Desať tipov pre bežkyne

27. augusta 2023
Bežkyňa sa pripravuje na beh

Beh je šport, z ktorého sa tešia rovnako muži aj ženy. Nasledujúcich 10 tipov je však určených pre nežnejšie pohlavie. Nehnevajte sa, páni!

1. Anaeróbna záťaž

Pre bežkyne je kontrolovaný anaeróbny tréning, napríklad intervaly, kopce alebo fartlek, veľmi prínosný, čo sa týka zvyšovania sily aj rýchlosti. Prečo? Vysokointenzívny anaeróbny tréning je jeden z najmocnejších stimulantov prirodzených ľudských rastových hormónov, ktoré prispievajú k svalovej sile a zároveň zvyšuje výkonnosť.

2. Beh počas tehotenstva

Lekári sa zhodujú na tom, že ľahká fyzická záťaž počas normálneho tehotenstva je pre dieťa úplne bezpečná. V prvom trimestri by vám beh nemal spôsobovať vôbec žiadne problémy a podobne je to aj pre väčšinu žien v druhom trimestri. V treťom trimestri sa behu venuje už len veľmi málo budúcich mamičiek. Tehotné bežkyne sa nesmú prehriať, aby neublížili dieťaťu.

beh v tehotenstve
Beh v tehotenstve. Foto: Shutterstock.

3. Výber tenisiek

Ženy majú vo všeobecnosti užšie chodidlá ako muži. Keď si teda budete vyberať tenisky, poobzerajte sa po takých, ktoré boli navrhnuté špeciálne pre ženy. Ak je vaše chodidlo predsa len širšie, možno vám lepšie sadnú pánske bežecké tenisky. Najlepšie miesto na nákup je špecializovaná bežecká predajňa, kde vám zanalyzujú chôdzu.

1/3
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu