Obnovte svoje sily. Osem superpotravín, ktoré vás nakopnú

29. októbra 2023
Unavení kolegovia v práci

Občas každý potrebuje malý doping. Niekto ráno, iný poobede, keď namiesto sústredenia len neprítomne pozerá na monitor. Najlepšie by pomohol spánok, ale ak si ho nemôžete dovoliť, potrebujete malú vzpruhu v podobe prírodných životabudičov.

1. Káva

Kofeín je najčastejšie využívaná psychoaktívna látka na svete. Stimuluje centrálny nervový systém a zvyšuje produkciu neurotransmiterov, ako sú serotonín, dopamín a noradrenalín, ktoré zlepšujú náladu.

Zvyšuje aj hladinu adrenalínu. Ak si dáte šálku čiernej kávy hodinu pred tréningom, zlepší to váš výkon o 11 až 12 percent.

Káva. Foto: Shutterstock
Ak si dáte šálku čiernej kávy hodinu pred tréningom, zlepší to váš výkon o 11 až 12 percent. Foto: Shutterstock.

2. Guarana

Semená guarany obsahujú 4- až 6-krát viac kofeínu ako kávové zrná. Kofeín v guarane sa viaže na adenozínové receptory, čím pomáha mozgu relaxovať a udržiava ho v bdelom stave.

Guarana zlepšuje schopnosť učiť sa a pamätať si vďaka guaranínu, ktorý, na rozdiel od kofeínu, nespôsobuje nervozitu.

3. Klanopraška čínska

V malých dávkach má na organizmus povzbudivé účinky, vo väčších pôsobí ako sedatívum. Používa sa proti únave, dokonca proti chronickému únavovému syndrómu.

Zlepšuje sústredenie. Už jeden gram prášku vyrobeného zo semien vám poskytne po 40 minútach stimulačný efekt trvajúci až 6 hodín.

4. Maca

Zoznámte sa s jednou z najobľúbenejších energetických potravín. Maca je veľký objav.

Prečo? Pretože poskytuje nielen trvalú energiu, ale tiež väčšiu vitalitu a zároveň zlepšuje náladu.

1/2
Zavrieť reklamu