nám to podarí alebo nie. Nedajte sa odradiť neúspechom, ten k úspechu patrí.

Ale hlavne si neberte k srdcu kritiku od ľudí, od ktorých by ste si nešli pýtať ani radu. Nečakajte, že zmena vám prinesie výsledky ihneď. Rozložte si svoje sily a sústreďte sa na to, čo robíte. Ak vytrváte, dostanete sa do cieľa. O snahe a vytrvalosti sa pri posudzovaní úspechov až tak nerozpráva. No všetci, čo ich dosiahli, vám potvrdia, že k nim neoddeliteľne patria.


Text: Powercoaching
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu