Viete, čo s vami robia štyri “bežecké hormóny”?

17. januára 2023
Žena sa teší zo svojho bežeckého výkonu.

Nech je váš beh akokoľvek náročný, či sprevádzaný silným sebaprekonávaním, takmer vždy sa po ňom dostavia pocity radosti a eufórie. Za tie vďačíme štyrom hormónom, ktoré sa vytvárajú práve počas a po behu. Ktoré sú tzv. bežecké hormóny?

1. Serotonín 

Serotonín je neurotransmiter, ktorý ovláda váš hnev, náladu, spánok, libido, metabolizmus a reguluje aj telesnú teplotu. Počas fyzickej aktivity dokáže zlepšiť náladu, zvýšiť pocit spokojnosti a pomáha bojovať s depresiou.  

2. Adrenalín 

Adrenalín je hormón a neurotransmiter, ktorý zvyšuje pulzovú frekvenciu a krvný tlak. Vylučovanie adrenalínu stúpa so zvyšujúcou sa intenzitou fyzickej aktivity a klesá pri aktivite v nízkej intenzite, čím dáva organizmu možnosť regenerovať sa. 

3. Dopamín 

Dopamín je neurohormón, ktorý je zodpovedný za reguláciu cyklu spánku a bdenia. Jeho hladina sa zvyšuje pri vytrvalostnej športovej aktivite v miernej intenzite.  

4. Endorfín 

Endorfíny sa často označujú ako hormóny šťastia. Počas fyzickej aktivity sa ich vylučovanie zvyšuje a bežci sú vďaka tomu skutočne schopní dosiahnuť euforické pocity.  


Text: Running
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu