Premeňte svoju hypersenzitivitu na výhodu
Byť vysokosenzitívna má aj svoje pozitíva. Treba sa len naučiť, ako ich správne využívať.
Hypersenzitivita vs introverzia
Ľudia si vysokocitlivé osoby často mýlia s introvertmi. Vysoká citlivosť nie je synonymom introverzie, ale podľa Aronovej sa až 70 percent vysokocitlivých ľudí identifikuje ako introverti.
Introvert je človek, ktorý sa viac sústredí na svoje mentálne vnútro, zameriava sa na svoj vlastný vnútorný svet, hypersenzitívny človek reaguje citlivo na okolitý svet a všetky vnemy. Obom môžu vadiť davy ľudí, ale len vysokocitlivý človek bude zle reagovať na hlasnú hudbu a jasné svetlá.
Hlbšie prežívanie
Byť vysokosenzitívna prináša úskalia aj v partnerských a pracovných vzťahoch. Reakcie kolegov alebo kritická spätná väzba od šéfa vás zasiahnu viac ako ostatných. Môže sa vás niečo dotknúť, aj keď to ostatní nemyslia zle. Ide skôr o to, že všetko viac prežívate a negatívne skúsenosti na vás zapôsobia hlbšie, čo nemusí byť nevyhnutne slabosť.
Naopak, dôsledkom vašej vysokej citlivosti môžu byť blízke vzťahy s ostatnými. Vysokocitliví ľudia sa starajú o svojich priateľov. Majú tendenciu vytvárať si s ľuďmi hlboké putá. Opäť platí, že empatia, ktorú vysokocitlivá osoba prináša do vzťahov, je silným nástrojom, vďaka ktorému vie byť podporujúcou priateľkou a milujúcou partnerkou. Vie byť vďačná za život, vie oceniť dobré jedlo.
Môže pociťovať viac existenciálnej úzkosti, ale tiež cítiť väčšiu vďačnosť za to, čo v živote má, byť si vedomá toho, že všetko je prchavé a nič nie je isté.
Potenciálne úskalia
Nie je prekvapením, že vysokocitliví ľudia majú tendenciu byť viac vystresovaní, keď čelia zložitým situáciám. Niekoho v práci poháňajú deadliny a má rád, keď je zaneprázdnený, vysokocitlivý človek sa vtedy cíti ohromený. Aj keď by mal teoreticky dosť času na to, aby všetko stihol, už len predstava objemu naňho vyvíja tlak, výsledkom ktorého je obrovský stres.
Vysokocitliví ľudia sú sami sebe najhoršími kritikmi. Vnímajú aj svoje prešľapy a chyby. Sú citliví na drobné detaily a sú náchylnejší na premýšľanie a pochybnosti o sebe. Ak urobia chybu, môžu sa z nej dlho spamätávať a cítia sa za to viac trápne. Nepáči sa im, že ich niekto sleduje a hodnotí, keď sa pokúšajú o niečo náročné, dokonca to môžu pokaziť kvôli stresu zo sledovania. Preto je pre nich veľmi dôležité nájsť spôsoby, ako sa vyrovnať so stresom, ktorému často čelia.
Zvládanie stresu
Veľká časť plánu na zmiernenie stresu môže zahŕňať izoláciu od príliš veľ kého množstva podnetov. Umiestnite bariéru medzi seba a zmyslové podnety, ktoré sú ohromujúce. Vytvorte si svoj bezpečný priestor. Nech je váš domov upokojujúcim prostredím.
Zistite, čo vo vás spúšťa stres a naučte sa vyhýbať sa týmto veciam. Stanovte si vo svojom živote hranice, naučte sa povedať Nie zdrvujúcim požiadavkám a nevyčítajte si, ak sa nezavďačíte každému. Nepozerajte filmy obsahujúce násilie, ktoré by vás mohli preťažiť.
V jednoduchosti je šťastie
Plus pre vás
Byť vysokocitlivým človekom znamená, že budete veci preciťovať hlbšie, či už sú pozitívne alebo negatívne. Zatiaľ čo tie pozitívne môžu prinášať mnoho radosti, negatívne budú predstavovať výzvy, ktoré ovplyvnia vašu úroveň stresu, vzťahy a schopnosť vyrovnať sa s danou situáciou. Ako
všetky osobnostné črty, aj vysoká citlivosť má svoje plusy a mínusy.
S náležitou podporou a uznaním vlastných silných a slabých stránok si dokážete vytvoriť prostredie, v ktorom sa budete cítiť bezpečne. Zamerajte sa na pozitíva, ktoré vysoká citlivosť prináša. Bohatšie osobné vzťahy, vyššiu úroveň kreativity a hlbší vnútorný svet.
Ak viete, ako zvládnuť jedinečné vlastnosti vysokocitlivých ľudí, môžete z toho vo svojom živote urobiť silnú stránku. Berte to ako menšiu výzvu. Pomôže vám pri tom pochopenie, s čím máte do činenia, či už to robíte pre seba, alebo sa snažíte vybudovať hlbšie pochopenie pre niekoho vo vašom živote, kto patrí medzi vysokocitlivé osoby.
Text: Jana Vrbová
Foto: Shutterstock