A pijete dosť?

19. júla 2022
Bežecké tenisky.

Koľko vody máme denne vypiť? Prečo smäd nie je dobrý ukazovateľ? Vedeli ste, že vodou sa môžete aj „upiť na smrť“?

Nemôžete sa sústrediť? Máte zlú náladu? Chýba vám energia? Dajte si pohár vody! Áno, znie to ako vtieravá reklama slabej PR agentúry. Nie je to síce také jednoduché, je však vedecky potvrdené, že množstvo vody, ktoré prijímame, ovplyvňuje našu koncentráciu, náladu aj energiu.

Štúdia Univerzity v Connecticute zistila, že ženy, ktoré stratili „len“ 1,36 percenta tekutín fyzickou aktivitou, následne potvrdili negatívny účinok na náladu a schopnosť koncentrácie a sťažovali sa aj na bolesti hlavy. Nepriamo to potvrdzujú aj vedci z Indie, podľa nich k oslabeniu mozgovej činnosti dochádza, už keď stupeň dehydratácie presiahne 2 percentá.

Možno sa vám zdá, že sa vás to netýka, ale pocit smädu sa zväčša dostavuje, až keď je úroveň dehydratácie na 1 až 2 percentách.

TIP: Vodu si môžete ochutiť nielen ovocím, ale i bylinkami. Najlepšie sa na to hodia mäta, baza, medovka, citrónová tráva, šalvia alebo levanduľa.

Ako rýchlejšie schudnúť?

S vodou! Ste hladní? Tak sa napite! Nie, nie, to by naozaj bola veľmi zlá reklama. Znova sme zabŕdli do extrému, aby sme vám ukázali, ako k informáciám určite nepristupovať. Vždy buďte kritickí a všetko berte s rezervou, žiadne extrémy.

Poďme to teda uviesť na pravú mieru. Nefunguje to tak, že nemáte jesť, ale je pravda, že ak budete o niečo viac piť, môžete zrýchliť svoj metabolizmus. Niekoľko štúdií potvrdilo, že už len vypitie päťsto mililitrov vody môže na krátky čas zrýchliť metabolizmus až o 30 percent. Tiež sa zistilo, že pitie vody polhodinu pred jedlom dokáže znížiť apetít. Výsledkom je, že zjete menej, takže viac schudnete.

Vodou môžete bojovať aj proti chorobám. Niektorým zdravotným problémom môžete pomôcť už len tým, že budete piť dostatočné množstvo tekutín. Zvýšeným príjmom vody môžete predchádzať zápche, znížiť riziko obličkových kameňov a dokonca aj znížiť riziko určitých druhov rakoviny (napríklad hrubého čreva a konečníka).

Koľko vody potrebujeme vypiť?

Väčšina ľudí má naučené, že denne by mali do svojho tela dostať približne 2 litre vody. Ako to už však býva, pravda je o niečo komplikovanejšia. Denná potreba vody je individuálna záležitosť, ktorá vyplýva z viacerých faktorov. Dva litre vody sú len hrubý odhad – niektorí potrebujú viac, iným stačí menej.

Mali by ste hlavne pamätať na to, že ak športujete, vykonávate nejakú fyzickú aktivitu, prípadne, ak je teplo a vy sa potíte, strácate viac vody, preto by ste jej mali aj viac vypiť. Ak vaše telo stratou vody príde o 1 percento telesnej hmotnosti, už to začína mať negatívny vplyv na jeho fungovanie.

Tiež je namieste upozorniť, že odporúčaný denný príjem vody zahŕňa všetku vodu, ktorú do tela dostaneme, takže aj tú, ktorá nie je primárne v tekutej forme. Takmer každé jedlo a nápoj obsahujú nejakú vodu. Vedeli ste, že napríklad v banáne je až 75 percent vody?

TIP: Ovocie a zeleninu si môžete dať aj od smädu. Najlepší je červený, žltý melón, jahody, maliny, alebo šalátová uhorka a paradajky. Obsahujú veľa vody, ale i vitamíny, minerály a vlákninu.

Pozor na otravu vodou

Ak vypijete príliš veľa vody, príliš rýchlo, môže to viesť k otrave. Prípady, keď sa ľudia „upili na smrť“, začali v posledných rokoch narastať. Otrava vodou je oficiálne uznanou príčinou úmrtia. Ako je to možné? Ak vypijete naraz príliš veľké množstvo, dochádza k poklesu hladiny chloridu sodného (k hyponatrémii), poruší sa osmotická rovnováha a zväčší sa objem vody v bunkách, hlavne v mozgu.

Už Paracelsus v 16. storočí tvrdil, že každá látka z prírody aj laboratória môže byť jedovatá, záleží len na dávke. Americká chemická spoločnosť sa dopočítala k šiestim litrom – také množstvo vody stačí, aby zabilo 75-kilového človeka.

Otrava vodou je často spájaná so športovými výkonmi. Zvlášť pri vytrvalostných disciplínach, kde je vysoké riziko dehydratácie, majú športovci tendenciu sa buď pred výkonom, alebo aj počas neho priveľmi zavodniť. Napríklad sa zistilo, že až u jedného zo šiestich maratónskych bežcov dochádza k rozvoju určitého stupňa hyponatrémie.

Ak máte malé deti, aj tu platí, že všetko s mierou. Zvlášť u dojčiat a batoliat, ktorým maminky nechávajú fľašku
s čajíkom, aby sa s ňou hrali, alebo ju používajú ako nástroj na upokojenie, sa takto povzbudzuje nekontrolovaný príjem tekutín.

Naučte sa to spočítať

Nedostatok vody je nebezpečný najmä v lete. Možno vám ho telo jeden či dva dni „odpustí“, ale potom sa môže prejaviť naozaj dramaticky – v podobe mdlôb a búšenia srdca, takže si ho ľahko môžete zmýliť so srdcovým infarktom. Na miernu dehydratáciu vás upozornia sucho v ústach, suché pery alebo čkanie pri jedle. Pocit
smädu však nie je vhodný ukazovateľ.

Pri dlhšom nedostatočnom príjme tekutín sa stráca a prestáva byť varovným signálom napriek pokračujúcej dehydratácii. Ako stopercentne spoľahlivý ukazovateľ slúži farba moču, ktorá by mala byť svetlá, a to aj ráno, keď sa zobudíte.

Ak sa spotíte v letnej horúčave alebo pri športe, môže to znamenať stratu tekutín v objeme až jedného litra. To znamená, že na každý kilogram úbytku telesnej hmotnosti pri fyzickej aktivite treba doplniť tekutiny v objeme 1 litra. Existuje niekoľko spôsobov, ako si vypočítať orientačný príjem tekutín. Aj tu sa však odhady rôznia. Na každých, aj začatých 15 kilogramov hmotnosti by mal človek prijať od 0,5 do 0,7 litra vody. Podľa iných prepočtov je to rovnica – na kilogram hmotnosti 25 mililitrov tekutín.

Logicky však príjem tekutín treba v horúčavách zvýšiť. Myslite aj na to, z čoho sa váš pitný režim skladá. Niektoré nápoje sú močopudné, to znamená, že po ich vypití prídete o viac tekutín, než ste prijali. To platí pre kávu, čierny a zelený čaj, nápoje s obsahom kofeínu, stopercentné džúsy a najmä alkohol.

TIP: Zabúdate piť? Vypestujte si zvyk vypiť každú hodinu pohár vody alebo iného nápoja. Prvý pohár si dajte hneď pri raňajkách. A naučte sa, že odísť z domu by ste nemali bez fľaše s vodou.

Nová limitovaná edícia radlerov od Birellu

Birell prichádza s novou limitovanou edíciou troch radlerov na báze Birellu Svetlého. Varianty Malina a Baza so zníženým obsahom cukru potešia priaznivcov menej kalorických nápojov. Variant Višňa & Černica zas prinášame spotrebiteľom, ktorí radi ochutnávajú nové, netradičné príchute. Všetky varianty sú bez umelých farbív a konzervantov. Navyše plechovky obsahujú 47 % recyklovaného hliníka a shrink je vyrobený zo 100 % recyklovaného materiálu. Nevyrábame nový plast. Plechovky aj shrinky sú opäť 100 % recyklovateľné.


Text: RELAX
Foto: Birell, Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu