10 spôsobov, ako zmeniť cvičenie na zábavu!

8. februára 2022

Ak sa pri cvičení nudíte, skôr či neskôr s ním skončíte. Naopak, keď sa bavíte, tešíte sa na každý jeden tréning.

1 Nechajte si poradiť od odborníkov

Či už chodíte plávať, beháte alebo cvičíte jogu, počúvajte odborníkov a riaďte sa tým, čo hovoria. Zmeňte plavecký štýl tak, ako vám radí tréner, naučte sa, ako bežať efektívnejšie. Ak začínate s jogou, zaplaťte si najprv niekoľko súkromných hodín, na ktorých vám inštruktor vysvetlí základy. Čím budete lepší, tým väčšiu sebadôveru a chuť ďalej sa zlepšovať získate.

2 Vymyslite si výzvu, ktorá vás bude motivovať

Jestvuje množstvo bežeckých pretekov, maratónov, plaveckých súťaží či charitatívnych športových podujatí, na ktorých sa môžete zúčastniť. Prihláste sa na ne, aby ste získali motiváciu pokračovať v tréningu.

Máločo vám dodá toľko sily a chuti trénovať ako blížiaci sa dátum podujatia, na ktorom budete musieť ukázať, ako na tom naozaj ste!

Prihláste sa na podujatie, ktoré preverí vaše sily. Foto: Shutterstock

3 Zmena je dôležitá

Ak každý deň opakujete tie isté cviky, telo si na ne zvykne a začnete sa nudiť. Keď začnete cítiť, že cvičíte automaticky, zmeňte svoju rutinu – vyberte si nové cviky alebo ich len jednoducho poprehadzujte.

4 Zadovážte si kvalitný stroj na cvičenie

Nájdite si taký stroj, ktorý vás naozaj preverí. Môže ísť o bežecký pás, stacionárny bicykel alebo veslársky trenažér. Čím to bude pre vás ťažšie, tým lepšie výsledky dosiahnete. Ak si nastavíte latku dostatočne vysoko, vaše telo sa bude musieť prekonať, aby zvládlo novú výzvu.

5 Vyskúšajte kruhový tréning

Nepotrebujete ani trénera, zvládnete ho aj sami, či už vo fitku alebo doma.

Vo fitku sa najprv rozcvičte, ideálne 5 až 10 minút na kardio stroji, potom začnite cvičiť kruhový tréning. Môžete robiť drepy, kľuky, sed-ľah či tricepsové kľuky na lavičke.

Cvičte v spoločnosti, je to omnoho zábavnejšie ako osamote!

Aj doma sa najprv rozcvičte, môžete si dať krátky beh alebo rýchlu prechádzku okolo domu. Každému cviku venujte 30 až 45 sekúnd alebo ho zopakujte 15- až 20-krát.

Pri kruhovom tréningu nemáte čas sa nudiť. Foto: Shutterstock

6 Choďte na hranice vlastných možností

Vyskúšate niečo, čo pre vás bude celkom nové, niečo, čo vás prinúti vyjsť z komfortnej zóny. Prihláste sa na box, začnite hrať tenis alebo liezť po horách. Čokoľvek, čím prekvapíte seba aj svoje telo, vás posunie o ďalší krôčik vpred.

7 Skráťte prestávky

Cvičenie bude rýchlejšie a dynamickejšie, keď budete oddychovať čo najmenej. Pomôže vám to naozaj sa sústrediť na to, čo práve robíte. Ak trvá vaša prestávka obvykle minútu, skráťte ju o polovicu, teda na 30 sekúnd. Dokonca môžete vyskúšať aj cvičenie bez prestávok – keď skončíte s jedným cvikom, jednoducho začnite okamžite s ďalším. Môžete si dať napríklad prestávku až po dvoch cvikoch. Takto si dokážete spojiť dva cviky zamerané buď na rovnaké, alebo protiľahlé svaly (napríklad chrbát a hrudník).

8 Cvičenie hrou

Pamätáte si, ako a čo ste cvičili, keď ste chodili do školy? Vôbec ste na to nemysleli! Skrátka ste behali za loptou alebo sa naháňali s kamarátmi. Určite ste nepočítali spálené kalórie ani ste nezvažovali, či sa hýbete už dostatočne dlho.

Ak vás už cvičenie nudí, choďte s priateľmi do parku, vezmite si loptu a hrajte sa. Bude to zábava, pri ktorej nie je dôležité, kto vyhrá.

Ak vás cvičenie nudí, skúste to hravo. Foto: Shutterstock

9 Vytvorte si hudobný playlist

Premyslite si, ako dlho chcete cvičiť, a podľa toho si vyberte pesničky, ktoré budete počas cvičenia alebo behania počúvať. Cvičte, až kým neprestane hrať hudba!

10 Pripravujte sa s priateľmi

Či už ide o vášho partnera alebo kamaráta, prihláste sa na športové podujatie spoločne. Môže to byť triatlon či polmaratón. Trénujte spolu, podporujte sa, buďte si navzájom inšpiráciou. Bude to nielen zábavnejšie, ale je omnoho pravdepodobnejšie, že to len tak nevzdáte!

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu