Superpotraviny pre super beh

14. júla 2022

Ponúkame vám tipy na plodiny plné vitamínov a minerálov užitočné pre bežcov.

Strava bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty je veľmi dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Veda hovorí, že potraviny bohaté na živiny prispievajú nielen k tomu, že sa skvele cítite, ale znižujú aj riziko určitých chronických zdravotných problémov a zároveň z vás robia výkonnejších bežcov.

Určite ste už počuli o superpotravinách, no čo je na nich také super? Nejestvuje jasná definícia, ktorá by určovala, čo je superpotravina. Mala by to však byť potravina veľmi bohatá na živiny, antioxidanty, fytochemikálie, vitamíny a minerály. Vysoký obsah vitamínov a minerálov v superpotravinách pomáha telu odolávať chorobám.

V rámci vyváženej stravy môžu tieto potraviny zlepšovať zdravie srdca, prispievať k úbytku hmotnosti, zvyšovať hladinu energie a dokonca zmierňovať príznaky starnutia. Antioxidanty vás chránia pred rakovinou, zdravé tuky znižujú riziko ochorení srdca. Vláknina vás ochraňuje pred cukrovkou a tráviacimi problémami, kým fytochemikálie prinášajú mnohé zdravotné benefity vrátane znižovania rizika srdcovo-cievnych chorôb.

Superpotraviny sú známe aj tým, že chránia telesné orgány pred toxínmi, znižujú cholesterol, regulujú metabolizmus a zmierňujú zápal.

Väčšina superpotravín je rastlinného pôvodu a my sa tentokrát pozrieme na „superovocie“. Práve na to sú totiž bohaté kapsičky DayUp, ktoré sú výborným zdrojom zdravej energie, ktorý môžete mať vždy poruke. Po ktorých plodinách teda siahať?

Maliny

Majú antibakteriálne, antioxidačné a antimikrobiálne účinky. Obsahujú vitamín A, tiamín, riboflavín, vitamín B6, vápnik a zinok.

Čučoriedky

Chránia imunitný systém a ochraňujú vás pred chrípkou a prechladnutím. Sú dobrým zdrojom vitamínov A, E, C, B1, B2, B6, vlákniny, mangánu a iných.

Mango

Podporuje imunitný systém a obsahuje vitamíny C, A, E, K a vitamínov skupiny B, tiež meď, kyselinu listovú, mangán, horčík, tiamín a riboflavín.

Marhuľa

Podporuje imunitný systém buniek a pozitívne vplýva na pľúcnu sliznicu. Obsahuje vitamíny A, C, E a antioxidanty betakarotén, luteín a zeaxantín.

Černice

Toto ovocie je nízkokalorické, pritom však bohaté na antioxidanty, vlákninu aj vitamín C. Černice sú okrem toho kvalitným zdrojom vitamínu K, ktorý posilňuje kosti.

Pomaranč

Je známe, že pomaranče sú výborným zdrojom vitamínu C. Azda menej známy je fakt, že práve vitamín C pomáha zmierňovať bolesti svalov po behu.

Jahody

Čím viac jahôd, tým viac vitamínu C. Toto ovocie okrem iného obsahuje aj antokyaníny, ktoré pomáhajú pri zotavovaní svalov a pôsobia protizápalovo.

Kokos

Pomáha bojovať proti kvasinkovým infekciám, plesniam, baktériám a vírusom v tele. Je skvelým zdrojom vitamínov B, C, E a základných minerálov, ako je železo, selén, sodík, vápnik, horčík a fosfor.

Granátové jablko

Má protizápalové účinky a pomáha v boji proti vírusom. Obsahuje vlákninu, vitamíny B, vitamín C, vitamín K, draslík a mnohé iné minerály.

TIP REDAKCIE:

Dobrým zdrojom superpotravín, ktorý môžete mať vždy poruke, sú kapsičky DayUp. Aktuálne máte na výber z troch produktových línií: DayUp Classic, DayUp Pearls a DayUp Fruits. DayUp Classic sú jedinečným mixom ovocného pyré, jogurtu a cereálií a predstavujú veľmi jednoduchý a pohodlný spôsob, ako si počas dňa doplniť energiu.

Ovocie v nich obsiahnuté je bohatým zdrojom vitamínov a základných minerálov. Cereálie sú užitočným zdrojom vlákniny, ktorá priaznivo pôsobí na imunitný systém. Prírodný jogurt obsahuje vitamín D, magnézium, zinok a selén, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravého imunitného systému.

Kapsičky DayUp neobsahujú žiadny pridaný cukor, aditíva ani konzervačné látky a vďaka príručnej veľkosti a ľahko uzatvárateľnému baleniu si ich môžete zobrať so sebou, kamkoľvek sa vyberiete. Kapsičky DayUp Pearls sú vegánsky dezert pozostávajúci z kombinácie kokosového krému, ovocného pyré a tapiokových perál. Výrobok je prirodzene bezlepkový, bez obsahu laktózy a bez pridaného cukru, konzervačných látok a iných aditív. DayUp Fruits sú zmesou stopercentného ovocného pyré v sviežich príchutiach. Tieto kapsičky sú skvelé na rýchle osvieženie, zasýtenie aj doplnenie energie.

Produkty DayUp sa skvele hodia na doplnenie energie pred behom, počas neho aj po ňom, čí kedykoľvek počas dňa, keď vás prekvapí hlad. Sú zdravé, chutné a rýchle. Kapsičky DayUp neobsahujú žiadny pridaný cukor, aditíva ani konzervačné látky a vďaka príručnej veľkosti a ľahko uzatvárateľnému baleniu si ich môžete zobrať so sebou, kamkoľvek sa vyberiete. Zasýtia vás a doplnia vám potrebnú energiu.


Text: RELAX
Foto: DayUp, Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu