Behajte zdravo v každom veku
Pribúdajúce roky nemusia byť v behu prekážkou. Skvelé výkony môžete podávať veľmi dlho.
Všetci sme už počuli, že atléti dosahujú svoj vrchol na prelome dvadsiatky a tridsiatky, a potom to ide už len z kopca. No táto informácia je založená na dátach spred desaťročí, keď by sa aj 50-ročný maratónec dostal do novín. Dnes sa na starnutie treba pozerať odlišne.
15 dôvodov, prečo začať behať
Keď vedci skúmali dráhových atlétov vo veku od 50 do 85 rokov, zistili len malý pokles výkonnosti – menej než 2 percentá – medzi vekom 50 a 75 rokov. Až po 75-ke začala výkonnosť na šprinte na 100 metrov až behu na 10 kilometrov klesať o zhruba 8 percent ročne. Faktom je, že víťazi na maratóne v kategórii nad 70 rokov prekonávajú víťazné časy na prvých olympijských hrách v Aténach.
Nielen žijeme a sme aktívni dlhšie, ale tiež vieme viac o tom, ako trénovať, zotavovať sa a dopĺňať palivo, aby sme nevypadli z hry. Nikdy nie je neskoro začať sa správať rozumne a azda aj pokoriť osobný rekord. Pozrime sa spolu na to, ako byť silným bežcom v rozličnom veku.
Čo by ste mali piť? VODU.
Prečo? Voda je správnou voľbou takmer vždy. Pomáha prenášať živiny po tele a reguluje telesnú teplotu. Na behy kratšie ako jedna hodina si vystačíte len s vodou (aj úplne bez nej). Riaďte sa smädom, nie odporúčaniami v tabuľkách. Vyhnete sa tak tomu, že vypijete priveľa a ohrozíte svoje zdravie hyponatrémiou.
Kedy? Počas behov v trvaní do jednej hodiny aj dlhších v kombinácii so sacharidmi.
Po dvadsiatke
V tomto veku sa nemusíte priveľmi zaoberať zotavením. No rovnako si práve po dvadsiatke budujete základy na celý život, správajte sa teda rozumne.
Začnite s doplnkovým tréningom
Nemusíte si to uvedomovať, no vyvíjate si nerovnováhy, ktoré sa nenápadne hromadia, až raz pretečie posledná kvapka. Ak len beháte, koledujete si v budúcnosti o problém. Dva razy do týždňa sa venujte doplnkovému tréningu alebo posilňovaniu, aby ste telo trénovali vyvážene.
Pozorne načúvajte svojmu telu
Zranenia sú dôvodom číslo jeden, pre ktorý bežci prestanú behať. Ak sa zraníte v tomto veku, neskôr to môže byť vážnejšie. U bežcov je prevažná väčšina zranení únavových. Preto je dôležité, aby ste sa naučili načúvať svojmu telu už v mladosti, aby sa z bolesti holennej kosti nestala únavová zlomenina a z tendinitídy, teda zápalu šľachy, chronická tendinóza (degenerácia kolagénových vlákien šľachy). Zistite, aké vzorce správania vedú k zraneniu.
Vyživujte si kosti
Maximalizujte silu svojich kostí. Najhustejšie ich máme do tridsiatky. Hoci u žien je väčšie riziko zníženej hustoty kostí, mladí, štíhli, aktívni muži po dvadsiatke sú ohrození tiež. Neznamená to, že by ste mali prestať s behom, ale to, že treba jesť dosť, aby sa vaše telo vedelo zotaviť. Vyhnete sa rednutiu kostí aj dysfunkcii menštruačného cyklu.
Ako trénovať po tridsiatke, štyridsiatke, päťdesiatke, šesťdesiatke a sedemdesiatke? >>>