Jód – manažér štítnej žľazy

13. decembra 2021

Tento minerál je pre telo obzvlášť dôležitý. Nielenže je rozhodujúci pri neurologickom vývoji, ale hrá hlavnú úlohu aj pri správnom a zdravom fungovaní štítnej žľazy.

Bez jódu by sa netvoril aktívny hormón štítnej žľazy – trijódtyronín, ktorý ovplyvňuje činnosť metabolizmu, funkcie srdca a tráviaceho traktu, kontrolu svalov, výživu kostí a je dôležitý pri vývoji mozgu.

Austrálski vedci sa obávajú, že vďaka alternatívnym mliekam, ktoré obsahujú oproti kravskému mlieku len dve percentá koncentrácie jódu, klesá jeho príjem zo stravy až na polovicu.

Kde môžete jód získať

Jód sa nachádza v bielych rybách a mliečnych výrobkoch.

Ste vegáni? Efektívnou metódou je posypať si jedlo jodidovanou soľou – tým sa vyhnete nedostatku tohto minerálu a zároveň si udržíte osvojené stravovacie návyky. Ak k tomu pripojíte občasnú konzumáciu obohatených potravín nebudete potrebovať žiadne doplnky.

Výnimočne vysoké množstvo jódu obsahuje morská riasa kelp. Stačí jej užívať jednu kávovú lyžičku týždenne.

Morská riasa kelp obsahuje výnimočne vysoké množstvá jódu. Pozor, ani preháňať to však nie je dobré. Foto: Shutterstock

Denná dávka jódu

Cieľom je prijať 0,14 mg denne. Netreba to však preháňať, pretože príliš vysoké dávky naopak môžu viesť k dlhodobým problémom so štítnou žľazou.

V 200 ml mlieka sa nachádza 0,05 až 0,1 mg jódu, 100 g tresky obsahuje 0,19 mg jódu. 1 ČL vločiek riasy kelp obsahuje až 13 mg jódu.

1/1
Zavrieť reklamu