10 jednoduchých tipov, ako sa cítiť lepšie počas bežného pracovného dňa pred počítačom

12. marca 2023

10 tipov, ktoré nie sú zas také náročné, že by ste sa museli extra prekonávať, ale prinesú požadovaný efekt a budete sa cítiť lepšie. Vyberte si tie, ktoré sa vám páčia, a zaraďte ich do svojho životného štýlu.

1. Kývanie nohou na schodoch

Takto sa z každého schodu stane miesto na uvoľnenie: jedenkrát za deň sa postavte na schod bokom tak, aby vám jedna noha visela cez schod. Voľnou nohou kývajte dopredu a späť. Boky musia byť pri tom uvoľnené.

Tento cvik uvoľňuje svalstvo v spodnej časti chrbta, odbremeňuje črevá a krížovú kosť.

2. Sedenie s prestávkami

Vždy, keď si budete chcieť sadnúť, zotrvajte 3 až 5 sekúnd v polohe tesne nad stoličkou. Tento cvik nie je len duševnou výzvou (nesmiete zabudnúť!), ale posilňuje hlavne nohy a sedacie svalstvo.

Neseďte nepretržite, ale sem-tam sa postavte. Foto: Shutterstock.

3. Zvýšte počet krokov

Kto je hrdý na to, že za deň prejde 10 000 krokov, ten by mal spozornieť: toto číslo je nízke na to, aby malo skutočný účinok. Optimálny počet je totiž 15 000 krokov denne.

Nezávisle od toho, či robíte vytrvalostný tréning alebo nie, pravidelná dávka pohybu prispieva k zvýšenej produkcii lipoproteínovej lipázy – enzýmu, ktorý je veľmi dôležitý pri spaľovaní tukov.

Nemusí to byť iba 10 000 krokov. Užívajte si prechádzky a čerstvý vzduch vždy a všade. Foto: Shutterstock.

Takže aj keď navštevujete dvakrát do týždňa fitnescentrum, proces spaľovania tukov nijako neurýchlite, ak nebudete vyvíjať porovnateľnú aktivitu aj počas dní, keď nemáte naplánovaný tréning. Práve vtedy sa totiž skutočne formuje naša vytrvalosť.

4. Obojstranná záťaž

Tašku alebo kabelku nosíme väčšinou na rovnakom, dominantnom pleci. Preto sa odporúča strany striedať. Striedanie strán sa postará o rovnomerné zaťažovanie svalstva a predchádza vykriveniu chrbtice. Myslite na to vždy, keď niečo budete niesť.

Uvedomili ste si, že kabelku nosíme väčšinou len na jednej strane? Vyvážte to. Foto: Shutterstock.

5. Efektívna štvordenná redukcia

Na udržanie stálej hmotnosti je vhodný štvordenný fitneskoncept, ktorý sa dá ľahko dodržať. Počas týchto dní vynechajte potraviny z bielej múky, sladkosti a alkohol. Aby bol efekt skutočne badateľný, zrieknite sa aj potravín s vysokou energetickou hodnotou, ktoré sú zodpovedné za vysokú produkciu inzulínu a ukladanie tukov v oblasti brucha.

6. Vzpriamte sa

Jeden deň pred počítačom stačí na to, aby naše telo zmeravelo. Ako môžete proti tomu bojovať?

Ruky si dajte pred seba a vystrite alebo za chrbát, prstami si chyťte zápästie druhej ruky, ramená sú uvoľnené, panvu trošku vysuňte dopredu. Tento cvik bojuje nielen proti bolestiam chrbta, ale zároveň sa stará o správne držanie tela. Opakujte počas dňa, najlepšie každých 30 minút.

7. Aktivujte lýtkové svaly

Kto celé dni presedí, mal by svojim nohám každých 15 minút dopriať toto cvičenie počas 30 sekúnd: obidvoma nohami sa dotýkajte zeme striedavo pätami a špičkami. Dosiahnete tým lepšie prekrvenie nôh a aktivujete lýtkové svaly.

Aj počas sedenia či pitia kávy môžete prepínať špičky a päty. Foto: Shutterstock.

8. Natiahnite predlaktie

Týmto jednoduchým cvikom uvoľníte zápästie a predlaktie, ak pracujete celý deň za počítačom. Obidva chrbty rúk položte v stoji na stôl, ruky nechajte natiahnuté. Na zvýšenie ťahu vrchnú časť tela nahnite trošku dozadu. Opakujte jedenkrát za hodinu počas 10 sekúnd.

Pred počítačom sa ponaťahujte. Foto: Shutterstock.

9. Urobte podrep

Na 10 minút denne sa usaďte do podrepu a obmieňajte šírku postoja, polohu prstov a hornej časti tela. Na tento cvik môžete využiť napríklad pauzu v práci. Dôležité je, aby päty ostali na zemi a vy ste išli do podrepu tak hlboko, ako je to možné. Tento cvik je ideálny na zlepšenie mobility spodnej časti tela.

10. Hlboký výdych

Väčšinou dýchame veľmi plytko, preto by sme sa mali minimálne 3-krát denne zhlboka nadýchnuť. Dýchajte zhlboka približne 5 sekúnd cez nos do brucha a rovnako dlho vydychujte ústami. Tak zabezpečíte telu dostatočný prísun kyslíka, spomalíte srdcový tep a aktivujete parasympatický nervový systém. Dýchanie je najlepší spôsob, ako sa uvoľniť.

Dýchanie vás uvoľní. Foto: Shutterstock.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu